Uluslararası Festivaller Birliği Toplantısı Kıbrıs’ta

15/11/2016 08:49

Uluslararası Festivaller Birliği 2016 Yılı 2. Dönem Toplantısı Kıbrıs’ta Yapıldı.

Haber: Hayati AkbaşUluslararası Festivaller Birliği 2016 yılı 2. Dönem Toplantısı Kıbrıs’ta yapıldı İskele Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kaya Artemis Otel’de yapılan toplantıya festival delegasyonları katıldı.

Düzenlenen toplantıya KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, ev sahibi İskele Belediyesi Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek, CİOFF Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul, KKTC Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Özlem Kadir ağa, Sırbistan Novipazar Belediye Başkanı Nihat Biseviç, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarı çizmeli, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orcan’ın yanı sıra Azerbaycan/Bakü Yasama Belediyesi’ni temsilen Gülare Guliyeva, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A. Ş. Müdürü Müjdat Uluçam ile birliğe 54 uluslararası festival üyesi belediye ve dernekler katıldı. Arhavi de bunlardan biri idi.

Yıl içerisinde gerçekleştirilen festivaller hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kaya Artemis Otel’in kongre salonunda yapılan panelde birliğe üye gerek ulusal ve gerekse uluslararası katılımcılar 2017 yılı festival faaliyet ve programı konuşuldu. Birlik başkanı Atila İpek Uluslararası Festivaller Birliği olarak gün geçtikçe daha da büyüdüklerini ve 2003 yılından beri aktif bir şekilde faaliyet gösteren birlik sayesinde Türkiye’de festivallerin kalitesinin önemli oranda arttırdığını belirtti. İpek; “Bugün bu birliğimize gerek ülkemizden, gerekse Sırbistan, Azerbaycan ve KKTC’den yeni festivallerimiz dâhil oluyor. Elbette ki birliğimizin en önemli itici gücü belediyelerimizdir. Belediyelerimizin festivallerimize vermiş olduğu destek sayesinde güçlü organizasyonlar, güçlü festivaller ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle Türkiye olarak dünyada en profesyonel ve sorunsuz festivallerin yapıldığı bir ülke konumundayız. Türkiye’nin en doğusundaki Arhavi Festivali’nden tutun da en batısındaki Tekirdağ Çorlu Festivali’ne kadar tüm uluslararası festivallerimiz göz bebeğimizdir. Bu tür festivalleri ziyaret ederek yerinde müşahede etmiş birisi olarak konuşuyorum. Birliğimizin toplantısını Kıbrıs’ta bize ev sahipliği yapan başta İskele Belediyesi olmak üzere Turizm ve Çevre Bakanımıza, Halk Oyunları Federasyon Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu da federasyonun bir milyonun üzerinde üyesi bulunduğuna dikkat çekti. Ozanoğlu, düzenlenen festivallerin dünya barışına da katkı sağladığını anlattı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtım videosunun izlenmesinin ardından toplantı KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Toplantıda ayrıca diğer festival üyeleri de söz aldı. Toplantının bu yılki bölümünde uluslararası festivale dönüşen Manisa, Samsun, Silifke ve Çorum festivalleri de birliğe dâhil olduğunun açıklaması yapıldı. Bu yıl 44. sü yapılan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali çalışmaları hakkında da bilgiler verildi. Arhavi Belediyesi’ni temsilen Basın-Halkla İlişkiler ve Sosyal İşler Sorumlusu Bilgi Özkara tarafından bilgilendirilen toplantının sonrasında, organizasyona ev sahipliği yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu tüm katılımcılara hediyeler takdim edildi.

3 gün süren toplantı süresince verimli bir görüşme sağlayan birlik üyeleri, 2017 yılındaki festival tarihlerini ve programlarını açıkladılar. Uluslararası katılımcıların daha aktif ve verimli bir şekilde programlarının gerçekleştirilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanması görüşüldü. Birliğin 2017 yılı 1. Dönem toplantısının Mart ayında yapılacağı yönünde karar alındı. Ayrıca Ekim/2017’de Hindistan’da yapılacak olan delegasyon Toplantısı’na Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali de davet edildi. Toplantının son gününde birlik üyesi tüm festival delegasyonları karşılıklı hediyeleşme törenine bulunarak hatıra fotoğraf çektirdiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.11.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Uluslararası Festivaller Birliği To...
 » Arhavi Kültür Ve Sanat Festivali Te...
 » Türkiye'nin En Eski Festivaline Büy...
 » Çay Toplama Yarışması Büyük İlgi Gö...
 » Uluslararası Festivaller Birliği To...
 » Uluslararası Festivaller Birliği To...
 » Dünyanın Gözü Bu Açılışta...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » O Arhavi’nin Gururu...
 » Artvin Kafkasör’e Ayrı Bir Güzellik...
 » Cemiyet Başkanları Mersin’de Birara...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Artvin Yeni Bir Meydana Kavuştu...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Mhp Artvin Belediye Başkan Adayı Be...
 » Artvin’de İşçi Partisi’de Belediye...
 » Şavşat’ın Meydancık Beldesinin Köy...
 » Karadeniz Karayolu İle Akdeniz'e Ba...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...