Hopa Heyeti Ankara’da Temaslarda Bulundu

10/11/2016 12:41


Haber: Hayati AkbaşHopa Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde gerçekleştirilen Ankara temaslarında birçok önemli konuda ilgili Bakanlık müdürlüklerinde görüşmeler gerçekleştirildi. Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’ nın Ankara’da katıldığı Hopa heyetinde; Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Ak Parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Küçükali ve S. S. 08 No. lu Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Celil Yıldırım yer aldı. Araç Muayene İstasyonu, Denetimli Tarım Sertifikası Müdürlüğü ve Sarp Gümrüğü ile ilgili konular yetkililerle görüşülerek talepler kendilerine iletildi.

T. C. Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nde yapılan görüşmelerde Denetimli Tarım Sertifikası Ofisinin Hopa’da açılması yönündeki talep iletildi. Artvin Zirai Karantina Müdürlüğü’nden alınan son 5 yılın ortalamasına ait verileri ve diğer talebe vesile olan haklı diğer gerekçeleri içeren bir rapor Müdürlük makamına sunuldu. Görüşmenin ardından heyet yetkililere kabullerinden dolayı teşekkür ederek bir sonraki randevuya yetişmek üzere ayrıldılar.

Yoğun bir program çerçevesinde Ankara temaslarını gerçekleştiren heyetin ikinci durağı T. C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü oldu. Genel Müdürü Sami İlçioğlu makamında ziyaret edilerek Araç Muayene İstasyonunun Hopa’da açılması yönündeki talep kendilerine iletildi. Hopa’da muayene istasyonu açılması için sivil toplum örgütleri olarak uzun zamandır gündemde olan fakat bir türlü gelişme sağlanamayan bu önemli konu hakkındaki talep gerekçeleri İlçioğlu’ na iletilerek konun ne denli önem arz ettiğinin altı çizildi. Bu taleple ilgili TÜVTÜRK (Rize) Yetkilileri ile daha önce yapılan görüşmelerden söz eden heyet mobil araç muayene aracının Hopa’ya tahsis edilmesinin hem bölgeye hem de bu güzergâhı kullanan tüm araçlara büyük bir kolaylık sağlayacağını ve kantar noktasından geçen muayenesi bitmiş araçlara ceza kesilmesinin önüne geçileceği ifade edildi. Kabullerinden dolayı teşekkür edilen İlçioğlu’na toplantı sonunda taleple ilgili rapor sunuldu.

Heyet son ziyaretini. C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne gerçekleştirdi. Genel Müdürü Vekili Mustafa Gümüş ile makamında görüşen heyet yenileme çalışmaları başlatılan Sarp Kara Hudut Kapısı ile ilgili konuların görüşüldüğü toplantıda ‘Lojistik Sektöründe Gürcistan ve Sarp Gümrük Kapısında Yaşanan Sorunlar’ başlığı altında bir rapor çalışması yetkililere sunuldu. UND ve Hopa TSO tarafından birlikte hazırlanan rapor da Gümrük geçişlerinde mevcut koşullarda yaşanan ve yenileme çalışmaları kapsamında yıkım ve inşaat süresince meydana gelebilecek sorunların çözümü ilişkin bilgilere yer verildi. Geçişlerdeki sürenin kısaltılması için yapılması gereken çalışmalara ilişkin tespitler yetkililere sunularak görüşme sona erdirildi.

Resmi temaslarını tamamlayan heyet öğle yemeğini Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile birlikte Parlamentoda yediler. Yemekte bol bol sohbet edilirken Hopa heyeti yürüttükleri çalışmalar hakkında milletvekillerini bilgilendirdiler.

Temaslarını tamamlayan heyet akşam saatlerinde ilçeye döndü.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.11.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Tso’dan Siyasilere Bilgilendir...
 » Hopa’da Kapatılan Ofisin Yeniden Aç...
 » Artvin Osb İle İlgili Kamuoyuna Bil...
 » Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yap...
 » Hopa’da Osb Toplantısı Yapıldı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin İl Genel Meclisinden Hopa Ts...
 » Hopa Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Hopa Tso Yönetimi Belediye Başkanı...
 » Sarp'ta Sorun Yaşanmaması İçin Hopa...
 » Artvin İl Genel Meclisi Aralık Ayı...
 » Türkiye'nin En Uzun Tünelinin Temel...
 » Doka Heyeti Abd’ye Gitti...
 » Artvin Baro Başkanı Ve Y.k. Üyeleri...
 » Trabzon Heyetinin Amerika Gezisi De...
 » Ödp'de Yerel Seçimlerde Chp´yi Dest...
 » Artvin'de Chp Kongreleri Başladı...
 » Norm Fazlası Öğretmen Atamaları 5 A...
 » Japon Heyetinin Yolu Hopa’ya Düştü...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...