Vali Doğanay, Arhavi’deki Heyelan Bölgesini Yerinde İnceledi

18/11/2016 09:41

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Arhavi İlçesine Bağlı Kireçli Ve Kavak Köyünde Meydana Gelen Heyelanda Bölgesinde İncelemelerde Bulund


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Ömer Doğanay, Arhavi ilçesine bağlı Kireçli ve Kavak köyünde meydana gelen heyelanda bölgesinde incelemelerde bulundu.

Vali Doğanay beraberindeki DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, İlçe Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkileri ile birlikte heyelana maruz kalan Kireçli ve Kavak köyüne geldi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait iş makinelerinin Kavak köyünde sürdürdüğü dere yatağının toprak birikintisinden temizleme çalışmasını bir süre takip etti.

Ardından heyelanın dağ yamacından koptuğu Kireçli köyüne giden Vali Doğanay, İlçe Kaymakamı Şeref Aydın’dan heyelan bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Heyelandan etkilenen en çok etkilenen Kavak köylüleri ile bir süre sohbet eden Vali Doğanay, olaydan duyduğu üzüntüsünü dile getirerek, devlet olarak yaraların kısa sürede sarılacağını ve hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Bölgede sürekli yağan sağanak yağışın etkisiyle Kireçli köyündeki dağ yamacını tetikleyerek, büyük bir toprak yığının vadi boyunca akarak heyelana neden olduğunu belirten Vali Doğanay, “Heyelan nedeniyle Kireçli ve Kavak köylerinde tarım arazileri, çay bahçeleri ile ormanlık alanlar toprak altında kaldı. Ayrıca heyelan menfez ve dere yataklarını tıkadı. ” dedi.

Heyelandan etkilenen Kireçli köyünde 18 konutun tedbir amacıyla tahliye edildiğini ifade eden Vali Doğanay, ” Arhavi ilçesinde yaklaşık iki hafta önce etkili olan sağanağın ardından Kireçli köyünde toprak kayması olduğunu, dere yatağını dolduran molozların Kavak köyünde bazı evleri tehlike altında bıraktığını ifade etti.

Yağışların hafta başından beri aralıklarla yeniden başladığını ve etkisini artırdığını vurgulayan Doğanay, "Bu nedenle risk altında olan Kavak köyündeki 18 konutta yaşayan vatandaşlarımızı tedbir amaçlı olarak tahliye ettik. Kalacak yeri olmayan vatandaşlarımızı ihtiyaç olması halinde evlere yerleştireceğiz. " dedi.

Heyelan bölgesinde çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Doğanay, "Özel İdaresi, DSİ 26. Bölge Müdürlüğüne ait iş makinesi ve kamyonlar ile menfez ve dere yataklarının temizliği aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün teknik ekibi heyelan bölgesinde etüt çalışmasını yürütüyor. Allah'a çok şükür herhangi bir yaralanma ve can kaybımız yok. ” diye konuştu.

Öte yandan sağanak yağış altında çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren ekiplere zaman zaman köylülerde yardımcı oluyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.11.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Arhavi’deki Heyelan Bölgesinde Temi...
 » Vali Doğanay Kamu Kurumlarını Ziyar...
 » Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın’dan Aç...
 » Doğuştan Yürüme Engeli Bulunan Genç...
 » Artvin Ve İlçelerinde Sağanak Yağış...
 » Artvin Yılın Engelsiz Şehri...
 » Yolbaşı Hudut Karakolu’na Ziyaret...
 » Vali Doğanay, Aşağı Maden Köyünde İ...
 » Arhavi İçin Afet Ödeneği Geldi...
 » Köydes Projesi 2017 Yılı Değerlendi...
 » Artvin Ormanları "Ballanıyor"...
 » Kış Tedbirleri Toplantısı...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Ye...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin Kayın Mantarında Marka Olaca...
 » Zorunlu Hallerde Cankurtaran Tüneli...
 » Bakan Eroğlu’ndan Vali Doganay’a Zi...
 » Şavşat’ta Afetzedelerin Mağduriyeti...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...