Rektörlük Aday Adaylığı Başvuruları Başladı

23/11/2016 09:49


Haber: Hayati AkbaşYükseköğretim Kurulunca (YÖK), 19 üniversiteye yapılacak rektör ataması için aday adaylarının bugünden itibaren 28 Kasım 2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar başvurabileceği duyuruldu.

Rektörlük seçimlerinin yapılacağı il üniversitelerinin arasında Artvin Çoruh Üniversitesi ’de bulunuyor. Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kurucusu ve 8 yıllık Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman’ın görev süresinin dolmuş olması nedeniyle yeni rektör belirlenecek. 15 Temmuz Darbe kalkışması nedeniyle ertelenen rektörlük seçimlerinde süreç şimdi yeniden başlıyor.

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi", "Ardahan Üniversitesi", "Artvin Çoruh Üniversitesi" "Bartın Üniversitesi", "Batman Üniversitesi", "Bitlis Eren Üniversitesi", "Çankırı Karatekin Üniversitesi", "Gümüşhane Üniversitesi", "Hakkâri Üniversitesi", "Iğdır Üniversitesi", "İzmir Bakırçay Üniversitesi", "İzmir Demokrasi Üniversitesi" "Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi", "Kırklareli Üniversitesi", "Kilis 7 Aralık Üniversitesi", "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi", "Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi", "Siirt Üniversitesi" ve "Yalova Üniversitesi “ne rektör ataması yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, aday adaylarının bugünden itibaren 28 Kasım mesai saati bitimine kadar YÖK Başkanlığı'na başvurabileceği belirtildi.

Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde, "Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması" şartlarının arandığı kaydedildi.

Bu şartları sağlayan aday adaylarında, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapma şartının ise aranmayacağı ifade edildi.

Başvuru dilekçesiyle birlikte aday adayının akademik özgeçmişini ve yayın listesini de YÖK'e sunması istenilen açıklamada, başvuruda kullanılacak "Rektör Adayı Bilgi Forumu’na YÖK'ün internet sitesinden ulaşılabileceği belirtildi.

Açıklamada, aday adayı tarafından bizzat ya da posta ile YÖK Başkanlığına iletilebilecek başvuru formlarının ayrıca "rektoraday@yok. gov. tr" mail adresine de elektronik postayla gönderilebileceği kaydedildi.

5 Aday yeniden başvuracak sayı da artabilir

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde de rektörlük yarışı başlıyor. Görev süresi 1 Eylül 2016 tarihinde dolan ancak 15 Temmuz darbe kalkışması nedeniyle seçimlerin ertelenmesi ile birlikte halen görevde bulunan Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman’ın yerine yeni rektörün belirlenmesi için süreç yeniden başlıyor. Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Prof. Dr. Hasan Aydın, Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Prof. Dr. Zafer Ölmez daha önce rektörlük adaylıklarını açıklamışlardı. Bu isimlerin yeniden rektör adaylığı için başvurmaları bekleniyor. Bu isimlere yeni isimlerinde eklenebileceği konuşulurken, rektörlük başvurularının ise 28 Kasım 2016 Cuma günü sona ereceği belirtildi. Rektörlük başvurularının tamamlanmasının ardından Yüksek Öğretim Kurumu tarafından 3 kişilik liste belirlenecek. Bu 3 kişilik liste Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Artvin Çoruh Üniversitesi’nin yeni rektörü atanacak. Yeni rektörün atanması ve atama kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman’ın uzatılan görev süresi sona ermiş olacak. Yeni rektörün önümüzdeki Aralık ayı içerisinde göreve başlaması bekleniyor. Artvin yeni yıla yeni rektörü ile girmiş olacak. Rektörlük başvurularının Yüksek Öğretim Kurumu’na yapılacağı belirtildi.

Rektörlük başvurularının yeniden başlaması ve 28 Kasım 2016 Pazartesi günü sona ermesi ile birlikte kimlerin yeniden adaylık başvuruları yapacağı belli olacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.11.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Rektö...
 » Açu Rektör Adayları Mülakata Girdil...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü B...
 » Açü Rektör Adaylarını Belirleme Seç...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » Açü, Rektör Duman’dan Açıklamalar...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Açü'de Akademik Giysi Ve Bilimsel T...
 » Artvin Çoruh Üniversite’nde Öğrenci...
 » Faaliyet Raporunda Açü...
 » Açü Rektör Adayı Türker, Agc’ni Ziy...
 » Açü 10’uncu Mezunlarını Verdi...
 » Yeni Açü Rektörüne Ziyaretçi Akını...
 » Açü’nin Rektörlük Listesi Yök Taraf...
 » Açü Rektörünü Seçti...
 » Açü’de Bir Rektör Adayı Daha...
 » Artvin İl Genel Meclisi Haziran Ayı...
 » Artvin İl Genel Meclisi Temmuz Ayı...
 » Artvin Üniversite İçin Tek Yumruk O...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...