Güçlü Lojistik, Güçlü Türkiye İçin Gümrük Çalıştayı

22/02/2017 09:34

2017; Gümrük İşlemlerinin Basitleştirildiği Ve Hızlandırıldığı Bir Yıl Olacak!


Haber: Hayati AkbaşGümrük Birliğine ilişkin 1/95 sayılı AT-Türkiye Ortaklık Konseyi Kararı’nın 28 inci maddesi ve AB üyeliğine yönelik müktesebat uyumu çerçevesinde, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun, AB Gümrük Kodu ve Yönetmeliği ile uyumlaştırılması doğrultusunda hazırlanan Taslak Gümrük Kanunu, ülkemizde gümrük alanında birçok uygulamayı kökten değiştirecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çalıştaya, müsteşar yardımcısı Remzi Akçin, Sezai Uçarmak yanında 5 Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ile 5 Daire Başkanı olmak üzere neredeyse tüm üst yönetimi ile katıldı. UND yönetiminin de tam kadro katıldığı toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bürokratları, 2017 yılında taşımacı ve ihracatçıları çok mutlu edecek yenilikleri şu şekilde sıraladı;

• Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün (AEO) uygulanmasındaki en büyük engel olan “Rejim Kodu Sınırlaması” kaldırılacak, AEO statüsünün kullanılabilirliği arttırılacak bu yolla Gümrüklerdeki Tır Kuyrukları bitecek.

• Taşımacı firmalar, ihracat beyannamesinin tescil edildiği gümrük idaresi yerine, istediği herhangi bir gümrük idaresinde TIR Karne/Transit Beyanname işlemi başlatabilecek,

• Gümrük Kanunu’nun 235/5’inci maddesi kapsamında yaşanan yüksek tutarlı cezaların indirilmesi yönünde mevzuat değişikliği yapılacak ve uygulamada yaşanan sorunlar giderilecek,

• Ülke genelinde sektörümüze büyük zarar veren farklı ve yüksek tutarlı fazla mesai ücretleri ülke genelinde standart hale getirilecek ve sınır kapılarında yabancıdan alınmayan fakat Türk taşımacılarından alınan fazla mesai ücretleri kaldırılacak,

• Antrepolardaki teminat uygulamalarında yaşanan sorunlar giderilecek, antrepoculuk faaliyetleri kolaylaştırılacak.

Toplantının değerlendirmesini yapan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih ŞENER;“Bunlar sektörümüzün en temel talepleridir. Hayata geçtiğinde İhracatımız uçuşa geçecektir. 2017 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek devrim niteliğindeki iyileştirmeler ile iç gümrük idarelerindeki beklemeler sona erecek, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne sahip firmaların taşımaları çok daha fazla kolaylaşacak, Gümrük Kanunu hükümleri kapsamında sektörümüzde oluşan mağduriyetler azalacak ve sektör maliyetleri önemli ölçüde düşecek.

Gümrük Mevzuatının ve Uygulamalarının AB Mevzuatı ile Uyumlu Hale Getirilmesi Önceliğimiz!

Son dönemde Gümrüklerdeki beklemeler sebebiyle İhracatımızda önemli sıkıntılar yaşanmaktaydı. Ancak, bu çalıştay bize gösterdi ki Bakanlığımız çözüm için çalışmalarını başlatmış ve önemli mesafe kaydetmiş durumda. Özellikle AB’ye olan ihracatımız bundan çok olumlu etkilenecektir.

Sayın Bakanımızın Güvenli ama Hızlı Gümrük taahhüdü hayata geçiyor. Bu yenilikler devrim niteliğinde Teslimat gecikmeleri sebebiyle Doğu Avrupa ülkelerine gitmekte olan yatırımlar geri gelecektir. Kalifiye iş gücü ile ülkemizde ihracat odaklı istihdam da artacaktır. Taşımacı ve İhracatçılarımız dört gözle bu değişiklikleri bekliyor olacak. 2017 Gümrük İşlemlerinin basitleştirildiği ve hızlandırıldığı bir yıl olacaktır. ” 2017 yılı içinde hayata geçecek söz konusu iyileşmeler için şimdiden Gümrük ve Ticaret Bakanlığımıza Derneğimiz ve sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunarız. ” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.02.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Yücel Kurk: Bu Seçim Cerattepe’nin...
 » Gümrüklerde “Yetkilendirilmiş Yüküm...
 » Vergi Affı Yürürlüğe Giriyor...
 » Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Bell...
 » Trabzon'un Lojistik Merkez Kimliğin...
 » Hopa, Tso Seçimine Kilitlendi...
 » 559 Belediye Tarih Oldu...
 » Bakan Hayati Yazıcı'dan Nakliyecile...
 » Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı K...
 » Und Türki Cumhuriyetleri Masaya Yat...
 » 2. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zir...
 » Yeni Yılda Gümrüklere Özet Beyen Si...
 » Sarp 3 Gün Süre İle Türk Ve Gürcü H...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı...
 » Trabzon-iran Arasında Sıcak Rüzgârl...
 » Sarp Sınır Kapısında Tır Kuyruğu 20...
 » Hisarcıklıoğlu Yaptıkları Sınır Kap...
 » Modernize Edilen Sarp Sınır Kapısı...
 » Sektörün Canlanması İçin Hurda Dest...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...