Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2016 Yılı 2. Dönem Toplantısı

26/04/2016 19:23

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2016 Yılı 2'nci Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İl Koordinasyon Kurulu 2016 Yılı 2'nci dönem toplantısı gerçekleştirildi. Vali Vekili Önder Coşğun başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Vekili Önder Coşğun, yatırımcı kuruluşların bu dönem itibarıyla 189 proje yürüttüğünü ifade ederek, bu projelerin toplam bedelinin 6, 2 milyar lira olduğunu söyledi.

Dönem sonu itibarıyla tahsis edilen toplam ödeneğin 747 milyon lira olduğunu belirten Coşğun, ” Dönem sonu itibarıyla gerçekleşen harcama 106 milyon liradır. Dönem itibarıyla Artvin’e tahsil edilmiş olan ödeneğin % 21’i harcanmıştır. Uygulanan 189 adet projenin dönem sonu itibarıyla 16 adedi tamamlandı. 143 projenin çalışmalarına devam ediliyor. 13 adet proje ihale aşamasında olup, 17 adet projeye de henüz başlanamadığı görülmektedir” dedi.

Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş ise Artvin'de 300 kilometresi il yolu, 299 kilometresi devlet yolu olmak üzere toplam 599 kilometre karayolu ağı olduğunu ifade ederek, Artvin'de devam eden en önemli projenin Cankurtaran Tüneli projesi olduğunu dile getirdi.

Karadeniz'i İran'a bağlayacak olan Hopa-Artvin karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'ne alternatif olarak yapılan 5 bin 200 metre uzunluğundaki çift tüplü Cankurtaran Tüneli'nde delme ve betonlama işlerinin tamamlandığını belirten Bayramçavuş, “Her iki tüpte ikincil işler olan aydınlatma, havalandırma ve asfaltlama çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Tünel bağlantı yolları kapsamında viyadük ve tünellerin yapımı hızla devam ediyor. Cankurtaran Tüneli’ni 2016 yılsonunda hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

DSİ. 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan ise Artvin’de yapımı tamamlanarak hizmete açılan Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin Barajından bugüne kadar toplam 17 milyar kilovatsaatlik elektrik enerjisi üretildiğini söyledi.

Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve tamamlandığında kendi statüsünde dünyanın 3'üncü, Türkiye'nin de en büyük barajı olacak Yusufeli Barajı'nda da çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurgulayan Aydoğan, barajda bugüne kadar % 52. 70 oranında fiziki gerçekleme sağlandığını ifade etti.

Yusufeli Barajı'nın tamamlanmasıyla yıllık 600 bin kişinin enerji ihtiyacının karşılanıp bütçeye de yıllık 400 milyon liralık katkı sunmasını beklediklerini kaydeden Aydoğan, “Bu yılsonu itibarıyla barajda betonlama çalışmalarına başlanacak. 2018 yılında barajın gövde inşaatını tamamlayıp, 2019 yılında hizmete açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık iki saat süren toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcilerinin yürütülen projeler hakkında bilgi vermelerinin ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.04.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2016...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 1. Dö...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Top...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’de Köydes Projesi Tahsisat K...
 » Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov...
 » Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyo...
 » Vali Doğanay, İl Genel Meclis Üyele...
 » Artvin Turizmi, Turizmcilerle Masay...
 » Çoruh Havzası Projeleri Koordinasyo...
 » 2. Çoruh Havzası Yönetim Heyeti Top...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...