Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

19/10/2016 15:09

Artvin - Trabzon - Hopa Ve Arhavi’de Muhtarlar Günü Törenlerle Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşTrabzon-Artvin-Hopa ve Arhavi’de muhtarlar günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

ARTVİN’DE, 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ, DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

Artvin’de, “19 Ekim Muhtarlar Günü”, düzenlenen törenle kutlandı. Merkez ilçeye bağlı köy muhtarları ile merkez mahalle muhtarlarının hazır bulunduğu tören, Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Azizağaoğlu’nun Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Daha sonra tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende bir konuşma yapan Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Azizağaoğlu, demokrasinin muhtarlık seçimleriyle 1964 yılında vilayeti umumiye kanunuyla başladığını belirterek, “Bu vesileyle demokrasiye en çok muhtarlar sahip çıkmış ve 15 Temmuz darbe girişiminde halkla beraber sokaklara çıkarak darbe girişimine dur demiştir. Demokrasimize sahip çıkarken İstanbul Acıbadem muhtarı Mete Sertbaş ile Ankara Kazan ilçesi Ahi köyü muhtarımız Ali Anar kardeşimiz hain darbeciler tarafından şehit edilmiştir. Muhtarlarımız Mete Sertbaş, Ali Anar ve tüm demokrasi şehitlerinin ruhları şad olsun. Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. İnanıyoruz ki bu hainler hak ettikleri cezayı hukuk karşısında alacaklardır. ” dedi.

Yakın bir zamanda il genelinde faaliyet gösteren 6 dernekle Artvin Muhtarlar Federasyonunu kuracaklarını belirten Azizağaoğlu, “Artvin ilinde toplam 317 köy, 38 mahalle olmak üzere toplam 355 muhtar vardır. Merkez ilçede ise 36 köy, 7 mahalle olmak üzere toplam 43 muhtar bulunmaktadır. Çok yakında ilçelerimizle beraber en az 6 dernekle Artvin muhtarlar federasyonunu kuracağız. ” diye konuştu.

Muhtarların sosyal güvenlik sigortalarının bulunmadığını anlatan Azizağaoğlu, “Muhtarlarımızın sigortasının devletimiz tarafından karşılanmasını ve muhtarlara görevlerinde kullanmak amacıyla araç hasis edilmesi, muhtarların işlerini daha iyi takip edebilmeleri için ÖTV ve KDV’den muaf araç sağlanmasını devlet büyüklerimizden talep ediyoruz” dedi.

-VALİ DOĞANAY, MUHTARLARI KABUL ETTİ

Buradaki törenin ardından muhtarlar, Vali Ömer Doğanay’ı makamında ziyaret ederek, çiçek takdim ederek, bir süre görüştü.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Doğanay, muhtarlarının gününü kutladı.

Vali Doğanay daha sonra Valilik Protokol Salonunda merkez ilçeye bağlı köy muhtarları ile merkez mahalle muhtarlarını kabul ederek, kokteyl verdi.

Vali Doğanay, burada yaptığı konuşmasında, muhtarların demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturduğunu belirterek, ” Muhtarlarımız bulunduğu mahallede ve köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil eden, bölgedeki halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olan yönetime katılımcılığı kolaylaştırmakla birlikte demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, hükümetimizce muhtarlarımızın özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik olarak muhtar bilgi sistemi, ücret iyileştirilmesi ve muhtarlar günü ilanı gibi çok önemli adımlar atılmıştır. Halen de bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir. Bu vesileyle, muhtarlarımızın "19 Ekim Muhtarlar Gününü" en kalbi duygularımla kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum. ” diye konuştu.

Masaları tek tek gezerek muhtarlarla bir süre sohbet ederek, karşılaştıkları sorunları ve taleplerini dinleyen Vali Doğanay, günün anısına muhtarlarla toplu fotoğraf çekinmesiyle kutlama sona erdi.

TRABZON BELEDİYE BAŞKANI “MUHTARLAR YEREL DEMOKRASİNİN EN İYİ TEMSİLCİLERİDİR” DEDİ.

19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Trabzon’un muhtarlarını ağırlayan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Halkın oylarıyla seçilerek hizmet ediyorsunuz. Halkı temsil eden sizlerin yerel demokrasinin en iyi temsilcileri olduğunuzu hep görüyor, biliyor ve yaşıyoruz. Bunun bilincinde olan sizleri de ayrıca tebrik ediyoruz” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesiyle Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili Muhittin Eyüpoğlu, Ortahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Selami Durmuş ve beraberlerindeki muhtarları makamında kabul etti.

Ziyarette yaptığı değerlendirmede Büyükşehir Belediyesinin dairelerinin kapılarının vatandaşların ihtiyaçlarına ve muhtarların hizmette öngördüklerine bağlı olarak 24 saat esaslı olarak muhtarlara açık olduğunu ifade eden başkan Gümrükçüoğlu, muhtarların yerel demokrasinin en iyi temsilcileri olduğunu söyledi.

MUHTARLAR EN YAKIN MESAİ ARKADAŞIMIZDIR

Değerlendirmesinde muhtarların kendilerinin en yakın mesai arkadaşları olduğunu vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Muhtarlarımız halkımızın derdini, mahallelerimizin ihtiyaçlarını direk bize iletenlerdir. Malumunuz olduğu üzere Trabzon, 2014 mahalli seçiminden sonra büyükşehir statüsünde hizmet etmeye devam ediyor. Bu münasebetle ülke genelinde bulunan 50 bin 259 köy ve mahalle muhtarının 692’si mahalle muhtarı olarak şehrimizde hizmet ederken, Büyükşehir Belediyesinin tüm dairelerinin kapısı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, hizmetlerde ön gördüklerinize bağlı olarak 24 saat esaslı sizlere açıktır. Bizlerde sık sık muhtarlarımızla bir araya gelerek mahallemizin sorunlarını değerlendiriyor ve çözüm yollarını planlıyoruz” dedi.

Muhtarların yerel demokrasinin en iyi temsilcisi olduğuna dikkat çeken Gümrükçüoğlu sözlerini özetle şu şekilde tamamladı: “Bizde yerelde temsilciyiz siz de yerelde temsilciniz. Halkın oylarıyla seçilerek hizmet ediyorsunuz. Halkı temsil eden sizlerin yerel demokrasinin en iyi temsilcileri olduğunuzu hep görüyor, biliyor ve yaşıyoruz. Bunun bilincinde olan sizleri de ayrıca tebrik ediyoruz. Gayretlerinizden ötürü sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Demokrasinin yerele yayılmasında en iyi fonksiyonları gören sizlere bu günü tahsis eden, sizleri halkın birinci temsilcisi olarak tüm kurumlarla kol kola, omuz omuza hizmet vermeye devam ettiren, sizlerin hizmetini en iyi takdir eden devletimizin başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın recep Tayyip Erdoğan’a bu tasarruflarından ötürü hepimiz adına saygılarımızı sunarken sizlere de ailelerinizle birlikte huzurlu ve sağlıklı uzun hizmet yılları temennisiyle saygılarımı sunuyorum. ”

Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili Eyüpoğlu, Ortahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Durmuş da yapılan çalışmalar ve desteklerinden ötürü Başkan Gümrükçüoğlu’na teşekkür ettiler.

MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Öte yandan 19 Ekim Muhtarlar Günü Trabzon’da düzenlenen törenle kutlandı. 19 Ekim 2015 tarihli Başbakanlık Genelgesiyle kutlanmaya başlanılan muhtarlar günü için Trabzon Valiliği Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili Muhittin Eyüpoğlu, vali yardımcıları, ilgili kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşunun ardından Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili Muhittin Eyüpoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Vali Yücel Yavuz, “Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının seçilerek milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olma makamı olan muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Ayrıca, 186 yıllık yönetim tecrübesiyle muhtarlık müessesesi, çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yüklenmiş bulunmaktadır. Bu vesileyle, gerek milleti gerekse devleti temsil etmek görevini yürüten muhtarlarımıza yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. İlimizde görev yapan 692 mahalle muhtarımızın ve tüm halkımızın ′Muhtarlar Günü′nü en kalbi duygularımla kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili de yaptığı konuşmasında muhtarların yerelde hizmetlerin en iyi şekilde yürütülmesi için önemli görevler üstlendiğini söyledi.

Hopa’ da “19 Ekim Muhtarlar Günü”, düzenlenen törenle kutlandı.

Hopa’ya bağlı köy muhtarları ile merkez mahalle muhtarlarının hazır bulunduğu tören, Hopa Muhtarlar Derneği Başkanını Pınarlı Köyü Muhtarı M. Murat Köse ve beraberindeki heyet, Atatürk Anıtına çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal marşı okundu.

Programa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Nedim Cihan, İlçe jandarma Komutanı Yüzbaşı Musa Ceylan, Akparti İlçe Başkanı İlyas Güven, kurum müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Arhavi’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Atatürk anıtı önünde yapılan törenle kutlandı

19 Ekim Günü “Muhtarlar Günü” Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. 2015 yılında resmi gazetede yayınlanarak Muhtarlar Günü olmasına karar verilen bu özel gündeki programa Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Musa Engin, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Faruk Gezgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunma töreninin ardından program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Günün anlam ve önemine uygun konuşmayı Muhtarlar Derneği Başkanı İdris Numanoğlu yaptı. Köy ve mahalle sakinlerinin devlet ile aracı rol oynamasında muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğine değinen Numanoğlu, muhtarların bu özel gününü kutladığını belirtti. Konuşmalardan sonra çelenk sunma töreni burada sona ermiş oldu. Akabinde ilçe protokolü ve muhtarlar Arhavi Gösteri Merkezindeki Muhtarlar Derneğinde yapılan sohbetlerle devam etti. Program Bayraktar Kültür Merkezindeki yemek ikramı ile sonlandırılmış oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.10.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Me...
 » Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın 19 Ek...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğ...
 » 2016 Yılı 11’nci Etap Ekonomik Yat...
 » Vali Doğanay, Hopa Bedensel Engelli...
 » Dokap Projeleri Kapsamında Üreticil...
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » Hayvancılığın Sorunları Ve Çözüm Ön...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Uluslararası Göçmenler Günü...
 » Artvinli Nerede Artvin Valisi Orada...
 » Hopa Tso Teşekkür Etti...
 » Yoğun Katılımla Coşkuyla Kutlandı...
 » Hopa’ Da “19 Ekim Muhtarlar Günü” K...
 » Artvin Ve İlçelerinde 29 Ekim Cumhu...
 » Dünya Gümrük Günü Hopa’da Kutlandı...
 » Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü...
 » Artvin Muhtarlar Derneği Binası Hiz...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...