Artvin’in Kurtuluşunun 95 Yıldönümü Törenle Kutlandı

07/03/2016 14:25

Artvin’in Kurtuluşunun 95. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşAli Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Törene, Artvin Valisi Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Millî Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, daire amirleri, askeri erkân, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun göndermiş oldukları kutlama mesajlarının okunmasının ardından Artvin Çoruh Üniversitesi Okutmanı Hüseyin Kurt, kentin düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan bir konuşma yaptı.

Ardından, Artvin Valiliğince hazırlanan ‘’Geçmişten Geleceğe Artvin”’ konulu sinevizyon gösterisi yapıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümünü kutluyor olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Artvin düşman işgalinden kurtuluşunda önemli bir yere sahip olan Halit Paşa’nın askerlerini götürürken cephaneliği silahlarını sakladığı yerin bundan birkaç sene önce askeriye tarafından Yusufeli Barhal’da bulunduğunu hatırlatan Kocatepe “Hüseyin Kurt Hocamızı konuşmasını dinlerken gördüm ki tarih tekerrür ediyor. Rusların sıcak denizlere inme hayali devam ettikçe, İngilizlerin Emperyalist düşünceleri devam ettiği müddetçe, Ermenilerin coğrafyamızda ki emelleri devam ettikçe Türkiye’nin bu coğrafyanın Artvin’in mücadelesi, pusuda nöbet tutması devam edecektir. Nöbetteyiz bunu unutmayalım. Artvin’in kurtuluşunu kutladığımız bugünde yüzyıl önce oynan oyunu bugünde görmekteyiz. O günde İngilizler piyon kullanıyordu, bugünde kullanıyor, yarında kullanacak. O günde Artvin’de adam vardı, bugünde var yarında olacak. Sevdamız bu kara taşlaradır, şehitlerimizin akıttığı kanlaradır, vatanadır milletedir Allah’a dır” diye konuştu.

Daha sonra Merkez Kazım Karabekir Anadolu Lisesi öğrencilerinden Şevval Gülsuyu “7 Mart isimli şiiri okumasının ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu’nun hazırladığı “Çoruh’un Kahramanları” adlı oratoryo gösterisi sahnelendi.

Törende, Artvin’in kurtuluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince verildi.

İl genelinde düzenlenen halkoyunları yarışmasında birinci olan Artvin Merkez Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halkoyunları ekibinin gösterisinin ardından tören sona erdi.

Törenin ardından Vali Cirit ile beraberindekiler Artvin’in kurtuluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon “Artvin” konulu sergiyi gezdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.03.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'in Kurtuluşunun 93. Yıl Dönü...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Artvin’in Kurtuluşunun 94. Yıldönüm...
 » Artvin Yeni Bir Meydana Kavuştu...
 » Artvin’de Ata’yı Anma Töreni Düzenl...
 » Artvin’de 23 Nisan Coşkusu...
 » 7 Mart, Artvin’in Düşman İşgalinden...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’in 92 Kurtuluş Yıldönümü İçi...
 » Vali Cirit’ten Veda Yemeği...
 » Artvin’de Sarıkamış Şehitlerini Anm...
 » 7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...
 » Artvin’de Halk Eğitim Merkezleri Yı...
 » Tema Bölgesel Gönüllü Toplantısı, A...
 » Artvin’de Dev Demokrasi Mitingi...
 » 7 Mart Artvin’in Kurtuluşu Öyküsü...
 » 7 Mart, Artvin’in Düşman İşgalinden...
 » Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtulu...
 » Artvin’de İleri Düzeyde Arıcılık Eğ...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...