Chp Artvin Eski İl Başkanından Havaalanı Açıklaması Geldi

15/06/2016 11:26

Bilgin, Rize- Artvin Havaalanı Konusu İle İlgili Açıklamalarda Bulunarak “Artvin Hakkını, İsmiyle Rize’ye Verdi”


Chp Artvin İ Baskani Bilginden Rize-artvin Havaalani Aciklam

Haber: Hayati AkbaşCHP Eski İl Başkanı Selim Bilgin, Rize- Artvin Havaalanı konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilgin, Rize- Artvin Havaalanı konusu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Evden çıktın 50 kilometre mesafede havaalanı var. 50 Kilometre çok 10 Kilometre daha kısaltalım diye havaalanı yapılır mı? Madem yapıyorsunuz Artvin’in ismini niye kullanıyorsunuz? Hangi düşünceden olursak olalım değerli Artvinlilerin, Rize’ye yapılacak havaalanı bahsettiğim mesafe yüzünden yani Trabzon Havaalanına yakınlık yüzünden yapılamıyordu. Hemen formül buldular. Artvin’e havaalanı yapılması kapanmış olsa da DPT’den geçmiş zamanın hükümeti onaylamış.

Artvin’in ismini alalım, havaalanını Rize’ye yapalım. Fıkra gibi değil mi? Rize havaalanı Rizelilere hayırlı olsun. Biz Artvinliler pek tabii ki Rize havaalanı yapıldıktan sonra nasıl ki, Trabzon, Erzurum, Batum kullanıyoruz, Rize Havaalanını da kullanırız. Sorum şu. Suloban, Bulanık Irmaklar, Sarıgöl, Berta, Balcı, Beşağıl Köyleri Rize Havaalanına Kaç kilometre? Rize’nin köyleri Trabzon Rize Havaalanına kaç kilometre? Artvin ismi markadır. Onun ismi olmadan Rize’ye Havaalanı yapılmıyor ama Artvin’de de havaalanı yapılmıyor. Ben hizmeti eleştirmiyorum. Rize’ye de yapılsın havaalanı ama bizim hakkımızdan yenmesin. Yapsaydılar Arhavi- Hopa arasında o zaman havaalanını. Adı yine Artvin- Rize olsaydı.

Sen havaalanını Rize’ye yap. Adının yanına Artvin ekle! Açıklasınlar o zaman Arhavi- Hopa arasında deniz doldurulup niye yapılamıyor? Hangi ekolojik, jeolojik, meteorolojik sakınca varda bizim tarafta yapılmıyor? Yoksa tamamen üst akıl mı? Bunları söylememin tek sebebi var. Artvinliler anlar biz HEV değiliz! Filmin farkındayız! İşin Türkçesi havaalanı bize lazım Rize’ye değil.

2014 Temmuz Ayında yerel basına söylemiştim. Artvin Havaalanı Artvin’de olur diye. Artvin’de yaşayan herkes bilir, herhangi bir toplantıda mikrofonu eline alan turizm turizm der. Tamam, turizm de nasıl olacak? Ulaşım meselesini hallettik mi? Bu çağda Artvin’e yapılacak yolları hoş karşılamak mümkün mü? Memleket menfaatleri için ilçelerini, köylerini feda eden Artvin’e yapılan bu yollara turizm gelişir mi ? Artvin yolları 4 üncü 5 inci sınıf karayolu değil mi?

Havaalanı konusuna gelince, bana göre havaalanı olmayan yerler 2inci sınıf yerlerdir. Eğer turizm söz konusu ise.

Benim itirazım Rize’ye yapılan havaalanına Artvin adının verilmemesidir. Rize’ye havaalanı yapıyorlar diye bir derdim yok. Yapılsın tabiî ki. Ancak; Rize’den önce Artvin’in hakkın olan havaalanı neden Artvin’e yapılmıyor? Ben onu soruyorum. Buna itiraz ediyorum. Bakın size bir gerçeği anlatayım. Daha önce bahsetmiştim.

Yıl 1997. O zaman Artvin’in 3 milletvekili var. Hasan Ekinci, Süleyman Hatinoğlu, Metin Arifağaoğlu TBMM’de. Hasan Ekinci partisinin Genel Başkan Yardımcısı. Hükümetin başında rahmetli Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller. Devlet Planlama Teşkilatı’ndan yani. DPT’den Artvin ili Şavşat ilçesi Cirit düzü Köyü’nde Artvin Havaalanı yapılması geçer ve konu Bakanlar kuruluna geçer ve konu Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Bakanlarda imzalar. Bundan sonra yapılması gereken ilgili kurumların gerekli hazırlığı yapıp Ulaştırma Bakanlığı’nda ihale etmesidir. Konu bu kadar açık ve nettir yani Artvin Cirit düzü Köyü Havaalanının yapılmasının önünde hiçbir engel yoktur. Sadece siyasetin dışında. Ancak bırakalım ihaleyi 1997 yılından bu yana konu neredeyse unutturulmuştur.

Artvin Cirit düzü Köyü havaalanı ile aynı anda DPT’den geçen ve ikisi içinde aynı ödenek konulan Kütahya Havaalanı 10 yıldır hizmet veriyor. İlgililer bilir. Devlet projeleri tip projelerdir. Şimdi bunu niye söylüyorum derseniz, anlatmak istediğim şu; Artvin’in Cirit düzü Köyü ve Kütahya Havaalanlarının proje tipi STOOL Havaalanı Tip projeleridir. Aynı proje Kütahya’da hayata geçiyor ama Artvin’de geçmiyor. Bir Artvinli olarak hakkımız gasp edilmiştir diyorum. Ciritdüzü’nü unutturmak için Batum Havaalanı ile oyaladılar bizi. Sonra esas konu ortaya çıktı. Rize Havaalanı.

Türkiye’nin dört bir yanında başta Şavşatlı hemşerilerimiz bu konunun peşini bırakırlar mı? Fotoğrafa bakınca İsviçre’den daha güzel, Alplerde neymiş? Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti onaylamış. Burada havaalanı olur demiş. Kim takip etmiş, hiç kimse.

Artvin’de bütün siyasiler, sivil toplum kuruluşları, İstanbul’da, Bursa’da, Ankara’da ki Artvinliler dernekleri ilgisizlik yüzünden havaalanımızı kaçırdık, hem de Artvin ismiyle haberiniz olsun.

İnsan kaynağı olarak Artvinliler birikim kalite bakımından ne kadar övünsek azdır. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki Artvin lobisi yapmayı beceremiyoruz. Artvin için bu büyük gücü harekete geçirmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.06.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Bayraktutan Meclis Kürüsünden Hüküm...
 » Türkel Resti Çekti...
 » Mhp Hopa Ve Arhavi’de Seçim Bürolar...
 » Kalın: Bu Bir Memleket Meselesidir...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Merve Öztopaloğlu: ‘biz, Büyük Bir...
 » Samsun - Sarp Demiryolu İçin Stk’la...
 » Hasan Ekinci’den Çarpıcı Açıklamala...
 » Çaykur'a 1500 İşçi Alımı Başlıyor...
 » Rize’de Ovit’te Işık Görüldü...
 » Artvin Kafkasör’de Madene Karşı Huk...
 » Doğalgaz Lobisinin Hes Eylemcileri...
 » Altunal’ın Artvin’de Ayak Basmadığı...
 » Denize Dolgu İkinci Havalimanı İnşa...
 » Rizeliler Havaalanı İsteğinde Haklı...
 » Artvin Ptt Başmüdürü Şinasi Duman’a...
 » Kılıçdaroğlu Hopa’da...
 » Tek Gıda İş Tis İçin Yine Ankara Yo...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...