Artvin’de Fetö Operasyonu Devam Ediyor

07/09/2016 11:24


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgisi olduğu belirlenen 246’sı kamu personeli, 135’i sivil, 23’ü Özel Menderes Koleji personeli olmak üzere toplam 404 kişi hakkında soruşturma yürütülmektedir.

Artvin Valiliği’nden yapılan açıklamada, FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında söz konusu terör örgütü ile ilgisi olduğu değerlendirilen kamu görevlileri ile sivil vatandaşlara yönelik adli ve idari işlemlerin devam ettiği vurgulandı.

Soruşturma kapsamında 15 Temmuz'dan bugüne kadar 404 kişi hakkında işlem yapıldığına işaret edilen açıklamada, 25 kamu kurumundan 78 kamu görevlisi görevden uzaklaştırılırken, 146’i meslekten ihraç edildi. Toplam 54 kamu personeli de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Açıklamada, soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında Artvin Garnizon Komutanının da bulunduğu 6’sı savcı ve hâkim olmak üzere 9 Adliye personeli, 25 polis, Artvin Çoruh Üniversitesinde 1’i memur 6 akademik personel, Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 12 personel, İl Defterdarlığında görevli 1 personel olmak üzere toplam 54 kamu görevlisi ve Artvin Özel Menderes İlkokulu ve Ortaokulu personelinden 3 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu. Ayrıca soruşturma kapsamında 53 sivil vatandaşta tutuklanarak cezaevine konuldu.

Açıklamada, 10 kamu personeli ile Artvin Özel Menderes İlkokulu ve Ortaokulu personelinden 1’i serbest bırakılırken, 69 kamu personeli ve 1 Artvin Özel Menderes İlkokulu ve Ortaokulu personeli ise adli kontrol kararı uygulamasına hükmedildi. Firarda olan 3 kamu personeli ile 2 Artvin Özel Menderes İlkokulu ve Ortaokulu personelinin arama çalışmaları devam ediyor. Ayrıca, 28 sivil adli kontrol kararına hükmedildi. Firarda olan 23 sivil vatandaşın da arama çalışmaları devam ederken, 16 sivilin serbest bırakıldığı, 2 sivilin de gözaltında bulunduğu belirtildi.

Öte yandan görevinden uzaklaştırılan 1 vali yardımcısı da resmi gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildi.

İl Emniyet Müdürlüğünde görevli olan ve aralarında şube müdürü, şube müdürü yardımcısı ve komiserlerinde bulunduğu toplam 89 kişi hakkında adli ve idari işlem başlatıldı. Bunlardan 18’i görevden uzaklaştırılırken, 67’si meslekten ihraç edilmiş, 25’i de tutuklanmıştır. 40 emniyet personeli mahkemece adli kontrol kararı uygulamasına hükmedilirken, 6’sı il dışına sevk edildi. 1 polis memuru serbest bırakılırken, firarda olan 1 polis memurunun da arama işlemleri devam etmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli olan ve çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu toplam 59 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. 13 personel görevden uzaklaştırılırken 12’si çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 41 personel meslekten ihraç edilirken, 17’si hakkında mahkemece adli kontrol kararı alınarak, biri il dışına sevk edildi. Firarda olan 2 milli eğitim personelini arama çalışmaları devam ederken, 4 personel de serbest bırakıldı.

Öte yandan, Sarp Sınır Kapısından yasa dışı yollarla kaçmaya çalışan ve aralarında kurmay yarbay, hakim, öğretim görevlisi, komiser, öğretmen ve sivil vatandaşlarında bulunduğu toplam 14 kişi yakalanarak, çıkarıldıkları Mahkemece tutuklandı.

Soruşturma çerçevesinde Artvin Çoruh Üniversitesinde (AÇÜ) görevli 8 akademik ve idari personel, aynı üniversiteden mezun 2 kişiyle bir öğretmen ve bir hemşire olmak üzere 12 personel hakkında adli ve idari işlem yapıldı.

Zanlılardan 9'u, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

AÇÜ’ de görevli 4'ü yardımcı doçent, 2'si araştırma görevlisi ve biri memur olmak üzere 7 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 1 personel hakkında adli kontrol kararı verilirken, 1 personel gözaltına alındı. 7 personel meslekten ihraç edildi ve 5 personelde görevden uzaklaştırıldı.

Ayrıca Okul, Vakıf, Dernek, Dershane, Yurt, Şirket v. b İşyerlerinde yapılan adli işlemler kapsamında; 2 özel okul kapatılarak, hazine adına tescil edildiği, 4 özel dershanenin kapatılarak, 2’sinin hazine adına tescil edildiği, mülkiyeti şahsa ait olan 2 dershanenin ise taşınırlarına el konuldu. 3 özel yurdun hazine adına tescil edildiği, 2 adet özel pansiyonun ruhsatları iptal edilerek kapatıldığı ve söz konusu pansiyonların hazine adına tescil sürecinin devam ettiği belirtildi. Tamamlanma aşamasında olan bir adet binanın Belediye yapı ruhsatı iptal edilerek, mühürlendiği ve söz konusu binanın hazine adına tescil süreci devam ettiği ifadelerine yer verildi. 3 dernek hakkında işlem yapıldığı, 5 özel şirkette mahkeme kararı ile arama yapılarak suça konu malzemelere el konulduğu belirtildi.

Artvin Merkezde 2 adet, Hopa ilçesinde 1 adet, Şavşat İlçesinde 1 adet olmak üzere toplam 4 adet Radyo ve TV vericisi mühürlendiği belirtildi.

Resmi Gazetede yayımlanan KHK ile yasaklanan yayınların toplatıldığı ve yasal işlem yapıldığı kaydedildi.

Öte yandan ilimizde faaliyet gösteren Özel Menderes Ortaokulunda 2014-2015 öğretim yılında mevzuat hükümlerine uygun şekilde değerlendirilmeyerek öğrencilere haksız yere fazla puanlar verilmesi nedeniyle Artvin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.09.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Fetö Operasyonu Devam Edi...
 » İşte Artvin’in Feto Bilançosu...
 » Artvin Eğitim Sen: “Sürgün Bir İnsa...
 » Artvin’de 191 Kişi Hakkında İşlem Y...
 » Hopa’da Kaçakçılıkla Mücadele Devam...
 » Adli Yılın Açılışı Nedeniyle Reseps...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin Emniyeti Fetö’culara Göz Açt...
 » Vali İnce’den Şehit Ve Gazi Yakınla...
 » Sarp Sınır Kapısında Kaçakçılığın B...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Borçka'da Aranan Cinayet Zanlısı Ya...
 » Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan 1...
 » Arhavi Ve Ardanuç Adliyelerinin Kap...
 » Hopa’da Kaçakçılıkla Mücadele Devam...
 » Açü’ye Kayıtlar 2-6 Eylül Tarihleri...
 » Sarp Sınır Kapısında Akıl Almaz Kaç...
 » Artvin Polisinden Fuhuş Operasyonu...
 » Otel Odasında Ölü Bulunan Ukrayna V...
 » Özer: Gümrük Günü Artvin İçin Kutlu...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...