Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

29/10/2016 13:53

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 93. Yıldönümü, Artvin’de Düzenlenen Törenle Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşTürkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıldönümü, Artvin’de düzenlenen törenle kutlandı. Artvin’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ömer Doğanay’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Hükümet konağı önünde devam eden tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Vali Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Piyade Albay Adnan Dinçsoy ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin halkın ve törene katılanların bayramlarını kutlamalarıyla devam etti.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin halkı adına gönderdiği kutlama mesajı okundu. Artvin Valisi Ömer Doğanay ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün burada bu güzel günde çok yıkılışa, dirilişe şahid olmuş gök kubbenin şahitliğinde Alparslanların, Kılıçarslanaların, Osman Gazilerin, Fatihlerin, Abdülhamitlerin, Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının, Ahmed Yasevilerin, Mevlanaların, Hacı Bektaş Velilerin, milletimizin ve cumhuriyetimizin mimarları huzurunda devletimizin manevi en büyük gününü kutlamak için yıllar önce yedi düvele, 15 Temmuz’da tepelediğimiz vatan hainlerine nasıl bir millet olduğumuzu göstermek için, cumhuriyeti kuranlara, devam ettirenlere, 15 Temmuz’da milleti tekrar toparlayanlara şükran hislerimizi ifade etmek için, Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlamak için toplandık. Hepinize kutlu olsun.

Milletimize biçilen kefenleri yırtarak geldiğimiz yolsuz, okulsuz, ışıksız, ilaçsız günlerden geldiğimiz bu günde bizler daha iyi yaşayalım diye nefislerine kelepçe vuran dedelerimizi, ninelerimizi arkada bırakıp geldiğiniz Yemen’den, Kafkasya’dan, Çanakkale’den, çırpınan Karadeniz’den, Kerkük’ten, Kıbrıs’tan geldiğiniz 15 Temmuz’dan geldiğimiz bu meydanda meydan okuyoruz. Birliğimiz, dirliğimizi, sevgimizi, saadetimizi çekemeyen dâhili ve harici hainlere akıl, iman, irfan, adap ve ahlak ile muassır medeniyet sürecini aşıp Allah’ın izniyle ilelebet payidar kalacak bir milletiz, bir cumhuriyetiz diye sesimizi ve sözümüzü yükseltiyoruz.

Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. “Geceye yenilmeyen her kişiye ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır. Geceye yenilmeyip vazifeye atılmak içinde bulundukları vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeden bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır, bir millet nasıl millet olur bizlere gösteren, miras bırakan ecdadımız cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, kurtuluş savaşı ve gazi ve şehitlerini, 15 Temmuz gazi ve şehitlerini, devlet adamlarımızı minnet ve şükranla anıyorum.

Cumhuriyetimizin yepyeni, ufuklara, umutlara ilelebet kutlanmaya devam etmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halkoyunları ekibi ile mehteran takımının gösterileri vatandaşlardan alkış aldı.

Ayrıca kutlamalar kapsamında, Arhavi ilçesinden sabah erken saatlerde bisikletleriyle yola çıkan Rize, Giresun ve Arhavi Bisiklet Kulübünün sporcuları beraberinde getirdikleri Türk Bayrağını Vali Doğanay’a teslim etti.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, resmigeçit töreni ile sona erdi.

Törene, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Adnan Dinçsoy, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Murat Yenikomşuoğlu, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda mülki ve askeri erkânın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.10.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Yoğun Katılımla Coşkuyla Kutlandı...
 » Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönüm...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Cumhuriyet Resepsiyonu...
 » Artvin'de 365. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü...
 » Artvin’de 15 Temmuz Şehitleri İçin...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » Artvin’de 368. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin Valisi Doğanay, Macahel Bölg...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Vali Doğanay, Polis Teşkilatının 17...
 » Artvin Ve İlçelerinde 19 Mayıs Coşk...
 » Artvin’de Chp’li Kadınlar İmza Kamp...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Artvin'de 15 Temmuz Şehitlerini Anm...
 » Artvin’de Coşkulu Fener Alayı Düzen...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...