Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü Kutlandı

18/03/2017 14:30

Artvin’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen tören, Artvin Valisi Ömer Doğanay ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin şehitlik anıtına çelenk sunmasıyla başladı.

Tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemine belirten konuşmayı yapan Piyade Yüzbaşı Deniz Ayaz, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanıldığını söyledi.

Ayaz, “Çanakkale Zaferi biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basıp “Oğul seni yetiştirdim hizmet eyle vatana, ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana” diyerek cepheye uğurlayan cefakâr anaların ve analarının elini öperek “Hakkını helal şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana” diyerek karşılık veren yiğit ve kahraman Mehmetçiğin tarih sahnesine çıkan ebedi komutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı destandır. Çanakkale Zaferi ile birlikte şehitler günü olarak ta kutladığımız bu anlamlı zafer gününü de kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. ” diye konuştu.

Daha sonra Maliye Teğmen Hakan Çınkıl “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri okudu. Şehitlik Defterine günün anlam ve önemini içeren duygularını yazan Vali Doğanay, 18 Mart’ın tarihin dönüm noktası olduğunu belirtti.

Vali Doğanay, mesajında, “Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur. " sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda yurdun dört bir köşesinden ortak bir ülküyle kardeşçe birbirine inanmış isimsiz kahramanların, Mehmetçiğin, vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtıdır.

Bundan 102 yıl önce olduğu gibi bugün de harici ve dâhili işbirlikçiler vatanımızın bütünlüğüne kastetmekte, vatanımız üzerinde hain planlarını gerçekleştirmek istemektedirler. 18 Mart 1915'te olduğu gibi 15 Temmuz 2016'da da hainlerin emelleri, yüce milletimizin vatanseverliği ve kahramanlığı sayesinde ayaklar altına alınmıştır.

Kahramanlar, bu kutlu günde, aziz hatıralarınızı yad etmek üzere huzurunuzdayız. Rahat uyuyunuz. Emanetiniz, en değerli varlığımızdır. Bu vatanın evlatları sizleri asla unutmayacaktır. Ruhunuz şad olsun. ” ifadelerine yer verdi.

Garnizon Şehitliği'ndeki tören, şehit mezarlarının ziyaret edilerek karanfil bırakılması ve okunan Kur-an’ı Kerim’in ardından sona erdi.

Bu arada Vali Doğanay, İl Özel İdaresi’ne ait Çok Katlı Otopark üzerinde oluşturulan “Şehitler ve Gaziler Derneği’ni” hizmete açtı.

-Etkinlikler Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde devam etti

Daha sonra etkinlikler, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Artvin Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Artvin Sosyal Bilimler Lisesi Tarih Öğretmeni Türkan Sancar günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından okul öğrencileri tarafından 18 Mart Şehitleri ve Çanakkale Zaferi konulu şiirler okudular ve gösteri sergilediler.

Törende, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Törende Vali Doğanay, şehit aileleri ve yakınlarına şehitlerinin bulunduğu fotoğraf tablosu verdi.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Savaş Sarı’nın hazırlamış olduğu “Çanakkale Ruhu” adlı gazete dağıtımı yapıldı.

Törenin sonunda Vali Doğanay, Görsel Sanatlar Dersi Öğretmeni Belma Kahveci’nin hazırladığı “Çanakkale Şehitleri Fotoğraf Sergisi’ni” açtı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.03.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » Artvin’de Çanakkale Zaferi Törenle...
 » Artvin’de Çanakkale Şehitleri Anma...
 » Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıldönümü...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » Artvin’de 24 Kasım Öğretmenler Günü...
 » Artvin'de 366. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Artvin'de 365. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Artvin’de Çanakkale Şehitleri Anma...
 » Arhavi Add’den Tiyatro Etkinliği...
 » Cumhuriyet Resepsiyonu...
 » Artvin’in İlk Ve Tek Ruhsatlı Hayva...
 » Arıcılıktan Söz Ediyorsak Doğamıza...
 » İstad’dan Çanakkale Zaferi Yıldönüm...
 » Artvin Valisi Ömer Doğanay 10 Kasım...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvin’in 12 Dev Adamı Ezdi Geçti:...
 » Başbakan Binali Yıldırım, Valiliği...
 » Ardanuç’ta Engelliler Günü Kutlandı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...