Şark Görevi Süresi Artvin’de 7 Yıl Oldu

12/07/2016 12:12

Artvin’de Görev Yapan Polislerin Şark Görev Hizmet Süresi 7 Yıla Uzatıldı.


Haber: Hayati Akbaş22 bin polisin merakla beklediği Şark hizmet süreleriyle ilgili “Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte yapılan düzenlemeyle, şark görev süreleri 1’er yıl uzatıldı.

Emniyet Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane gibi bazı iller süre artırımı ile cazip olmaktan çıkartılırken, artan terör olaylarının da etkisi ile ikinci bölge illerindeki şark hizmet süreleri 2 ile 7 yıl arasında arttırıldı. Yeni düzenleme ile poliste iki yıllık şark görevi kalmadı.

Polislerin şark hizmetini yapmak için sıraya girdiği Artvin, Gümüşhane ve Bayburt‘taki görev süresi 3 yıldan 6 yıla çıkartılırken Borçka, Ardanuç, Murgul, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde 6 yıl görev yapılabileceği öğrenildi.

Eski personeli etkilemeyen Yönetmeliğin ek 3. maddesinde yapılan yeni düzenlemeye göre, hizmet sürelerinin artırılması, Ancak, ikinci bölgede, bulunduğu birimde birden fazla kez görevine devam etmek isteyenler için yeni onay tarihindeki süreler geçerli olacak. Yönetmelikte, “Yeni hizmet süreleri, değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce o yerde göreve başlamış olanlar için uygulanmaz” ifadelerine yer verildi.

Yönetmelikte yer alan bir diğer düzenlemeye göre, Diyarbakır, Van ve Tunceli illerinde görevlendirilecek olan Özel Harekât branşlı personel, uzatılan Şark sürelerine ek olarak 1 yıl daha görev yapacak. Bu düzenleme de yeni atanacak Özel Harekâtçılara uygulanacak.

Görev Süreleri Bu İllerde Arttı

Yönetmelikte yer alan iller ve yeni görev süreleri şöyle: Adıyaman 6, Ağrı 4, Ardahan 5, Bayburt 6, Batman 4, Bingöl 4, Erzurum 6, Gümüşhane 6, Hakkâri 3, Iğdır 5, Kars 6, Mardin 5, Muş 4, Siirt 4, Şanlıurfa 5, Şırnak 3, Tunceli 3, Van 4 yıl. Emniyet Genel Müdürlüğü, teşkilat içinde ‘torpilli yer’ olarak görülen Artvin ve Sivas’ta da Şark sürelerini değiştirdi. Buna göre Artvin’de 4 yıl olan zorunlu Şark süresi ilçelere göre 6-7 yıla, Sivas’ta 5 yıl olan Şark görevi süresi ilçelere göre 5-7 yıla çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü, geçen yıllarda da terör olaylarını göz önüne alarak Tokat, Rize, Malatya’nın da aralarında bulunduğu bazı illeri Şark görevinden çıkarmıştı.

Değişiklik polislerin bu yılki yaz atamalarında uygulanacak. Adıyaman'ın şark süresi 5 yıldan 6 yıla, Ağrı'nın 3 yıldan 4 yıla, Ardahan'ın 3 yıldan 5 yıla, Bingöl ve Bitlis'in 3 yıldan 4 yıla, Erzincan'ın 4 yıldan 6 yıla, Erzurum'un 5 yıldan 6 yıla, Hakkari ve Şırnak'ın 2 yıldan 3 yıla, Iğdır'ın 3 yıldan 5 yıla, Kars'ın 3 yıldan 6 yıla, Mardin'in 4 yıldan 5 yıla, Muş'un 3 yıldan 4 yıla, Sivas'ın 5 yıldan 7 yıla, Van'ın da 3 yıldan 4 yıla çıkartıldı.

Çukurca 2 Yıl

Terör saldırıları açısından “kritik” konumda bulunan Hakkâri’nin Çukurca, Şırnak'ın Beytüşşebap, Van'ın Bahçesaray, Batman'ın Sason, Hasankeyf, Bingöl'ün Yayladere, Yedisu, Mardin'in Dargeçit, Mazıdağı, Savur ile Tunceli'nin; Hozat, Mazgirt, Nazimiye, Ovacak ve Pülümür ilçelerinin ise görev süresi 2 yıl olarak kaldı.

Artvin ve Sivas Birinci Oldu

Düzenleme ile en uzun şark hizmeti listesinde Artvin ve Sivas birinci oldu. Artvin’de 4 yıl olan zorunlu Şark süresi ilçelere göre 6-7 yıla, Sivas’ta 5 yıl olan Şark görevi süresi ilçelere göre 5-7 yıla çıkarıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.07.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Hoş Geldiniz Sayın Müdürümüz...
 » Arhavi Meslek Yüksek Okulu Kantini...
 » Artvin'e 125. Yıl Çeşmesi...
 » Arhavi'de 19 Mayıs Çoşkusu Yaşandı...
 » Artvin Gazeteciler Cemiyeti'nin Tra...
 » Kıl Çorapları, Artvinlilerin Hala...
 » Ekrem Yüce'nin Acı Günü...
 » Yeni Kaymakam Atamaları Yapıldı...
 » Artvin 3 Yıl Daha Siğorta Teşviğind...
 » Sigorta Teşviki İçin Süreler Uzatıl...
 » Artvin Milli Eğitim Müdürü Değişti...
 » Yatırım Yapacaklara 49 Yıllığına Ar...
 » Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Taşra T...
 » Su Ürünleri Avcılığında Yasaklar Ba...
 » 30 Mart Yerel Seçimlerinde Oy Kulla...
 » Tüik 2013 Nüfus Sayım Sonuçlarını A...
 » Türkiye Sandığa Gidiyor...
 » Yüksek Seçim Kurulu Oy Verme Saatle...
 » 32 İlde Oy Verme İşlemi Sona Erdi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...