Hopa Değerleri İle Yaşıyor Projesi Devam Ediyor

28/05/2016 11:03


Haber: Hayati Akbaş- Hopa Değerleri İle Yaşıyor” projesi kapsamında gerçekleştirilen " Misafirperverlik ve Komşuluk ilişkileri " programı Kemalpaşa Ortaokulu salonunda düzenlendi.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin temel unsurlarının başında gelen "Değerler Eğitimi” uygulamalarını sadece okul içi çalışmaları olmaktan çıkarıp toplumda ki tüm paydaşları katarak farkındalık yaratmayı amaçlayan bu proje 2016 - 2017 eğitim ve öğretim yılı boyunca her ay bir değer işleyerek gerçekleştiriliyor.

Düzenlenen etkinliğe Kaymakam Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, İlçe Mili Eğitim Müdürü Cafer Döne, İl Genel Meclis Üyesi Murat Özçep, Ak Parti İlçe Başkanı İlyas Güven, Siyasi parti Başkanları, Sivil toplum Kuruluş Temsilcileri, Rize ve Fındıklı İlçesi Huzurevi Sakinleri, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı

Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasından sonra, Karagöz Hacivat oyunu, skeçler, şiir ve oratoryo gösterisi, çeşitli slâyt gösterileri ve müzik dinletileriyle renkli, coşkulu ve anlamlı bir program oldu. Programda Huzurevi sakinlerinden bir misafir tarafından eski komşuluk ilişkilerini anlatan bir konuşma yapıldı.

Açılış konuşmasını ilçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Döne gerçekleştirdi. Konuşmasında değerlerimizin toplumsal birlikteliğimizin temel harcı olduğunu, “değerler eğitiminin önemini ve proje hakkında düşüncelerini katılımcılara aktardı” dedi.

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Türk halkının temel değerlerinden biriside misafirperverliktir. Misafirperverlik; konuğa verilen önem, değer ve yaklaşımdır.

Türkler de misafir ağırlamak, misafire verilen değer ve ona yüklenen anlam oldukça önemlidir. Türklere göre zorlu hayat koşulları karşısında insanların misafirperverlikleri sayesinde yaşamları kolaylaşır, ilişkileri gelişir ve kendilerini güvende hissederler.

Günümüzde komşuluk değerleri hepimiz için önemlidir. Türk toplumunda özelikle komşuya karşı daima hoşgörü gösterilir. Misafirperverlik duygusu insanların atalarından kalan kültürel değerlerden olmaktadır. İyi günde ve kötü günümüzde yanımızda olmaları zorda kaldığımızda sorunları çözmesini sağlamaktadır.

Ülkemizde komşuluk değerleri yükseklerde tutmaktadır. Atalarımızın sözü ve deyimlerle komşuluğun önemini çeşitli şekillerde aktarmışlardır. Komşuluk kavramı insanların yardımlaşma ve dayanışma penceresinde gösterdikleri değerlerden oluşmaktadır. Komşu komşunun külüne muhtaç olduğunda düşünürsek değer verme ve değer gösterme gibi etkinlikleri olması gerekir. Komşularımıza karşı güler yüzlü anlayışlı ve içten davranış gösteren ulusun çocuklarıyız. Bu gün olaylara karşı karşıya kaldığımızda bize yardım elini ilk komşumuz uzatacaktır.

Ailemizden sonra en büyük değerimiz komşularımız olacaktır. Her gün yüz yüze bakarak birbirimiz ile selamlaşır başımıza iş geldiğinde sorunlarımızı gideririz. Kötü komşular insanların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Komşular karşılıklı olarak destek olarak yardımlaşma göstererek önemli bağlar kurmaları sağlanır. Komşularımıza özen göstererek onları kazanmalıyız” dedi.

Programda ilçemiz Hopa İmam Hatip Anadolu Lisesi, 14 Mart İlkokulu, Yoldere İlköğretim Okulu ve Yunus Emre Anaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı şiir, sunu, müzik gösterileri icra edildi.

Proje kapsamında İlçe okulları bünyesinde yapılan resim, şiir, kompozisyon ve slogan yarışmalarında dereceye giren öğrenci ve velilere ödülleri ilçe protokolü tarafından takdim edildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.05.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’da 6 Ay Sürecek Bir Proje Başl...
 » Hopa’da Doğruluk, Dürüstlük Ve Vata...
 » Hopa Değerleriyle Yaşıyor Projesi D...
 » Hopa’da Mevlana Haftası Kutlandı...
 » Hopa Milli Eğitim’den Belediyeye Te...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Hopa Milli Eğitim Müdüründen Hopa T...
 » Merve Öztopaloğlu: ‘biz, Büyük Bir...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Ödp 5. Olağan Kongresi Sona Erdi...
 » Gürcistan Türkiye İle İlişkilerde U...
 » Artvin Ve İlçelerinde 19 Mayıs Coşk...
 » Şavşatlı Bayanlar Aşure Geleneğini...
 » Hopa’da Öğretmenler Günü Kutlandı...
 » Hopa Köprücü Köyü İlk-ortaokulunda...
 » Hopa Değerleriyle Yaşıyor Projesi D...
 » Hopa’da Kütüphane Haftası Kutlandı...
 » Hopa Hem Yılsonu Sergisi Açıldı...
 » 14 Mart Hopa’nın Kurtuluş Günü Töre...
 » Muharrem İnce Ve Mustafa Balbay Art...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...