Artvin’de Yeni Bir Platform Kuruldu

20/05/2016 10:37

Artvin’den Farklı Bir Ses Yükseliyor.


Haber: Hayati AkbaşCerattepe Maden Projesi’nin yoğun tartışmaları yapılan Artvin’de halka maden konusunda farklı ve gerçek bilgileri aktarma iddiasıyla yeni bir sivil toplum örgütü kuruluyor. Artvin Hamamlı Köyü Muhtarı Mehmet Ali Ergül’ün Başkanlığı’nda ve Artvin’de önemli simalarında yönetiminde olacağı ‘Bizim Artvin Platformu’ kendisini basına tanıttı. ‘Bizim Artvin Platformu’ kuruluş başkanlığını yürüten Mehmet Ali Ergül, Havuz Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantı da platformun kuruluş amaçları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Platformun kuruluş amacının halkın sesi olmak, Artvin’in sorunlarını tartışma ve halkı doğru bilgiyle buluşturmak olduğunu söyledi.

‘Bizim Artvin Platformu’ Artvin halkının doğru bilgiye ulaşmasını amaçlıyor

Toplantıyı takip etmeye gelen çok sayıda basın mensubu ile platformun üyelerinin yerlerini almalarının ardından ‘Bizim Artvin Platformu’ Başkanı Mehmet Ali Ergül 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başladı. Konuşmasının başında platformun kuruluş amacını açıklarken, “Bizim Artvin Platformu, halkın sesi olmak, Artvin’in sorunlarını tartışmak ve halkı doğru bilgiyle buluşturmak için kuruldu” diyen Ergül, amaç ve gayelerini anlattı.

Mehmet Ali Ergül konuşmasında; “Bu özel günde bir araya gelmekten dolayı çok mutluyum. Güzel şehrimiz, yeşilin başkenti Artvin’i ve halkımızı doğru bilgiye ulaştırmak için Bizim Artvin Platformu’nu hayata geçirdik. Özellikle son dönemde maden konusuyla gündeme gelen ilimizdedoğru, yanlış çok şeyler anlatıldı. Bunlar, birçoğumuzu Artvin’imizin elden gideceği endişelerine sürükledi. Artvin’imiz sahipsiz değil. Artvin’in tek sahibi de Yeşil Artvin değil… Bundan böyle artık Artvin’in gerçek sahipleri olarak biz de söz sahibiyiz” dedi.

Artvin’in yeraltı da yerüstü de Artvinlilerindir, Türkiye’nindir; Almanların Değil

Artvin’in değerlerinin Türkiye’nin değerleri olduğunu söyleyen Ergül, “Artvin’in yeraltı da yerüstü de Artvinlilerindir, Türkiye’nindir. Almanların değil… Yapılan hiçbir şey, söylenen hiçbir söz bu gerçeği değiştiremez. Bugüne kadar yalan yanlış bilgilerle, Artvinli hemşerilerimizin Artvin’e olan bağlılıkları, sevgileri suiistimal edilmiştir. Bundan sonra kimsenin Artvin’imizin kaderini olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Farklı Bilgilere ve Fikirlere Tahammülsüzlüğü Anlamakta Güçlük Çekiyoruz

Artvin’de maden konusunda farklı fikirlerin dile getirilmesi veya konuşulmasına büyük bir tahammülsüzlük olduğunu dile getiren Mehmet Ali Ergül kendilerinin bundan böyle halka gerçekleri anlatacaklarını ve her konuyu irdeleyeceklerini söyledi. Ergül; “Doğruları paylaşmak için yola çıktık. Pusulamız gerçek bilgiler, vatan ve memleket sevgisi… Bundan sonra herşeyi Bizim Artvin Platformu altında konuşacağız, irdeleyeceğiz, gerçeklerin anlatılmasını sağlayacağız ve yapılması gerekenlerin takipçisi olacağız” diyerek Yeşil Artvin Derneği’nin takındığı tavırla ilgili de değerlendirmede bulundu. Mehmet Ali Ergül, “Yeşil Artvin Derneği’nin bütün bilgilerin sahibi ve halkı bilgilendirme aracı olarak kendini görmesini anlam veremiyoruz. Hem İl Genel Meclisi Başkanı’nın maden gezisi toplantısında hem de bizim bugünkü toplantımıza bu derece tahammülsüzlük göstermelerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bizim anladığımız; halka gerçeklerin anlatılması konusunda ciddi bir kaygıları olduğu. . . Bu kaygıyı da demokratik toplantılarla anlatmak yerine ise toplantılara baskın yapma, müdahale etme gereği duyuyorlar. Bu tavırları kabullenmemiz ve anlamamız mümkün değil. Bugün bir kez daha anladık ki Artvin halkını ve Artvinlileri çok ciddi anlamda kuşatmışlar. Halkı gerçekleri öğrenme konusunda sindirmeye çalışıyorlar. Ama biz Artvin halkının gerçekleri öğrenmesinin önüne geçecek hiçbir tavra aldırış etmeden bu toplantılarımıza devam edeceğiz” dedi.

Yine Bir Tahammülsüzlük

Platform Başkanı Mehmet Ali Ergül’ün konuşmalarının tamamlanmasının ardından toplantıyı takip etmeye gelen CHP Eski İl Başkanı Seçkin Kurt ve CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin söz alarak platformun kuruluş amaçlarını anlatan Platform Başkanı Mehmet Ali Ergül’e itiraz ederek, Yeşil Artvin Derneği’nin Artvin’e doğruları anlattığını ve siyaset yaptığını kabul etmediklerini anlatarak, HDP’lilerin Artvin’deki Cerattepe maden karşıtlığına destek vermelerinin ise dernek dışı bir olay olduğunu savunarak sorular yönlendirdiler. Platform başkanı Mehmet Ali Ergül, her iki konuşmacının fikirlerine saygı duyduklarını belirterek, kendilerinin fikirlerine ve düşüncelerine de saygı duyulmasını beklediklerini ifade etti. Ergül, Artvin’de maden konusunda kararı Artvin halkının vereceğini, bu konuda Almanların söz haklarının olamayacağını net bir dille ifade etti.

‘Yeşil Artvin Derneği’nin dışında dernek kurulmasına müsaade etmeyeceğiz’ dediler.

Toplantı sona erdikten sonra platform üyeleri ile toplantı salonuna alınmayan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve dernek üyeleri ile yeni kurulan Platformu kurucuları arasında sözlü tartışma yaşandı. Maden konusunda Artvin halkını temsil eden bir dernek olduğunu ve bu derneğinde Yeşil Artvin Derneği olduğunu ileri süren dernek temsilcileri ve üyeleri bu yönde başka bir derneğin kurulmasına müsaade etmeyeceklerini ileri sürdüler.

‘Bizim Artvin Platformu’ üyeleri de kendilerinin bu derneği kuracaklarını ve buna da kimsenin engel olamayacağını söylediler. Bu görüntüler eşliğinde tartışmalar bir müddet daha devam ettikten sonra her iki grupta olaysız bir biçimde toplantı yapılan yerden ayrıldılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.05.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Bizim Artvin Derneği Kuru...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Artvin Halkı Madene Karşı Tek Yürek...
 » Tartışmaların Merkezindeki Eti Bakı...
 » Artvin Tehlikenin Farkına Varmaya B...
 » Dekap’dan Yeşil Yol Projesine Sert...
 » Çağal’dan Maden Şirketine Belgeli C...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » Yeşil Artvin Derneğine Bir Ödül Dah...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin’de Kartallar Cerattepe’de Nö...
 » Artvin Fenerbahçeliler Derneği Cera...
 » Tema Vakfından Cerattepe Ve Yeşil A...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Yeşil Artvin Derneği Vali Cirit’i Z...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...