Hopa Devlet Hastanesi Diyabet Okulu Eğitimlere Devam Ediyor

25/02/2017 11:56

Hopa Devlet Hastanesin De 1 Yıl Önce Başlayan Diyabet Hasta Okulunda Eğitimler Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşHopa Devlet Hastanesin de 1 yıl önce başlayan Diyabet Hasta Okulunda eğitimler devam ediyor. Bu ay okulda “Evde Sağlık” Birimine kayıtlı diyabetli hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme eğitimi verildi.

Hopa Devlet Hastanesi Dâhiliye doktoru Uzm. Dr. Burcu M. Şirin, Diyetisyen Kübra Güneş ve Diyabet Eğitim Hemşiresi, Fatma Numanoğlu hasta ve yakınlarına “Diyabet nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavi şekilleri nasıldır? Diyabette beslenme şekli, tedavi de kullanılan İnsülinin uygulama şekli, yeri, saklanmakoşulları, temin edilmesi” gibi konularda 3 ders boyunca sohbet ortamında eğitimlerini sundular.

Hastane BaşhekimiUzm. Dr. Ferit Alaybeyoğlu katılımlarından dolayı hasta yakınlarına teşekkür ederek “bir nebze de olsun vatandaşımızı bilgilendirebiliyorsak ne mutlu bize” dedi. Alaybeyoğlu okulun bundan sonra her ay devam edeceğini, okulun Diyabetik hasta ve hasta yakınlarına sunduğu bir sağlık hizmeti olduğu, bu okulun amacının yaşamında zorluklar ile karşılaşan diyabet hastalarına gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak ve hastalıkları ile birlikte daha kolay yaşamalarını sağlamak olduğunu belirtti.

Hopa Devlet Hastanesi Dâhiliye doktoru Uzm. Dr. Burcu M. Şirin ve Diyetisyen Kübra Güneş tarafından verilen eğitimlerde eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunu önlemenin mümkün olduğunu ve okulda, benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasının da hedeflendiği kaydedildi.

Hastalar arasında kurulacak dostlukları ve paylaşımları desteklemenin de hasta okulunun amaçları arasında olduğu belirten eğitimciler "Diyabet Okulu’nda hastaların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların yeme, içme, sosyal yaşantı, gezme, iş yaşantısı, özel yaşantı ve benzeri sorunların pratik çözümlerini” anlatıyorlar.

Eğitimciler Eğitimlerin ücretsiz olduğu, Eğitim esnasında ikramlar da bulunulduğu, her eğitim sonunda katılımcılara Diyabet Okulu Diploması" verildiği acıkandı. Hastalık ile birlikte yaşamanın öğretildiği okulda hastalar, alacakları yanıtlar ile daha bilinçli ve kolay yaşayabileceklerini söylediler.

Eğitimciler Tüm Diyabetli hasta ve yakınlarını bu eğitimlere katılmalarını beklediklerini, katılan hasta ve yakınlarına ‘’Diyabet Okulu Diploması’’ verdiklerini ifade ederek eğitime devam edenlere teşekkür ettiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.02.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Diyabet Konulu Stant Açıl...
 » Hopa’da Diabet Okulu İlk Mezunların...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Kutlanı...
 » 20 Soruda Domuz Gribi…....
 » Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlı...
 » Bayraktutan’dan Sağlık Bakanına Rah...
 » Artvin’de Hastaneler Kan Arıyor...
 » Artvin’de Sağlıkta Dönüşüm Proğramı...
 » Artvin’de Yeniden 100 Öğrenciye Dah...
 » Artvin Sağlık Müdürlüğü “Sağlık İçi...
 » Yeşil Çayın Bir Faydası Daha Tesbit...
 » Şifa Kaynağı Karayemiş...
 » Arhavi'de Obezite Ve Diyabet Semine...
 » Açılışta Duygulu Anlar Yaşandı...
 » Hopa’da Diabet Okulu İkinci Mezunla...
 » Türk-rus İşadamları Ticaret Forumun...
 » Hopa'da Dünya Çocuk Hakları Günü Lu...
 » Hopa Devlet Hastanesinde Gebe Okulu...
 » Sigarayı At, Hayatı Tat Sloganı Hop...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...