Soba Zehirlenmelerine Dikkat!

04/12/2015 11:22

Artvin Halk Sağlığı “Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat! Lodos Ailenizin Felaketi Olmasın ” Uyarılarında Bulundu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü yaptığı açıklamada; “Karbonmonoksit zehirlenmesi ve alınması gereken önlemler ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Güneybatıdan esen bir rüzgâr olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.

Karbonmonoksit Ölüm Sebebi Bilinçsizlik, İhmal Asıl Nedeni

Soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kurallar, kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli, Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli, sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı, iyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli, Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı, Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.

Şofben kullanımında dikkat edilecek hususlar, alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmeli. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofben asla çalıştırılmamalı. Şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalı. Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli, Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalı, Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde: Öncelikle gaz vanası ve tüp detektörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı, kibrit - çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır. Soba ile baca olursa temiz yanmaz sonra canlar için yüreğimiz dikkat! Canımız, canlarımız ve sevdiklerimiz için uyulması gereken kurallara mutlaka uyalım Aklınızda bulunsun. Gazlı şofben ve soba yanan yerde bulunduğunuzda baş dönmesi, göğüste sıkışma ve ağrı, halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, rehavet çökmesi, kaslarda halsizlik, bilinç kaybı gibi şikâyetleriniz başlarsa kapı ve pencereleri açın ve ortamdan uzaklaşın ve derhal 112 no’lu telefondan Acil Yardım Servisini arayınız” ifadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.12.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Trabzon Adli Tıp Kurumu Önemli Boşl...
 » Artvinli Genç İşadamına Çevre Duyar...
 » Artvin Makine Mühendisleri Odasında...
 » Artvin Tmmob’dan İş Cinayetleri Tep...
 » Artvin Tmmob Soma Maden Faciası Rap...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Hopa'da Anne Ve Kızı Sobadan Zehirl...
 » Soda Külünde Dev Satın Alma Gerçekl...
 » Rize Ticaret Borsasından Seminer...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Gdo'da Asıl Hedef Gıdada Egemenliği...
 » Artvin’in 93 Yıllık Çöp Kâbusu Biti...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Soma’yı Unutmayacağız, Unutulmasına...
 » Soba Zehirlenmesinden 2 Kişi Öldü...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Topbaş’tan Artvin’e Bir Araç Daha...
 » Karadeniz'in Saklı Cennetleri...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...