Artvin’de Engelliler Unutulmadı

03/12/2015 15:15

Artvin’de Engelliler Günü Nedeniyle Peş Peşe Mesajlar Yayınlandı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Kemal Cirit’in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı yayımladı.

Artvin Valisi Kemal Cirit’in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında; “Engelliler Günü’nde, Engellilerle birlikteyiz. Ülkemiz nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelli tüm vatandaşlarımızın imkân ve fırsatlardan eşit şekilde yararlanması, sosyal hizmetler alanındaki eksikliklerin giderilmesi, feda edilebilecek bir tek vatandaşımızın dahi olmadığının gösterilmesi ve Eğitim başta olmak üzere ilmek ilmek toplumumuzun her kesiminin yeniden imarında aktif olarak yer almak hepimizin ortak sorumluluğu ve yükümlülüğüdür. Bu kapsamda, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıran ve kamuda daha çok istihdam olanakları getiren ve sosyal yardımları artıran Yasa ile başta kamu ve mahalli yönetimler olmak üzere önemli görevler tevdi edilmiş ve ulaşılabilirlik önemsenmiştir İlimizde 3 Aralık günü itibariyle engelli tüm kamu görevlilerinin bir gün süreyle izinli sayılmaları uygun bulunmuştur.

Bu vesileyle, Artvin'de yaklaşık 10 bin engellimizin her daim yanlarında olduğumuzu bir kez daha hatırlatır, aileleri ile birlikte nice sağlıklı, üretken ve uzun ömürler sürmelerini gönülden temenni eder, Başarılar dileriz” dedi.

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan “Engelliler Günü” İle İlgili Mesaj Yayımladı.

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan yayınladığı Engelliler günü mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık, engelli bireylere yönelik toplumsal farkındalığın artırılması ve engellilerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi açısından önemli bir gündür.

Huzurlu ve güvenli bir toplum olmanın yolu, engelli insanlarımızın, toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak; aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur.

Engelli kardeşlerimizin sosyal yaşama katılmasındaki engelleri ortadan kaldırmaya ve tüm insan haklarından eşit olarak yararlanmalarına yönelik çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Bu düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor. Engellerin hep birlikte çalışılarak aşılacağı, engelsiz bir dünya temennisiyle tüm engellilerimizin ‘Dünya Engelliler Günü’ nü kutlar, mutlu ve başarılı yarınlar dilerim”.

Arhavi Kaymakamı’ndan Dünya Engelliler Günü Mesajı

Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı yayımlayarak Dünya Engelliler Günü’nü kutladı.

Kaymakam Şeref Aydın'ın; “ Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bir insanın engelli olması; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Elbette sıkıntı ve zorluklar olacaktır; ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir şekilde kaybedilmemelidir.

Hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan, onlara yardımcı olalım.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, yasalarımızın da zorunlu kıldığı gibi kurumlarını “Ulaşılabilir kılmak zorundadır” Yani engellilerimiz hiçbir engele takılmadan, sokaklarda yürüyebilmeli, sosyal yaşamda yerini alabilmeli ve kamu kuruluşlarına rahatlıkla girip çıkabilmelidir. En kısa sürede tüm ilgili yetkililerin gereken tedbirlerini alacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepimizi hayata bağlayan sevgi ve yaşama sevincinin sonsuza kadar kalplerinizde bulunmasını diliyor, bütün engellilerimize yürekten sevgilerimi sunuyor, Dünyaca kutlanan “engelliler gününü” kutluyorum” ifadelerinde bulundu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Kocatepe, toplumu oluşturan tüm bireylere eşit hak ve olanakların sağlanmasının, çağdaş toplum olmanın gereği olduğuna işaret etti.

Başkan Kocatepe, fiziksel yetersizlikleri nedeniyle insanların toplumdan dışlanmalarına yol açan çağdışı anlayışların terk edilmesi gerektiğini belirttiği mesajında, “Engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil. Sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkarak, sağlıklı politikalar ve kalıcı çözümler üretilmesi toplum olarak temel sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı.

Engelli vatandaşların daha iyi yaşam koşullarına kavuşabilmeleri için gerçekleştirilen çalışmalara yeni bir yön verilmesi gerektiğinin de altını çizen Kocatepe, “Yapılan tüm çalışmalara rağmen, engelli vatandaşlarımızın önemli sorunları bulunduğu gerçeğini hiçbir zaman göz ardı edemeyiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ortaya koyacağı farkındalığın engelli vatandaşlarımızın hayat standartlarının geliştirilmesine ve problemlerin asgari seviyeye indirilmesine katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.12.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Hopa Kaymakamı Engelliler Günü Nede...
 » Artvin’de Dünya Engelliler Günü Ned...
 » Artvin’de Gazeteciler Günü Mesajlar...
 » Artvinde Peşpeşe Bayram Mesajları Y...
 » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlanıy...
 » Artvin’de Hemşireler Günü Mesajları...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Hopa Kaymakamından Engelliler Hafta...
 » 10 Ocak Günü Çalışan Gazeteciler Gü...
 » Hopa’da Kadınlar Günü Mesajları Yay...
 » Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtulu...
 » Kadın Hakları Günü Açıklaması...
 » Artvin’de Kurban Bayramı Mesajları...
 » Artvin’in 92 Kurtuluş Yıldönümü İçi...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » 23 Nisan Ulusal Eğemenlik Ve Çocuk...
 » Engelliler Haftası Çeşitli Etkinlik...
 » Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtulu...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...