Hayvancılığın Sorunları Ve Çözüm Önerileri

08/03/2017 14:56

Artvin'de “Hayvancılığın Sorunları Ve Çözüm Önerileri” Konulu Çalıştay Düzenlendi


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği ve Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen çalıştay’a Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Hayvancılık Genel Müdürü Yardımcısı Salih Çelik, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, bakanlık temsilcileri, ilçe kaymakamları, kooperatif başkanları ve çiftçiler katıldı.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Koordinatörü Kubilay Akalın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla kadın çiftçilerin ve bütün kadınların gününü kutladı.

Okur, daha önceden su ürünleri ve arıcılık konularında çalıştaylar düzenleyerek sektörün sorunlarını tespit edip çözüm yolları üretmeye çalıştıklarını belirterek, bugünde hayvancılık sektörünün sorunlarına çözüm bulmak adına bu çalıştayı düzenlediklerini söyledi.

Artvin'de 55 bin büyükbaş, 114 binde küçükbaş hayvan varlığının olduğunu ifade eden Okur, hayvancılığın Artvin'de küçük aile işletmeciliği şeklinde geleneksel usullerle yapıldığını ve ticari işletmenin olmadığını söyledi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, devlet olarak hayvancılık konusunda gerekenlerin yapılıp ya da yapılamadığının iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Vali Doğanay " Çiftçilerimiz hayvancılık konusunda üzerlerine düşüne görevi yapıyor mu? Çiftçilerimizde kendilerini sorgulamalı. Tarıma sırtını dönen en başta kendisine ihanet etmiş olur. Biz kendimize ihanet etmeyeceğiz. Her fırsatı değerlendireceğiz" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik ise, bakanlık düzeyinde daire başkanlarının ve yetkililerin Artvin'deki çiftçilerin sorunlarını dinlemek ve çözüme kavuşturma gayesiyle bugün Artvin'de olduğunu söyledi.

Ülke hayvancılığının geliştirilmesi adına her zaman üreticilerin ve çiftçinin destekçisi olduklarını ifade eden Çelik "Bugün resmi gazetede yayınlanan tebliğde sıfır faizli kredilerini küçük baş hayvanlar için, besicilikte işletme kredisini üç aya, yatırım kredilerinde de 6 aya düşürdük. Bakanımız yeni bir perspektifle hayvancılığı ele aldı. Yerli imkânlarla, yerli üretimlerle milli tarım projesini Türkiye'ye kazandırdık" dedi.

Artvin'in mera hayvancılığı programında olduğunu kaydeden Çelik, bunun iyi değerlendirilmesi durumunda kazanımlarının da iyi olacağını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, bu çalıştayların Artvin'in tarım sektöründeki sorunlarının çözümü noktasında önem arz ettiğini söyleyerek "İlimizin hali hazırdaki durumu nedir? Sorunlarımız nedir? Bunların tespit edilmesi lazım. Bu çalıştayın sonuçlarını hem bakanımızla hem de müsteşarımızla istişare edeceğim. Yerelde çözülecek işler var. Ankara'da çözülecek işler var. Ankara'da çözülecek işler için üzerimize düşen görevi yerine getireceğim. Tarım Bakanımızın Artvinli olması bizim için bir şanstır" dedi.

Çiftçinin işine sahip çıkması durumunda bir şeylerin yapılabileceğini belirten Kışla, siyasiler ve bürokratlar olarak çiftçilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesi için gayret göstereceğini söyledi.

Kışla, çiftçilerin taleplerinin isteklerinin ve sorunlarının çözümü için, sivil kuruluşlara ve birliklere de çok işler düştüğünü dile getirdi.

Kışla , "24 Mart'ta Turizm Bakanın katılımıyla Artvin'de turizm çalıştayı yapacağız. Turizmde Artvin'in lokomotif kalkınmasında önemli sektörlerinden bir tanesi. Bu çalıştaya turizm bakanımızı özellikle davet ettik. İnşallah bakanımızın katılımıyla bu çalıştayıda yapacağız" diye konuştu.

Yaklaşık 4 saat süren çalıştay, üreticilerin ve çiftçilerin sektörde karşılaştıkları sorun ve çözüm önerilerinin karşılıklı görüşülmesinin ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.03.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Artvin'de Düzenli Çöp Depolama Merk...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » Dokap Projeleri Kapsamında Üreticil...
 » Artvin’de Nakliyecilerin Sporcu Kon...
 » Vali Doğanay, Hopa Bedensel Engelli...
 » Artvin’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Me...
 » Uluslararası Göçmenler Günü...
 » Kaçkar Turizm Birliği Meclis Toplan...
 » Üreticilere 294 Büyükbaş Hayvan Dağ...
 » Artvin’in İlk Ve Tek Ruhsatlı Hayva...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » 15 Proje İçinden Birinci Seçildi...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvin Gazeteciler Cemiyetine Ziyar...
 » 2016 Yılı 11’nci Etap Ekonomik Yat...
 » Vali Doğanay’dan Çoruh Üniversitesi...
 » Arıcılıktan Söz Ediyorsak Doğamıza...
 » Artvin’de Çiftçilere Makine Ve Ekip...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...