Artvin’de Avcı Eğitim Kursu Sertifika Töreni

24/02/2017 08:47

Artvin’de Avcı Eğitim Kursu Sertifika Töreni Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de 2016 Aralık ve 2017 Ocak Ayında düzenlenen avcı eğitim kurslarını başarılı bir şekilde tamamlayan 35 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü ve Artvin Halk Eğitim Merkezi İşbirliği ile düzenlenen ‘Avcı Eğitim Kursunu’ başarıyla tamamlayan kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi.

Artvin Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen programa Artvin Vali Yardımcı Ertuğrul Örnek, Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bakanlığı Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Fatih Bulut, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Köse, İl Dernekler Müdürü Vekili Ayla Sarıçam Artvin Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail İnan, Artvin Avcılar ve Atıcılar Deneği Başkanı Necmi Asuman ve kursiyerler katıldı.

Artvin Avcılar Ve Atıcılar Deneği Başkanı Necmi Asuman 2016- 2017 av sezonunda Aralık 2016’da açılan ilk kursta 16, 2017 yılında Ocak ayında açılan kursta da 19 kişinin kursu başarıyla tamamlayarak avcı eğitim sertifikası almaya hak kazandığını söyledi.

Bu kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını vereceklerini kaydeden Asuman, “Avcıların silah alabilmesi için tertemiz bir sicile sahip olması gerekiyor. Eğer temiz bir siciliniz yoksa belge alamıyorsunuz. O yüzden en temiz insan grubu avcı grubudur” dedi.

2016-2017 av sezonunun 26 Şubat itibariyle sona erdiğini belirten Asuman, “Kursiyerlerimiz bu aldıkları avcı eğitim sertifikalarıyla avcılık belgesi almayı hak edecekler. 2017-2018 sezonu Ağustos itibariyle açılacağından dolayı, avcı adaylarının bu süreye kadar avlanmak için gerekli işlemleri yaptırma zorunluluğu vardır” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bakanlığı Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Fatih Bulut Artvin’in bölge müdürlüğüne bağlı 5 ilden biri olduğunu söyledi. Bulut kurs sonucu alınan sertifikaların kursiyerler için hayırlı olması temennisinde bulunarak “ Biz ne kadar resmi boyutta bu işleri takip etmiş olsak da, arazi üzerinde ki elimiz kolumuz, gözümüz her şeyimiz sizlersiniz. Bundan sonra her konuda sizlerle beraber çalışacağız. Avcılık belgesini almayı hak ettiniz. Avcılık belgenizi aldıktan sonra Merkez Av Komisyonu kararlarını okuyun. Neler yasaktır, neler serbesttir bilin. Sonra cezai yaptırımlar karşı karşıya kalmayın” dedi.

Artvin İl Milli Eğitim Müdür Abdulcelil Kahveci de yaptığı konuşmada Avcılık eğitim kurslarının milli eğitim bakanlığı ile orman ve su işleri bakanlığı arasında 2004 yılında imzalanan protokol ile verildiğini kaydetti.

Kahveci “Halk Eğitim Merkezlerimiz birçok alanda olduğu gibi bu alanda da kursiyerlerimizin talepleri doğrultusunda bu eğitimleri veriyor. Ben il genelinde son 3 yıl içinde 7 kurs düzenlendi. Kurslara toplam 186 katılımcı müracaat etti ve bu kursiyerlerimizden 165 kişi avcı eğitim sertifikası almaya hak kazandı. Avcılıkta ilk aşama buydu, bu aşamayı başarıyla tamamladılar. Bu kursta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Artvin vali yardımcısı Ertuğrul Örnek’te yaptığı konuşmada “ ben ilgili kurum ve derneklere böyle bir organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum. Avcı arkadaşlara kazasız belasız bir spor faaliyeti diliyorum. Avcılarımızın doğaya katkı sunduğunu doğayı koruduğunu biliyoruz. Çünkü doğayla iç içesiniz, Tekrar kazasız belasız bir av sezonu diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle program sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.02.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Av Sezonu Başlıyor...
 » Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Sergisi...
 » Asuman Yeni Av Sezonu İle İlgili Aç...
 » Artvin'de 100 Öğrenciye Bisiklet Da...
 » Vali Doğanay, “Yaban Hayatını Korum...
 » Artvin’de 2016-2017 Av Sezonu Açıld...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Chp Borçka İlçe Başkanı Hasan Özışı...
 » Artvin 1. Amatör Olta Balıkçılığı F...
 » İşaret Dili Kursunu Tamamlayanlara...
 » Artvin’de Ormancılardan Av Mevsimin...
 » Artvin’de Ana Arı Üretimi Sertifika...
 » Hopa'da Avcılara Sertifika...
 » Av Yasağı Başladı...
 » Artvin’de Arıcılık Kurslarına Büyük...
 » Artvin Avcılar Ve Atıcılar Derneği...
 » 2012-213 Merkez Av Komisyonu Kararl...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Arhavi Belediyesinden Otobüs Termin...
 » Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez'e Ziy...
 » Şavşat’ta, Köylülere Danıştay’dan İ...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...