Şavşat’tan Sonra Yusufeli’de Sel’e Teslim Oldu

08/07/2016 15:45

Yusufeli Ve Şavşat İlçesinde Yağan Şiddetli Yağmur Hayatı Felç Etti.


Haber: Hayati AkbaşSıcak ve bunaltıcı havaların ardından yağan şiddetli yağış Artvin’in Yusufeli ve Şavşat ilçelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Yusufeli ilçesinde 5’e yakın araç sel sularına kapılırken, eski Çarşı Merkezi’nde çok sayıda ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Şavşat ilçesinde yaklaşık 30 dakika yağan yağmur hayatı felç etti. İlçeye ulaşımın yaklaşık bir saat kapandığı ilçede yağış birçok işyeri ve evi sular altında bıraktı. Her iki ilçede yüreklerin ağızlara geldiği sel olayları sonrasında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, Artvin-Şavşat-Ardahan ve Artvin-Yusufeli-Erzurum karayolu ulaşıma uzun süre kapandı. Artvin Valisi Muhterem İnce yaptığı açıklamada her iki ilçede de durumun kontrol altında olduğunu ve herhangi bir can kaybı yaşanmadığını belirtti.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde bugün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış maddi hasara yol açtı. Sel suları nedeniyle Artvin-Yusufeli-Erzurum Karayolu Demirkent Tünelleri giriş ve çıkışında sel suları hem tünelin girişini hem de çıkışını kapattı. Tünelin içerisinde mahsur kalan araçlar olduğu tespit edilirken, İl Özel İdaresi ekiplerin yaptığı çalışmalar neticesinde yol ulaşıma kısmen de olsa açılabildi.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde bugün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış maddi hasara yol açtı. Şiddetli yağış nedeniyle Barhal Çayı taşarken, 2 aracı sel suları Barhal Çayı'na taşıdı. Maddi hasarın olduğu ilçe merkezinde Karayolları, Belediye ve Özel İdare ekipleri çalışmalarını sürdürürken, sel suları nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmaya çalışılıyor. Şuana kadar bir can kaybının yaşanmadığı ilçede günün ağarması ile birlikte hasar tespit çalışmasının başlayacağı öğrenildi. Yapılan ilk tespitlerde sel sularına kapılan araç sayısının 5’e yükselebileceği ve ilçede onlarca işyeri ve evi de sel sularının bastığı tespit edildi. Sel suları nedeniyle Artvin-Yusufeli-Erzurum Karayolu Demirkent Tünelleri giriş ve çıkışında sel suları hem tünelin girişini hemde çıkışını kapattı. Tünelin içerisinde mahsur kalan araçlar olduğu tespit edilirken, İl Özel İdaresi ekiplerin yaptığı çalışmalar neticesinde yol ulaşıma kısmen de olsa açılabildi.

Artvin'in Şavşat ilçesinde aniden bastıran sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi.

Artvin’in Şavşat ilçesinde de yağan şiddetli yağmur hayatı felç etti. Aralıksız yaklaşık 30 dakika yağan yağmur ilçe merkezinde Armutlu Mahallesi'nin yolunun kapanmasına neden olurken, Söğütlü Mahallesi'nde de ulaşımı zaman zaman engelledi.

Belediye görevlileri Armutlu Mahallesi'nde sel nedeniyle ulaşıma kapanan yolun açılması için çalışmalarını sürdürürken, Söğütlü Mahallesi'nde oluşan sel tahribatları da giderildi. Aşırı yağmur nedeniyle araçlar güçlükle ilerlerken, herhangi bir yaralı ya da can kaybının olmadığı öğrenildi.

Özellikle yüksek kesimlerden sürüklenerek ilçe merkezine kadar ulaşan çamur, kum ve kaya parçaları ilçe merkezine kadar inerken, belediye ekipleri kapanan yolları açmaya çalışıyorlar.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yağmurun yoğunlaşması üzerine işçileri göreve çağırarak yoğun bir çalışma başlatırken, sıkıntı olan yerlerde çalışmaları bizzat kendisi sevk ve idare etti.

Bayram günü olmasına rağmen bütün ekiplerin görevleri başında olduğunu belirten Başkan Öztürk, "Aşırı yağmurlu havalarda ilçemizin konumu gereği bu gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. İki defa Afet İşlerine müracaat ettim. Bayram günü olmasına rağmen şu an bütün ekiplerimiz ve iş makinelerimiz iş başında. Ben de çalışmaları yerinde takip ediyorum. Halkımızın sıkıntılarını çok kısa sürede çözerek bayramı rahat geçirmelerini sağlayacağız" dedi.

Öte yandan, ilçede aşırı yağmur nedeniyle zaman zaman elektrik kesintileri yaşandığı AKSA Elektrik Dağıtım A. Ş. ekiplerini kesintileri gidermek için yoğun mesai harcadığı belirtildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.07.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Yusufeli Ve Şavşat’ta Selin Faturas...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Hopa'da Felaketin Boyutu Sular Çeki...
 » Şavşat Belediyesi İlçe Sorunlarına...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Arhavi, Borçka, Hopa İlçeleri Afeti...
 » Kemalpaşa Sular Altında...
 » Arhavi’yi Yine Sel Vurdu...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Hopa Ve Arhavi’de Sağanak Yağış Etk...
 » Dsi 26 Bölge Şavşat'ta Kendini Savu...
 » Sel Murgul’u Da Vurdu...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin'de Taşkınlar Kontrol Altına...
 » Hopa Kaymakamı Özkan Zarar Gören Kö...
 » Yağmur Bu Defa Artvin’i Vurdu...
 » İnsanca, Engelsiz Yaşam İçin Onlard...
 » Sarp Kalesi Ve Tarihi Ev...