Artvin’de Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele

13/11/2016 08:04

Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Kurul Toplantıları Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Kurul Toplantılarına Devam Ediyor

Artvin’de bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele eden kurumların arasında işbirliği ve koordinasyonu tesis etmek amacıyla “İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı” ve “İl Tütün Kontrol Kurulu Toplantısı” Vali Yardımcısı Önder Coşğun başkanlığında ve Müdürlüğün koordinasyonunda 09 Kasım 2016 tarihinde valilik toplantı salonunda iki oturum halinde gerçekleştirildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere günümüzde bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele tüm ülkelerde üzerinde hassasiyetle durulması gereken büyük önemli bir sorun haline gelmiştir. Artan kullanıcı ve bağımlı sayıları, çok önemli sağlık sorunlarına yol açması, kaçakçılıktaki yüksek kar payı ve terör örgütlerinin bu kardan pay alma arayışı ile teknolojik alanda yaşanan gelişmeler sorunun hızla büyümesinde ve toplumları tehdit eder hale gelmesine yol açmıştır.

Sorunun çok boyutlu olması yürütecek mücadele faaliyetlerinin ilgili kurumlar arasında etkili bir işbirliği ve koordinasyon çerçevesinde yürütülmesini zorunlu kılmıştır. Bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele, görevli ve sorumlu tüm kurumların koordineli bir şekilde işbirliği ile hareket etmesi sonucunda başarıya ulaşılabilecek bir mücadeledir” ifadelerine yer verildi.

İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu toplantısınınilk oturumda, saat 14. 00 de gerçekleştirilen, İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısında bir önceki toplantıda alınan kararlar doğrultusunda ilk altı ayda Kurul üyesi kurumlarca gerçekleştirilen aşağıdaki çalışmaların değerlendirilmesi yapıldı. Toplantıda şu ifadelere yer verildi: “Metruk binalar yönelik ilgili önlemler, Pazar yerinin boş zamanlardaki durumuna yönelik aydınlatma ve güvenliğiyle ilgili çalışmalar, Gençlere yönelik farkındalık çalışmaları kapsamında tiyatro gruplarının ilimize getirilmesiDüzenlenen kurslar aracılığıyla halka yönelik farkındalık eğitimleri, Uyuşturucuyla mücadele konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla öğrencilere yönelik eğitimler, Risk altında bulunan ilçelerimizde koordinasyon kurullarının faaliyetleri, Saha çalışmalarına çıkan ilgili personele farkındalık çalışmaları, Ailelere yönelik psiko-sosyal destek hizmetleri, Sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetler, Tutuklu ve hükümlülere yönelik sigara, alkol ve madde bağımlılığından arındırma grup çalışmaları, Kolluk kuvvetlerinin denetim çalışmaları (madde kaçakçılığı, kullanımı ve yasadışı ekim olayları)”

Tüm bu değerlendirmeler ışığında ilk oturum sona erdi.

İl Tütün Kontrol Kurulu Toplantısında ise, İkinci oturumda saat 15. 30 da gerçekleştirilen İl Tütün Kontrol Kurulu Toplantısında ise sigara bırakma polikliniği hizmetleri, halka ve öğrencilere yönelik bilinçlendirme/eğitim faaliyetleri, 4207 Sayılı Kanun kapsamında 2016 yılında yapılan denetimler, ihbarlar/ihlaller ve bu ihlaller çerçevesinde uygulanan cezai yaptırımlar değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmeler ışığında önceki yıllarda yapılan çapraz denetimlerin uygulamalarına tekrar başlanmasına, kurumlar arasındaki işbirliğinin arttırılmasına ve kurumsal düzeyde gerekli hassasiyetin gösterilmesine karar verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.11.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Uyuşturucu İlletiyle Mücadele...
 » Artvin’de Uyuşturucu Ve Tütünle Müc...
 » Artvin’de Sağlıkta Dönüşüm Proğramı...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Artvin’de Yeşilay’dan Bağımlılıkla...
 » Hopa’da Alkol Ve Madde Bağımlılığı...
 » Artvin Chp İl Başkanından Torba Yas...
 » Artvin’de 112 Acil’ciler Toplandı...
 » Tır Kontrol Önlemlerine Yeni Düzenl...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Sigarayı At Hayatı Tat...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Tütün Denetiminde Tablet Devri Başl...
 » Hopa Kaymakamı Kaya Köyü Halkını Di...
 » Hopa'da Sigara Denetimleri Başladı...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Artvin Emniyeti 1 Yıllık Çalışma So...
 » İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu 2...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...