Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopaport’u Ağırladı

22/12/2015 11:34

Ktü Sürmene Deniz Bilimlerinde Kariyer Günleri Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Denizcilik Fakültesinde gerçekleşen Kariyer Günlerinin konuğu HOPAPORT oldu.

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Muammer Derelei yerleşkesinde düzenlenen Kariyer Günlerinin konuğu HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer idi. Yerleşkede bulunan konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Denizci öğrencilerin yoğun ilgi göstermesi gözlerden kaçmadı.

Kariyer günlerinin açılış konuşmasını yapan Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ersan Başar, genel müdür Özer’e “Hoş geldin” diyerek okulları hakkında kısa bir bilgi verdi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer konuşmasına kendi özgeçmişi ve çalıştığı şirketleri anlatarak son olarak 5 yıl önce HOPAPORT Genel Müdürlüğüne getirildiğini anlatarak Kariyer geçmişini öğrencilerle paylaştı.

Kendisinin de İTÜ Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Müh. Bölümü mezunu olduğunu ama kariyerindeki gelişmelerin bugün Liman yöneticiliğine kadar gelmesinin yolunu açtığını anlatan Özer “Ben Arkas Holding ve Sabancı Holding gibi kuruluşlarda çalıştıktan sonra Ciner Grubu şirketlerinden olan Park Denizcilik Ve Hopa Liman İşletmeleri Genel Müdürlüğü görevine getirildim. Karadenizin kuzeydoğu ucunda bulunan Hopa’nın ilçe olarak konumu, coğrafi özellikleri ve ilerisi düşünülerek yapıldığını düşündüğüm Hopa Limanında ilk göreve başladıktan sonra öncelik hedefleri belirledik. Kısa, Orta ve Uzun vadeli projeleri ortaya koyduk. Liman ülkemizin uygulamada ilk özelleşen limanıdır. Bu yönü ile bakıldığında sıkıntılar içinde boğuşan bir limanı bugün tüm depoları dolu, işlem hacmi sürekli artan bir liman haline getirdik.

Atıl duran Tahıl terminalimize ciddi yatırım yapılarak bugün 10. 000 ton kapasiteli tüm depoları tam kapasite ile hizmet veren bir noktaya taşıdık. 38. 000 ton kapasiteli tank terminalimizde gerekli tüm yenilemeleri yaptık ve bugün hizmet vermeye devam ediyoruz. Limanımıza yeni bir yatırım yaparak Çimento terminalimizi kurduk. 5 adet silodan oluşan 8. 500 ton kapasiteli terminalimizi de devreye soktuk.

HOPAPORT kendine has özellikleri olan Türkiye’deki ender limanlarımızdan biridir. 2. 160 metre uzunluğundaki ana mendireğimiz limanımızı korunaklı bir hale getirirken liman sahamızda her türlü operasyonu yapmamıza da imkân sağlıyor. Bunların başında da Heavy Lift adı verdiğimiz Proje Kargo yükü gelmektedir. Tek parçası 300, 400 ton olan proje yüklerini gerek sahamızda depolama imkanı sağlıyoruz, gerekse gemiden gemiye aktarma işlemini yaparak Türkmenistan, Kazakistan gibi ülkelere nehir tipi gemiler ile gönderiyoruz.

HOPAPORT aynı anda 12 gemiye hizmet verebilecek özelliği ile de Karadenizin ilk üç limanından biridir. Bu kadar çeşitliliği bir tek limanda bulunduran ülkemizde başka limanda yoktur. Özellikle limanımızı İran’a, Irak’a, Nahçıvan’a ve doğu’ya bağlayan karayolu üzerinde yapımı devam eden Cankurtaran tünelinin 2016 ilkbaharında hizmete açılması ardından limanımızda işlem hacminin ve ürün çeşitliliğinin daha da artacağını ümit ediyoruz” dedi.

Öğrencilere de konuşmalarında mesajlar veren Genel Müdür Özer, “Limanların ciddi anlamda eğitimli personele ihtiyacı vardır. Biz bir yıl kılavuz kaptansız kaldık. Hopa Limanı'nda çalışan kılavuz kaptanımız sizin okulunuzdan mezun olan bir arkadaşımızdır. Okurken geleceğe yönelik projelerinizi sürekli üretin, ilişkilerinizi sürekli canlı tutun, sektörü yakından takip edin. Bakarsınız içinizden birkaç arkadaşımızla bizim de çalışma imkânımız olur” dedi.

Söyleşinin son bölümünde öğrencilerin sorularını cevaplayan HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer kendi anılarını da öğrencilerle paylaşarak, başarıya giden yolun sürekli okumak, araştırmak ve hep yeni yeni bilgilerin, ilişkilerin peşinden koşmak olduğunu söyledi.

Söyleşi Bölüm Başkanı Başar’ın Genel Müdür Özer’e günün anısına teşekkür plaketi vermesi ve ardından öğrencilerle çektirdiği toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Söyleşi sonrası Bölüm Başkanı Doç Dr. Ersan Başar ile birlikte okulu gezen Özer, özellikle sumulizasyon odalarına hayran kaldı. Türkiye’de 3 Denizcilik fakültesinde bulunan smilatörlerde öğrenciler gemilerin her ortamda limana yanaştırma eğitimleri alıyorlar.

Bölüm Başkanı Başar “Biz burada bire bir her limanın kendine has özelliklerini dikkate alarak öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Bu eğitimler Öğrencilerimizin geleceğini belirlemede ciddi bir yön gösterici etkiye de sahip” dedi.

Günün sonunda Bölüm Başkanı Başar, Genel Müdür Özer’e Sürmene’nin meşhur pidesini yedirerek Hopa’ya uğurladı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.12.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Hopaport’un Çevreye Duyarlı Girişim...
 » Chp Milletvekili Bayraktutan Hopa L...
 » Hopaport’a İkinci Buğday Gemisi Gel...
 » Hopa’nın Iğdır’dan Misafirleri Vard...
 » Hopa Limanı Zor Olanı Başarıyor...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Başkonsolos Nohasi’den Hopa’ya Ziya...
 » Hopa’nın İzmir Menemen’den Misafirl...
 » Okyanus Aşırı Ülkeden Hopa Limanı’n...
 » Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yap...
 » Hopaport’ta Haraketlilik Devam Ediy...
 » Hopaport’a Bir Günde 8 Gemi Yanaştı...
 » Hopa Nuri Vatan Anadolu Lisesi Kari...
 » Hopaport’un İstanbul’dan Misafiri V...
 » Hopaport Proje Kargo Sezonunu Açtı...
 » Hopaport’tan Hopa Tso’ya Ziyaret...
 » Hopa’da Gündem Kruvaziyer Turizmi...
 » Hopaport Genel Müdürü Özer’den Heki...
 » Hopa Limanında İşlem Hacmi Artıyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...