Sarp Sınır Kapısında 15 Kilometrelik Kuyruk Oluştu

06/02/2006 16:40

Sarp Sınır Kapısında Gürcü Tarafındaki Uygulamaları Protesto Eden Tır Şoförleri Kapıdan Geçiş Yapmıyorlar.

Haber: Hayati AkbaşSarp sınır kapısında sorunlar bitmek bilmiyor. Gürcistan'ın Sarp sınır kapısında uygulamaya soktuğu tonaj uygulaması ardından karşılıklı yapılan girişimler ile sorun geçici de olsa aşılmıştı. Ancak Gürcü tarafına geçiş yapan Türk TIR'larına kesilen ceza miktarlarının artması ardından Türk TIR şoförleri de bu uygulamayı protesto etmeye başladılar.

Sarp sınır kapısının Türkiye tarafında oluşan TIR kuyruğu 15 km. 'ye yaklaştı. Pazar gününden itibaren de Gürcistan'dan Türkiye'ye geçiş yapmaya çalışan TIR'ların geçişleri durunca her iki tarafta biriken 400'e yakın TIR ciddi bir sıkıntı ortaya çıkardı. Sorunun aşılması için karşılıklı girişimlerin devam ettiği öğrenilirken İstanbul'da bulunan Gürcistan Başbakanına da sorun hakkında ayrıntılı bilgi sunuldu. Hopa TSO Başkanı Sinan Altunsoy İstanbul'da yapılan iki ülke başbakanlarının katıldığı toplantıda sorunun aşılması doğrultusunda girişimlerde bulunurken Hopa'da da Artvin İş adamları Derneği Başkanı Şenol Topaloğlu sorunun görüşmelerle aşılması için girişimlerine devam ediyor.

Gürcistan Hükümeti tarafından alınan karar gereği Sarp sınır kapısının Gürcü tarafında uygulamaya sokulan tonaj uygulamasına tepki göstermediklerini söyleyen şoförler, "Buna rağmen Gürcistan tarafına geçtiğimizde Gürcü Gümrüğünde ve Gümrükten çıktıktan sonra yol güzergâhında denetim yapan Gürcü polisleri bizlere 2–3 bin dolar tutan cezalar kesmektedirler. Bizim kazancımız ne ki bu cezaları ödemek zorunda kalalım. Biz zaten AB. Standartlarında tonaj uygulamasına karşı çıkmıyoruz. Evraklarımız tamam ancak yinede 'şu noksan -bu eksik' diyerek bizlere ceza kesilmeye devam etmektedir. Biz Gürcistan ile her alanda dostane ilişkiler içindeyiz bugüne kadar. Ancak bu yapılana bir anlam da veremiyoruz. Yüklerimizi yerine zamanında ulaştırmaya çalışıyoruz. Ulaştıramayınca hem firmalar ve hem de bizler mağdur oluyoruz. Sorunun çözümünü bekliyoruz" dediler.

Sarp sınır kapısında karşılıklı geçişlerin tekrar durduğu öğrenildi. Bu arada Türkiye tarafında bekleyen Türk TIR şoförleri de Pazar gününden itibaren boykota başlayarak araç geçişlerini durdurdular. Hopa Gümrükler Başmüdürü Tevfik Usta ve Gümrük Müdürleride, Gürcü Gümrük Müdürleri ile bir dizi görüşmeler yaparak sorunun aşılmasına çalıştıkları öğrenildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.02.2006 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Und Türki Cumhuriyetleri Masaya Yat...
 » Gürcüler Sarp Sınır Kapısında Yine...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Yeter Artık! Çözün Bu Sorunu...
 » Ali Osman Ulusoy'dan İran'lı Yetkil...
 » Artvin Chp'de Nuri Kemal Demirel'de...
 » İran İle Yaşanan Sorunun Aşılması İ...
 » Hopa Halkından Aldığı Destek İle Yo...
 » Turizmde İş Birliği Ve Güç Birliği...
 » Gürcü Gümrüğü Bekleyen Tır'ları Alm...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Und Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nu...
 » Türkiye-gürcistan Arasında İşbirliğ...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Artvin'de Turizm Haftası Çeşitli Et...
 » Dkib, Sochi'ye Alternatif Bir Liman...
 » Bayındırlık Ve İskân Bakanı Faruk N...
 » Doğu Karadenizin Parlayan Yıldızı H...
 » Kadir Topbaş Ve Beraberindekiler Va...
 » Acara'da Gergin Günler Başladı....En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...