Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndeydi

21/05/2016 17:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Helikopterle Artvin’in Yusufeli İlçesine Geldi.


Haber: Hayati AkbaşYusufeli İlçe Stadı’na inen helikopterdeki Erdoğan’ı, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Yusufeli Kaymakamı Ömer Derici ile Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin karşıladı.

Alanı Türk bayrakları ile süsleyip “Sayın Cumhurbaşkanım yeni Yusufeli’ni birlikte kuralım” şeklinde pankartlar açan vatandaşlar, Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulundu.

Karşılamada, askeri tören mangası ve halk oyunları ekipleri de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Yusufeli’ne geldi.

Erdoğan, gelişinin ardından gösteri sunan halk oyunları ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ilçe merkezine hareket etti. Öte yandan Erdoğan, iniş öncesi helikopterle Yusufeli Barajı inşaat alanı üzerinde incelemede bulundu.

Erdoğan Yeni Hükümete İlk Talimatı Yusufeli’nden Verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın Ankara’da kongre var. Bu yeni kabinenin mensuplarına ve yeni Başbakan’a hatırlatacağım. 3 yıl içinde Yusufeli Barajı’nı bitirecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın Ankara’da kongre var. Bu yeni kabinenin mensuplarına ve yeni Başbakan’a hatırlatacağım. 3 yıl içinde Yusufeli Barajı’nı bitirecekler” dedi.

Denize Nazır Bir Yusufeli İnşa Ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’nde halka şöyle hitap etti: “Yusufeli bir değişim dönüşüm yaşıyor. Barajıyla, inşallah ilçesiyle Yusufeli bir başka olacak. Denize nazır bir Yusufeli inşa ediyoruz. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. İş olsun diye söylüyorum. Proje hazır. Bizde laf ola beri gele yok. Bizde talimat verilir, adım atılır ve ondan sonra da uygulamasıyla ortaya eserler çıkar. Her zaman ne diyorum. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerimizle anılacağız. Hiç endişeniz olmasın. İnşallah 19 Mayıs 2019. Ne diyorduk hep. Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız. Onun için 19 Mayıs 2019’da bütünüyle bitmiş olacak. Su tutması 2018. Ben o bu tutma zamanını söylemek istemiyorum. Geldiğimizde hem su tutmuş olsun, hem elektrik enerjisi de üretmeye başlamış olsun. Her şeyiyle bitmiş olsun. 3 senede bitmiş olacak. Bunlar rekordur rekor”.

İlçe Merkezinin Taşınacağı Alanı Havadan İnceledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün öğle saatlerinde geceyi geçirdiği Rize’nin Güneysu ilçesindeki evinden ayrılarak helikopterle Artvin’in Yusufeli ilçesine geçti. Yapımı devam eden, bittiğinde ise Türkiye’nin birinci, dünyanın ise 3. en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı inşaatı ile mevcut ilçe merkezinin sular altında kalacak olması nedeniyle ilçe merkezinin taşınacağı yeni Yusufeli’nin kurulacağı alanı havadan inceleyen Erdoğan, ardından ilçe merkezinde vatandaşlara hitap etti.

Kandil’i Hatırlatarak Başladı

Beraberindeki bakanlar Veysel Eroğlu, Faruk Çelik, Süleyman Soylu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte vatandaşların huzuruna çıkan Erdoğan, konuşmasına “Önce bu akşam bildiğiniz gibi Leyle-i Berat. Rabbim Leyle-i beratınızı, beratımızı mübarek eylesin. Terörle mücadelede Rabbim inşallah bir an önce zafere ulaştırsın” diyerek başladı.

“Parlamentoda Milletin Dediği Oldu”

Dün parlamentoda milletimizin dediği oldu” diyerek konuşmasını sürdüren Erdoğan “Milletimiz ne istiyordu. Diyordu ki biz bu millete ihanet edenleri Türk milletinin parlamentosunda görmek istemiyoruz. Neticede bu oldu. 376 milletvekilinin oyu ile bu kabul edildi” ifadelerini kullandı.

“Yusufeli Bir Değişim Ve Dönüşüm Yaşıyor”

Artvin’e havadan helikopterle geldiğini ve Çoruh Havzası’nın barajlar havzası haline geldiğini ifade eden Erdoğan “Helikopterle gelirken o güzellikleri yaşadık. Bugün Yusufeli’nde niye varız, Yusufeli bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Barajı ile inşallah ilçesi ile Yusufeli bir başka olacak. Denize nazır bir Yusufeli inşa ediyoruz. Bunu laf olsun diye söylemiyorum, iş olsun diye söylüyorum. Proje hazır, bizde laf ola beri gele yok, bizde talimat verilir, adım atılır, ondan sonra da uygulaması ile ortaya eserler çıkar. Her zaman ne diyorum ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri’ Biz eserlerimiz ile anılacağız. İnşallah 19 Mayıs 2019 tarihinde bütünüyle bitmiş olacağız. 3 senede bitmiş olacak. Bunlar rekordur rekor. Kardeşlerim zaten Çoruh havzası, barajlar havzası. Yusufeli Artvin’in en güzel ilçesiydi şimdi çok daha güzel bir ilçesi olacak. Biz bir hukuk devletinin içindeyiz. Hukuk devletinin içinde biz hakkı olanın hakkını zayi etmeyiz. Bundan hiç endişeniz olmasın. Şu yapılanlar kim için ‘ Benim için değil ya. Biz bugün varız, yarın yokuz, gidiciyiz. Yarın lanet ile anılanlardan değil rahmet ile anılanlardan olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Dünya Buraları Hayranlıkla İzleyecek”

Erdoğan, 3 senede Marmaray’dan 130 milyon insanın geçtiğini, yılsonuna kadar Avrasya Tüneli’nin biteceğini, oradan da otomobiller geçeceğine dikkat çekerek “Yusufeli Barajı’nı yapan firmanın başındaki arkadaşımız bize havadan burayı anlatırken ’12 tünel var. Her şey bu tünellerin içinde cereyan ediyor’ dedi. HES oralarda gizli. Bu kadar para harcandı nerede bunlar ‘ Nerde bu elektrik santralleri hepsi onun içinde. Dünya buraları hayranlıkla izleyecek. Buraları nasıl yaptılar diyecekler ‘ Artvinliye de bu millete de bu yakışır. Ama bundan sonra buraları Artvin’i uluslararası bir turizm destinasyonu haline getirelim” şeklinde konuştu,

Konuşmasında Türkiye’nin 2002 yılından 2016 yılına kadar geçen sürede geldiği noktaya dikkat çeken Erdoğan, tek vatan, tek bayrak, tek devlet ve tek millet vurgusu yaparak “Dün araçlarında silah taşıyanlar, tabutlarında silah taşıyanlar şimdi Türkiye’den kaçmaya başladılar, niye kaçıyorsunuz… Çıkmışlar kendilerine göre ameliyat yapmaya çalışıyorlar. Sizleri adım adım izliyoruz, izlemeye devam edeceğiz” dedi.

AK Parti Kongresi Öncesi Yeni Kabine Ve Başbakan’a İlk Talimat

Ankara’da yarın AK Parti’nin kongresi olduğunu ve yeni bir kabine ve yeni bir başbakanla birlikte onlara Yusufeli’nde verdiği sözleri hatırlatacağını kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yarın Ankara’da bir kongre var ve yeni bir kabine oluşuyor. Yeni başbakanla birlikte onlara tekrar hatırlatacağım. ‘Artvin Yusufeli’ndeydim, orada kardeşlerimle bir araya geldim. Yusufeli için hem barajımız hem yeni Yusufeli’nin 3 yılı içinde bitmesi lazım’ talimatımızı da verdik. Veysel hoca burada. Bu konuda Veysel Hoca’ya güvenin.

Yusufeli’nin Artvin’in en güzel ilçesi olduğunun, bu yatırımlarla birlikte çok daha güzel bir ilçe haline geleceğinin altını çizen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti. Yusufeli’nin Artvin’in en güzel ilçesi olduğunun, bu yatırımlarla birlikte çok daha güzel bir ilçe haline geleceğinin altını çizen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti

“Uluslararası Turizm Merkezi Haline Gelsin, Turistler De Artvin’e Aksın”

Artvin ile Yusufeli arasındaki Cankurtaran Tüneline hazırlandıklarını bildiren Erdoğan, yakında bunun da biteceğini ifade etti. Artvinlilerin, Hopa’dan Artvin merkezine geçmek için “ne çileler çektiğini” söyleyen Erdoğan “Cankurtaran Tünelinden gireceksin Hopa’ya, Hopa’dan gireceksin evelallah şöyle Artvin’e doğru yolu göreceksin. Daha güzelleri inşallah Artvin’imize yakışıyor, yakışacak. ” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü Yusufeli Barajı’nı yapan müteahhit firma yöneticisinin, inşatta 12 tünelin olduğunu kendisine anlattığını aktararak, dışarıdan hiçbir şeyin görülmediğine dikkati çekti. Her şeyin bu tünellerin içinde cereyan ettiğini vurgulayan Erdoğan, hidroelektrik santrallerin orada gizli olduğunu, dışarıdan görünmeyeceğini belirtti. Dünyanın bunu hayranlıkla izleyeceğini dile getiren Erdoğan, “Buraları bunlar nasıl yaptı?’ diyecekler. ‘Bu yolları bunlar nasıl yaptı?’ diyecekler, Artvinliye de, bu millete de bu yakışır. ” ifadelerini kullandı.

Yatırımların bitmediğini dile getiren Erdoğan, Artvin’i ilçeleriyle beraber turizmde büyük destinasyon merkezi haline getirmek istediklerini de vurgulayarak, “Bura uluslararası turizm merkezi haline gelsin, turistler de Artvin’e aksın. ” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, barajı yapan müteahhit firma yetkilileri ile arasında geçen diyalogu şöyle anlattı: “Sana şimdi bir iş daha düşüyor. ‘Nedir?’ dedi. Dedim ki, ‘şimdi sen buraya güzel, yerel mimariyle buraya bir tane de otel yapman lazım. ’ Çünkü buraya gelen turistler kalacak yer arar, değil mi? Arar. Öyleyse burada bir tane şöyle, güzel 5 yıldızlı, buranın mimarisine uygun bir otel. Valla ‘evet’ dedi. İnşallah bu da olacak”.

“Bunlar İnsanlıktan Nasibini Almamış”

Erdoğan, 230 milyar dolar geliri olan bir Türkiye’den, 780 milyar dolar milli geliri gören bir Türkiye’ye ulaşıldığını söyledi.

Türkiye’nin önceden IMF’e 23, 5 milyar dolar borcu bulunduğunu anımsatan Erdoğan, kendisinin Davos seyahatinde IMF’in yöneticilerine, “Ancak verdiğiniz parayı yönetebilirsiniz, Türkiye’yi yönetemezsiniz, Türkiye’yi biz yönetiriz. Bizim siyasi irademize müdahale edemezsiniz. ” dediğini aktardı.

Erdoğan, IMF’e olan borcun ödendiğini, şimdi ise IMF’in, Türkiye’den borç istediğini dile getirdi.

Önceden Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 27, 5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, şu andaki rezervin 113 milyar dolarda bulunduğunu, hedefin de 165 milyar dolar olacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde ihracatın 36 milyar dolarda olduğunu ve 158 milyar dolara kadar çıkıldığını anlattı.

Artvin’de eğitim ve sağlık alanında yapılan yatırımlara da değinen Erdoğan, “Şimdi yeni bir adım daha atıyoruz. Artvin-Rize bölge havalimanını yapıyoruz. Böylece Artvin’in uçağa ulaşımı çok daha rahat olacak, Cankurtaran Tüneliyle beraber bu iş iyice kolaylaşacak. Göreve geldiğimizde 26 havalimanımız vardı, 29 daha ilave ettik şu anda Türkiye genelinde 55 havalimanımız var. Bu terör örgütü, Hakkâri’ye Selahaddin Eyyubi Havalimanı yaptık, havan topu, roket attılar. Bunlar insanlıktan nasibini almamış, onun desteklediği siyasi parti de parlamentoda terör estirmeye başladı. Arabalarında silah taşıyanlar, tabutlarda silah taşıyanlar şimdi Türkiye’den kaçmaya başladılar. Niye kaçıyorsunuz?” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, herkese insan olarak baktıklarının altını çizerek, “Bu Kürt’tür sev, Türk’tür sevme. Yok, öyle şey. Bu Türk’tür sev, Kürt’tür sevme. Yok öyle şey. Biz, insana insan olduğu için değer veren bir medeniyetin mensuplarıyız. ” diye konuştu.

“Milletim Huzuru Yakaladığı Ana Kadar Operasyonlar Sürecek”

Paralel devlet yapılanmasına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Paralel devlet diye bir şey çıkmış, bunlar şimdi bölücü terör örgütüyle omuz omuza dolaşıyorlar. Ben şu anda paralel devlet yapılanmasının içinde olan saf, temiz kardeşlerime sesleniyorum. Kardeşlerim, bu paralel devlet yapılanması, bölücü terör örgütüyle omuz omuza dolaşıyor. Siz o saf kardeşlerim, bunların tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanettir. Bunu böyle biliniz. Onun için de biz tek devletten asla sapmayacağız. Taviz de vermeyeceğiz ve bu topraklar üzerinde gözü olanlar, bunun bedelini çok ağır ödüyorlar, ödemeye de devam edecekler”.

Operasyonların bitmeyeceğini ve sonuçlandırılacağını ifade eden Erdoğan, “Benim Güneydoğu’da, Doğu’da, ülkemizin değişik yerlerinde halkım, milletim huzuru yakaladığı ana kadar bu operasyonlar devam edecek. Yani milli birliğimiz, kardeşliğimiz asla bozulmayacak. Onun için Rabia’mızda ne var, hep beraber söyleyelim. Bütün Türkiye Yusufeli’nden duysun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Fakat bunu gerçekleştirmek için bir şey daha yapmamız lazım. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. ” ifadesini kullandı.

Bakanlara seslendi

Erdoğan, “Yarın Ankara’da bir kongre var. Kongre’den sonra yeni bir kabine oluşuyor. Yeni kabinenin mensuplarına, yeni Başbakan’la birlikte tekrar hatırlatacağım. Diyeceğim ki, ben cumartesi günü Artvin, Yusufeli’ndeydim. Dolaştım. Orada kardeşlerimle bir araya geldim. Yusufeli için azami 3 yıl. Hem barajımız hem Yusufeli ilçesinin bitmesi lazım. Talimatı verdik ve 3 yıl içinde inşallah bunu bitireceğiz. ” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yönelik de “Zaten bizim Veysel Hoca’ya bu konularda inanırım. Alışılmış hocalar gibi değildir, evelallah. Veysel hocanın bir özelliği var, manifaturacılıktan gelmedir. Baba mesleği. İyi mezura kullanır ve hiç şaşmaz. İnşallah burada da bu işi başaracaktır. Biraz zaman zaman adam adama markajdan açar, şöyle biraz alan markajı yapardı. O bizi üzerdi ama bundan sonra yapmayacak. Daha seri işler bitireceğiz inşallah. ” diye konuştu.

Şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine de sabır dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını “Gazilerimize Rabbim’den şifalar diliyorum. Bu gece dualarımıza şehitlerimizi, gazilerimizi, vatanımızı ve bizleri unutmayın. Gününüz mübarek, geleceğiniz aydınlık olsun inşallah. ” diyerek tamamladı.

Erdoğan’ın konuşması, terörden bahsederken alandaki vatandaşlarca zaman zaman atılan “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Kahrolsun PKK”, “Dik dur eğilme Yusufeli seninle” şeklindeki tezahüratlar ile kesildi.

Erdoğan, konuşmasının ardından yapımı süren ve tamamlandığında Türkiye’nin birinci, dünyanın ise en yüksek üçüncü barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı sebebiyle sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesi yerine yeni kurulacak ilçede yapılacak hükümet konağı, adliye, belediye, jandarma ve diğer kamu binaları ile konutlar, cami, hastane, sağlık ocağı gibi binaların resimlerinin yer aldığı projeleri gösterdi.

Konuşması sonrası vatandaşlara satranç takımı dağıtan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra kendisine eşlik eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile halkı selamladı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.05.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Artvin’den Bir Genel Müdür Geçti...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...