Hopa Kaymakamından Telefon Dolandırıcılığı Uyarısı

01/01/2016 14:32

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık Hakkında Halkı Uyardı.


Haber: Hayati AkbaşHopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, İletişim yoluyla Dolandırıcılık hakkında vatandaşları uyardı. Hopa Kaymakamı Özkan bilgilendirme mesajında şu ifadelere yer verdi: “Suç türlerinin gelişen teknoloji ile birlikte değişim gösterdiği, dolandırıcılık suçunun da bu süreçte etkilenen suç türlerinden birisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her geçen gün yeni bir yöntemle insanları aldatmaya çalışan dolandırıcılara karşı, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur.

İletişim yoluyla dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler, telefonla aramış oldukları Vatandaşlarımıza, kendilerini özelikle polis, savcı, banka görevlisi, sigorta yetkilisi gibi sıfatlar ile tanıtarak; “ terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşatılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak siminin geçtiği, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli bir operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı” senaryolarla; tehdit, korku ve panik hali oluşturup, kazanç sağlanmaktadır.

Bu kapsamda; kendini çaresiz hisseden vatandaşlarımızın, para ve altın gibi maddi varlıklarını dolandırıcı şahıslara vererek veya banka aracılığı ile göndererek, telafisi zor maddi manevi mağduriyet yaşadıkları bilinmektedir.

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için;

-Kurumsal kimliğinden ve güvenliğinden emin olunmayan telefon görüşmelerinde kimlik numarası, adres bilgisi, banka hesabı ve kredi kartı bilgilerinin kesinlikle paylaşılmaması,

- Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya her hangi bir kamu personelinin, hiçbir şekilde vatandaşımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale- EFT yapılması talep etmeyeceğinin bilinmesi,

-Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine veya benzeri senaryolara itibar edilmemesi,

- Vatandaşlarımızın böyle bir durumla karşılaşmaları halinde, vakit geçirmeden 155 veya 156 ihbar hatlarını aramaları ya da en yakın koluk birimlerine müracaat etmeleri gerektiği konularında vatandaşlarımızın duyarlı hale getirilmesi önem arz etmektedir” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.01.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Kaymakamından Vatandaşa Uyarı...
 » Telefon Dolandırıcıları Artvin’i He...
 » Artvin Polisinden Vatandaşlara Uyar...
 » Artvin’de Polis Broşür Dağıttı...
 » Helal Kazanç Ve Helal Rızık...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Vekil Kışla Adına Yardım Parası Top...
 » Hopa Kaymakamı Özkan’dan Uyarı Geld...
 » Kosgeb’den Dolandırıcılık Olayların...
 » Emniyetten Kedi Kartı Kullanıcıları...
 » Huzur 4 Uygulaması Arhavi’de De Ya...
 » Artvin İl Emniyet Müdürü Necmettin...
 » Hopa Kaymakamı Özkan’dan Dolandırıc...
 » 100 İdare Memuru İşe Alınacak...
 » Telefon Dolandırıcıları Bu Defa Art...
 » Atso İş Dünyasını Dolandırıcılara K...
 » Alan Kılavuzluğu Eğitim Kursu İlanı...
 » Baykal Artvin'i Ziyaret Etti....
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » İhd Rize - Hopa Ve Fındıklı Temsilc...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...