Gürcü Çocuklar Artvin’e Geldiler

21/04/2016 17:00

Artvin Valisi Kemal Cirit’i Acara Özerk Cumhuriyeti’nden Gelen Öğrenciler Ziyaret Etti.


Haber: Hayati Akbaş-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı kapsamında Acara Özerk Cumhuriyeti Keda Bölgesinden, 34 öğrenci, öğretmenden ve yöneticiden oluşan 40 kişilik gurup Artvin’e geldi.

Beş gün süresince il’de kalacak olan gurup Artvin Valisi Kemal Cirit’i makamında ziyaret etti. Ziyarete Artvin Valisi Kemal Cirit’in yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Keda İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Durmişhan Şavişvili, Öğretmenler Tamara Tavdgiridze ve Miza Davitadze ile öğrenciler katıldı.

Acara’dan Artvin’e gelen 34 öğrencili ve yöneticiler makamında ağırlayan Vali Kemal Cirit öğrencilerle tek tek tokalaştı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Artvin Valisi Kemal Cirit, “biz kardeş ülke Gürcistan ‘dan bu yüzü güzel çocuklarla bir arada olmaktan duyduğumuz memnuniyeti özellikle ifade etmem lazım” diyerek konuşmasına başladı. Cirit konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: ”23 Nisan 1923’ten bugüne kadar, bizim büyük devlet adamı Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayramı sizlerle birlikte de ayrıca yaşıyor olmaktan da onu duyduğumu ifade etmem lazım. Bu çocuklarımız bizim buradaki yaşıtlarıyla birkaç gün bir arada güzel zaman geçireceklerini umut ediyorum. Biz hem Gürcistan’la ya da Acara özerk yönetimiyle sadece ekonomik anlamda iş birliği içerinde değiliz. Hem ekonomik hem kültürel hem sosyal hayatın her alanı ilgilendiren bir alanda birlikte çalışma sergiliyoruz. Sadece Acara Özerk Bölgesinde 400’e yakın Türk firması, oradaki Gürcülerle birlikte iş yapmakta ve tüm Tiflis’te de yaklaşık üç buçuk milyar dolarlara ulaşan bir Türk yatımı söz konusu. Onun için bizim dostluk ve kardeşlik ilişkisine çok önem veriyoruz. Tabi geleceğe huzuru mutluluğu ve barışı çocuklar getirecek. Tüm dünyanın insanlığın geleceği çocuklarımız. Bilgi çağında biz bu çocuklara gereken, eğitimde fırsat eşitliğini vererek hepsinin üst noktalara gelmesini arzu etmekteyiz. Sizlerde bizler gibi aynı düşüncede olduğunuzu biliyorum. Umuyorum ki Artvin’de çocuklarımız mutlu olacaklardır.

Biliyorsunuz kardeş okul projemiz var Gürcistan’la aramızda, Artvin’in her ilçesi ve il merkezimiz işte Acara ’da ki bir okulumuzla kardeş okul projesi uygulayarak iş birliği yapacağımızı şimdiden söylemek itiyorum” dedi. Vali Kemal Cirit Son olarak ise, bu bayramı bizlerle paylaştığını için teşekkür ettiğini ifade etti.

Ziyaretin sona ermesinin ardından, Artvin Valisi Kemal Cirit öğrencilere hediyelerini takdim etti.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nden Gelen Gürcü Çocuklar İl Milli Eğitim Müdürlüğünde

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programına da katılacak olan 34 öğrenci ile yönetici, öğretmen ve gazetecilerden oluşan 40 kişilik gurup 20 Nisan 2016 tarihinde Acara Özerk Cumhuriyeti Keda Bölgesinden ilimize geldi.

5 gün süresince ilimizde misafir edeceğimiz misafir gurubu İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, mihmandarlık yapacak olan öğretmen, veli ve öğrenciler tarafından Artvin Öğretmenevinde karşılandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Acara Özerk Cumhuriyeti Keda Bölgesinden ilimize gelen misafirlere 5 günlük ziyaret programı hakkında bilgiler verdi. Kahveci, misafirlere, ilimizde kendilerini ağırlamaktan ve bu organizasyonda birlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Umuyoruz ki kısa da olsa bu 5 günlük süre içerisinde misafirlerimiz Artvin ilimizden mutlu ve güzel anılarla ayrılacaklardır.

Gürcü Çocukları İl Milli Eğitim Müdürlüğünde kabul eden Abdulcelil Kahveci, Acara Özerk Cumhuriyeti ile Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar arasında kardeş okul uygulamasının başlatılması için gerekli çalışmalarda sona gelindiğini ifade ederek, kardeş okul uygulaması kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Keda Bölgesi Eğitimden Sorumlu yönetici Durmuşhan Shavişvili, Artvin ilinde bulunmaktan ve bu samimi karşılamadan duydukları memnuniyeti ifade ederek, en kısa sürede Artvin ilinden öğrenci, öğretmen ve yöneticileri kendi bölgelerinde ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Ziyaret, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahvecinin misafirlere hediye vermesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Gazi Ortaokulu’nda öğretmen ve öğrencileri ziyaret eden, Acara Özerk Cumhuriyeti Keda Bölgesinden ilimize gelen misafirler 21 Nisan 2016 tarihinde Artvin Valisi Kemal Cirit ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamlarında ziyaret ettiler.

Sakin Şehir Şavşat’ı ziyaret edecek olan misafir ekip, il’de kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programına katıldıktan sonra 24 Nisan 2016 tarihinde il’den ayrılacaklar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.04.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Gürcü Misafirlerini Uğurladı...
 » 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk...
 » 23 Nisan Çocuk Bayramı Artvin’de Tö...
 » Hopa’da “Öğrenme Şenliği Ve Yılsonu...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Artvin Milli Eğitim Müdüründen Komş...
 » Artvin’de Vergi Haftası Kutlamaları...
 » 2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı Değ...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Artvin Valisinden Engelli Çocuklara...
 » 23 Nisan Ulusal Eğemenlik Ve Çocuk...
 » Atatürk Ortaokulu’nda Zenginleştiri...
 » Artvin Valisi Öğrencilerle Sinemada...
 » Öğretim Döneminin Başlamasi Nedeniy...
 » Hopa’nın Eğitimci Misafiri Vardı...
 » Artvin’de 24 Kasım Öğretmenler Günü...
 » Hopa Ve Arhavi’de Hasar Gören Okull...
 » Artvin’in Teog Ve Lys Şampiyonları...
 » 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk...
 » Artvin’de “3. Eğitim Çalıştayı” Ba...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...