Vali İnce, Şavşat'ta İncelemlerde Bulundu

17/07/2016 18:28

Artvin Valisi Muhterem İnce, Sakin Şehir Unvanına Sahip Olan Şavşat İlçesinde Bir Dizi Ziyaret Ve İncelemelerde Bulundu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Muhterem İnce, sakin şehir unvanına sahip olan Şavşat ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Vali İnce’yi kaymakamlık binası önünde İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, İlçe Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, kurum amirleri ile vatandaşlar karşıladı.

Daha sonra kaymakamlık hizmet binasına geçen Vali İnce, ilçenin genel yapısı ve sorunları hakkında Kaymakam Ambarcı’dan brifing aldı.

-Kadın Yaşam Eğitim Merkezi hizmete açıldı

Hayırsever Ülkü Ulusoy (72) ile Şavşat Belediyesinin katkılarıyla yaklaşık bir yılda yapımı tamamlanan Türkiye’nin örnek projelerinden birisi olan “Kadın Yaşam Eğitim Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla yaptığı konuşmada; “Rabbimize hamdolsun birlikte temelini attığımız bir eseri birlikte açmayı rabbim bize nasip etti. İnşallah çok hayırlı hizmetler göreceğine inanıyorum ve sizler içinde amel defteri kapanmayan insanlar sınıfına girmenize güzel bir sadaka-i cariye olacaktır. Bu eser yaşadıkça inşallah sizlerhem bu dünyada hem ahirette güzel şeylere nailolursunuz. Allah sizlerden razı olsun. Sadece Şavşat’a değil Türkiye’ye özgü çok özel ve farklı bir proje. Bu projenin benzeri yok. Buradabaşarılı olursa başka yerlere de örnek olur. Hem kursiyerlerin ihtiyacı olursa kalacağı yerler var. Birçok sanat atölyeleri ile meslek edinmeleri hanım kardeşlerimizin bir meslek sahibi olmaları ve el becerileri ile belki kendi atölyelerini kuracak ilk alt zeminini oluşturacak kursları burada görecekler. Ticari olarak hem kendi geçimleri için hem Şavşat ekonomisi için güzel kazançlar elde edecekler. Yemekhanesi ile yemeklerimizinde burada değerlendirilmesi ile yöresel kültürümüzü tanıtma fırsatı olupbir ilk ve modelproje olacak inşallah. Bu proje başarılı olursa çok daha güzelleri yapılır. Yavuz Akaltun hocama da buradan teşekkür ediyorum. Şavşatlı kadınlarımız kızlarımız bacılarımız inşallah bu hizmetlerden doya doya istifade ederler. Tekrar bu eserin hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim daha nice güzel eserler yapmayı sizlere nasip etsin” dedi.

Artvin Valisi Muhterem İnce ise, “Hakikaten çok önemli bir hizmete vesile olunmuş, gurur duyulacak iftihar edilecek bir hizmete vesile olunmuş. Tabi benim için ekstra bir anlamı var bu açılışın Artvin Valisi olarak yapacağım ilk açılış bu olacak bu açıdan baktığımızda da benim içinde ayrı bir önemi var ve böyle bir hizmeti ilk defa açıyor olmakta benim için çok daha farklı bir anlam ifade ediyor. Kadınlarımızın burada değerlendirilmesi, onlara bir yaşam alanının sunulması eğitilmeleri gerçekten çok önemli. En önemlisi de bu tür projeleri yapıp bırakmak değil, bunu sürdürülebilir hale getirmek ve böylesine entegre bir hizmeti devam edebilir hale getirmek, örnek olacağı için bu açıdan sorumluluğumuzun ben çok büyük olduğuna inanıyorum ve diğer ilçelerimiz ile illerimize ülkemizin diğer bölgelerinede örnek bir proje ve çalışma olmasını diliyorum. Burayı çok daha güzel bir şekilde yaşatmak bizim için önem arz ediyor ve bunu özellikle belirttikten sonra tekrar hayırlı olmasını diyorum. Şavşat bizim en önemli ve en güzel ilçelerimizden birisidir. Gelecek yıllarda da inşallah bir turizm merkezi olmaya aday bir ilçemiz olacaktır. Farklı turizm alanlarında da yapacağımız çalışmalarlainşallahbir turizm merkezi olacak. Ben bu duygu ve düşüncelerle tekrar bu güzel eserin bu güzel ilçemize kazandırılmasına vesile olanları kutluyor ve kendilerine çok teşekkür ediyor, bu eserlerin devamını diliyorum. Hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Hizmete sunulan bu Kadın Yaşam merkezinde il genelinde hanımlar açılacak olan, özellikle yöresel eşyaların üretileceği kurslarda hem sosyal ve kültürel faaliyetlere katılacak, spor yapma imkanı bulacak, ürettiklerini pazarlayarak aile bütçesine katkıda bulunacaklar.

Kadın Yaşam Merkezi aynı zamanda içerisindeki çok amaçlı salonu ile ilçemiz kadınlarının günlerini yapabileceği, değişik konularda panele ve bilgilendirmelere katılabileceği, anneler ve kadınlar günlerini ve diğer bir çok etkinliği kutlayabilecekleri bir mekâna kavuşacaklar.

Kadın sosyal yaşam merkezinin ilçemize hem turizm açısından hem de gelenek ve göreneklerimizin yaşatılarak bir sonraki kuşaklara aktarılması açısında önemi ve katkısı hiç kuşkusuz bulunmaz bir fırsat olacaktır.

Kadın Yaşam Merkezi 3 kat ve 1200 m2 kapalı alana sahiptir. İçerisinde 6 adet atölye, 2 adet idare odası, 1 adet 150 kişilik konferans salonu ve 1 adet Sergi ve Toplantı Salonu bulunmaktadır. Yaklaşık 100 bayan kursiyerler bu atölyelerden faydalanabilecektir.

-Şehit Ailesine Ziyaret

Vali İnce ve beraberindeki protokol üyeleri Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 1997 yılında vatani görevini yaptığı sırada güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışma sonucu şehit olan Tuncay Şahin’in ailesini ziyaret ederek, şehidin annesi Zümriye Şahin, kız kardeşleri Elif Şahin ile Fatma Gökbayrak ile bir süre sohbet etti. Ziyarette şehidimiz için din görevlilerince Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.

-Yaşlılar unutulmadı

Vali İnce ve beraberindekiler daha sonra Türkiye'nin ilk ve tek sokak tipi yaşlılar yaşam merkezi olma özelliğine sahip olan ve önümüzdeki aylarda resmi açılışı yapılacak olan ve şu an itibariyle bakıma muhtaç 27 yaşlı vatandaşımızı ziyaret etti.

Vali İnce, burada doğal köy ortamında yaşamlarını sürdüren yaşlılar ile bir süre sohbet ederek, taleplerini dinledi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.07.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Bayram Mesajları...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Öğretim Döneminin Başlamasi Nedeniy...
 » Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci,...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Artvin Valisi Muhterem İnce Görevin...
 » Vali Cirit, Şavşat İlçesinde Bazı A...
 » Mhp 1 Kasım Seçimlerine Hazırlanıyo...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Cittaslow Şavşat’ta Yöresel Ürünler...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Yöresel Ürünleri Geliştirme Çalışma...
 » Artvin Khb Gn.sekreteri Akalın, Viz...
 » Artvin İl Genel Meclisi İlk Toplant...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » İstanbul Bostancı Gösteri Merkezind...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...