Artvin - Hopa Chp Ve Add Atatürk Anıtına Çelenk Koydular

29/10/2016 10:02


Haber: Hayati Akbaş







CHP Artvin İl Başkanlığı, CHP Hopa İlçe Başkanlığı ve Artvin Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Cumhuriyetimizin 93. yıl dönümünde Atatürk Anıtına çelenk koydular CHP Artvin İl Başkanlığı ve Artvin Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Atatürk Anıtına çelenk koyma törenine CHP Artvin İl Başkanı Ali yücel Kurt, partiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CHP Artvin İl Başkanı Yücel Kurt yaptığı konuşmada; “Cumhuriyet, 15 Temmuz gecesinde bu meydanda eğer biz birey olmanın yollarını tam teşekküllü kurmuş olsaydık bu meydanda o gece nöbetlerine gerek yoktu. Dolayısıyla Cumhuriyet sadece ve sadece bir aylık nöbet tutmalarla da kazanılmaz. Cumhuriyeti özgürleştiren, Cumhuriyet’in değerlerini sağlamlaştıran Demokrasidir. Demokrasi de bunlarla beraber özgürleşir. Bizler de ancak bu şekilde özgür bireyler oluruz dolayısıyla. Kesinlikle güçler ayrımı deriz, hukuk devleti deriz. İşte bunların hepsi bunun içerisindedir. Hukuk devletinden çıktığımız zaman birey olmak hakkımızı da elimizden almış oluyorlar. Hukuk cumhuriyetle birlikte özdeşleştiği için kimsesizlerinde kimsesi olmuştur. Bu meydan 15 Temmuz Meydanı olarak adı geçmişse de keşke inşallah başka 15 Temmuzları yaşamamak ve yaşatmamak üzere bugün ki ulusumuzu Türkiye’mizi yöneten tüm yetkililere bir daha bu durumlara düşmemesi adına nice Cumhuriyet Bayramlarını böyle buruk sevinçlerle değil, coşkuyla, sevinçle kutlamayı temenni ediyorum” dedi.

Artvin Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan ise konuşmasında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıl dönümünü kutlamanın heyecanını yaşadığını ifade ederek “Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Varan Konuşmasında cumhuriyetin kuruluşu ve kazanımlarının nice zorluklarla rağmen hayata geçtiğini dile getirerek “Cumhuriyetimizin kazanımlarını, büyük zorluklara göğüs geren halkından aldığı güçle bu engelleri yıkan, Gazi Mustafa Kemal ve Kurucu Kadroya borçluyuz. Cumhuriyet devrimi ile çürümüş çağın gerisinde kalmış saltanat yönetimi, tarihin çöplüğüne atıldı. Ülkemiz yeni ve çağdaş bir demokratik geleceğe giden yapı taşlarını atmaya başladı. Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan özgür birey anlayışı cumhuriyetle atıldı.

İnsanı "kul" sayan cemaatlerle mücadele başladı. Yine cumhuriyetle "siyasi egemenlik anlayışı" toptan değişti. Egemenlik ilahi olmaktan çıktı kayıtsız şartsız "illete teslim edildi.

İslam dünyasının "tek laik ülkesi olan Türkiye demokratik yapıya cumhuriyetin ilanı ile adım attı.

Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün deyimiyle " Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler meczuplar memleketi olmayacaktır. En hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır. Atatürk’ün kurup bizlere emanet ettiği cumhuriyeti, onun düşünceleri ile birlikte sonsuza kadar yaşatma azminde olduğumuz bilinmelidir. Yaşasın cumhuriyet” diye konuştu.

Törende günün anlam ve öneminde dair bir konuşma yapan CHP Artvin Gençlik Kolları Yönetici Murat Gürakar ise şunları söyledi: “Cumhuriyet erdemdir, devrimci ilkelerin halkla birleştiği modern bir dizayndır. Eşitlik faktörünün yönetim aşamalarındaki liyakatli dağılışıdır. Beraberlik ve millet olma bilincinin laik ve demokrat yönetim kademeleriyle uygulanışıdır. Sosyal adalet ve egemenliğin dağılışıyla halkçı ve toplumsal beraberliktir. Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir. Eşitliktir, bağımsızlıktır, özgürlüktür. Halkın yönetime katılabilmesi ve kendini yönetebilmesidir. İçerde ve dışarıda yedi düvele karşı verilen şanlı bir mücadelenin arkasından kurulmuştur. Kurtuluş savaşı ve sonrasında uluslararası arenada var olma yolundaki Lozan Antlaşması ile tek yürek olmuş milletimizin Mustafa Kemal'in egemenliğin dağılımında kayıtsız şartsız millet olgusu, kökünde bağımsızlık şiarı olan toplumumuza en uygun rejim olmuştur. Medeniyetler savaşının bilinmeyen argümanı olan toplumsal değerlere de tam uyum sağlayan bu rejim, çoğu çağdaş gelişimlerinde kısa sürede içselleşmesine zemin hazırlayıp uygulama imkanı vukuu bulmuştur. Hukuksal eşitlik, seçme seçilme hakkı gibi değerler buna örnek verilebilir.

Son yıllarda erozyona uğratılan Cumhuriyetimizin laik niteliğinin önemi ise hemen sınırlarımızın dibinde komşularımızda yaşanmakta olanlar bir kez daha ortaya çıkmıştır. Laik Cumhuriyetin toplumsal huzur ve barışın çimentosu olduğunu herkes çok açık ve net bir şekilde görmüştür. Aklın ve bilimin üstünlüğüne dayalı bir eğitim sistemi Cumhuriyetin en önemli amaçlarından olmuştur. Bugün ülkemizi niteliksiz bir eğitim sistemine mahkûm edenler aynı zamanda Cumhuriyeti ve devrimlerini içselleştirememiş olanlardır. CHP, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Cumhuriyetimizin, demokrasimizin. Laikliğin, sosyal hukuk devleti olmanın ana sigortasıdır. Onun için sürekli CHP'nin üzerine geliniyor ve asılsız, yalanlarla dolu iftiralarla karalamaya çalışılıyor. Bu uğurda kurtuluş ve kuruluşun partisi olan Cumhuriyet Halk Partimiz, üyeleri olan bizler var olduğumuz sürece laikliğin, demokrasinin, hukuk devletinin ve Cumhuriyetimizin yılmaz savunucuları olacağız. Katılımınız için hepinize teşekkür eder partimiz adına saygılarımı sunarım. ”

Konuşmaların ardından tören sona erdi.

HOPA CHP’DE ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYDU

Hopa’da CHP İlçe Başkanlığı da Atatürk Anıtına çelenk koydu. Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Alkılıç, CHP Hopa İlçe Başkanı Adnan İskender, Hopa ve Kemalpaşa CHP İlçe ve Belde Yönetim Kurulu üyeleri, partililer ve vatandaşların katıldığı tören İlçe Başkanı Adnan İskender’in Atatürk anıtına çelenk koyması ve ardından Atatürk ve Silah arkadaşları için saygı duruşu yapılması ve devamında İstiklal marşının okunması ile başladı.

Çelen Koyma töreninde bir konuşma yapan İlçe Başkanı Adnan İskender konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyet, 15 Temmuz gecesinde bu meydanda eğer biz birey olmanın yollarını tam teşekküllü kurmuş olsaydık bu meydanda o gece nöbetlerine gerek yoktu. Dolayısıyla Cumhuriyet sadece ve sadece bir aylık nöbet tutmalarla da kazanılmaz. Cumhuriyeti özgürleştiren, Cumhuriyet’in değerlerini sağlamlaştıran Demokrasidir. Demokrasi de bunlarla beraber özgürleşir. Bizler de ancak bu şekilde özgür bireyler oluruz dolayısıyla. Kesinlikle güçler ayrımı deriz, hukuk devleti deriz. İşte bunların hepsi bunun içerisindedir. Hukuk devletinden çıktığımız zaman birey olmak hakkımızı da elimizden almış oluyorlar. Hukuk cumhuriyetle birlikte özdeşleştiği için kimsesizlerinde kimsesi olmuştur. Bu meydan 15 Temmuz Meydanı olarak adı geçmişse de keşke inşallah başka 15 Temmuzları yaşamamak ve yaşatmamak üzere bugün ki ulusumuzu Türkiye’mizi yöneten tüm yetkililere bir daha bu durumlara düşmemesi adına nice Cumhuriyet Bayramlarını böyle buruk sevinçlerle değil, coşkuyla, sevinçle kutlamayı temenni ediyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.10.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlam...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin’de Atatürk’e Ve Cumhuriyete...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Uğur Bayraktutan 29 Ekim Cumhuriyet...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönüm...
 » Artvin Turizmine Bir Destek Daha...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Artvin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlam...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Artvin’de Add Atatürk Anıtına Çelen...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Hasan Fehmi Güneş’ten Artvin’den Ça...
 » Artvin Chp’de Bayramlaşma Günü...
 » Add Ölümünün 79’uncu Yılında Atatür...
 » Feyzioğlu Ve Batum, Anayasa Değişik...
 » Chp’nin 89’uncu Kuruluş Yıldonümü A...



En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...