Artvin’de Engelli Vatandaşlara Destek Devam Ediyor

30/11/2015 11:00

Artvin Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Tarafından Engelli Vatandaşlara Destek Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara destek devam ediyor. İlimizde iki vatandaşımız bu projelere başvurup başarılı oldu ve destek almaya hak kazandı.

Engellilerin istihdam edilebilirliklerinin önündeki tüm engelleri kaldırmaya kararlı olan Türkiye İŞ Kurumu’ndan kendi işini kurmak isteyen engellilere ve engellilerin işe uyumlarını ve istihdamlarını sağlayacak projelere karşılıksız tam 36 bin hibe desteği verilmeye devam ediyor.

Engellilerin ve eski hükümlülerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile istihdamlarını temel görev olarak gören İŞKUR, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da özellikle engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik projelere destek vermeye devam ediyor. Özellikle sivil toplum kuruluşları ve işverenler engellilerin işe yerleşmesini veya işe uyumlarını arttıracak projeleri hazırlamaları halinde finansal destek verilmeye devam ediliyor. Yapılan bu tür destekler akabinde, işgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan kesimlerin başında yer alan engellilere yönelik olarak, engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan kaynak verilmiş olup; ilimizde de daha önce ki yıllarda 2 başarılı proje gerçekleştirenArtvin Ardanuç Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan Minyatür Kursu projesine 72. 824, 00 TL kaynak tahsis edildi.

İki Engelli Vatandaşımız Destek Almaya Hak Kazandı

İlimizde iki engelli vatandaşımız bu projelere başvurup başarılı oldu ve destek almaya hak kazandı.

İlimizde iki vatandaşımız bu projelere başvurup başarılı olmuştur. Bu kapsamda Kenan Altun 30 kovanlı fenni arıcılık projesi hazırlamış olup, hazırlamış olduğu proje ile 23. 856, 30 TL’lik destek almaya hak kazandı. Yine ilimiz Engelli vatandaşlarımızdan Özer Polat hazırlamış olduğu Arıcılık Malzemeleri Satış Yeri projesi ile 35. 600, 00 TL’lik destek almaya hak kazandı.

Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Genel Müdürlük tarafından kabul edilen bir Engelli Kursu ve iki Kendi İşini kuran Engellilere Destek projeleri ile ilimize toplam 132. 280, 30 TL destek verilmiş oldu.

İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler ruhsatlar gibi masraflar için kuruluş işlemleri desteği adı altında en fazla 2. 000 TL, kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma) en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde işletme gideri desteği adı altında yıllık toplamda en fazla 4. 000 TL, İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için kuruluş desteği adı altında en fazla 30. 000TL olarak toplam 36. 000 TL hibe veriliyor.

Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 3 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır. Genel Müdürlük tarafından kabul edilen bir Engelli Kursu ve iki Kendi İşini kuran Engellilere Destek projeleri ile ilimize toplam 132. 280, 30 TL destek verilmiş oldu. Proje sunabilmek için; Engelliler ikamet ettikleri il içinde uygulamak üzere proje sunabilirler. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler desteklenmeyecektir. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecektir. Ayrıca engellinin bir iş yerinde iş bulmasını, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojisi ile ilgili projeler, engelli bireylerin işe kabulü için hazırlanmasını, işe yerleşmesini, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasını temin edecek projeler, Engellinin toplumsal entegrasyonuna ve rehabilitasyonuna hizmet eden, istihdam edilebilirliklerini arttırmayı amaçlayan mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere de finansal destek sunulabilecektir. Başvuru yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar www. iskur. gov. tr adresimizdeki Başvuru Rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projelerin, 12 Eylül 2014 tarihi akşamına kadar Artvin Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüğü’ne istenilen bilgi ve belgelerle birlikte elden veya posta ile teslim edip başvurabilirsiniz.

Başvurular önce İlimiz İstihdam Kurulu Toplantısının görüşüne sunulduktan sonra Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonda karara bağlanıp kabul edilmeleri halinde projeniz desteklenecektir. ” İfadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.11.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Artvin İş-kur Müdürlüğü 2015 Faaliy...
 » Artvin’de İşkur Muhasebecilerle Bul...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Karadeniz’de Balıkçılık Çalıştayı Y...
 » Artvin’de Hedef 20 Bin İstihdam...
 » Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplant...
 » 2.5 Milyon Hayvancılık İşletmesine...
 » Türkiye'deki İşşizliğe Karşı Aktif...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Artvin’de Kablo Hırsızlığı...
 » Ygs’ye Başvurular Başladı...
 » Hopa Belediyesi Su Borçlarının Faiz...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Artvin Ssk'dan İşverene Uyarı...
 » Artvin Tso “Mesleki Yeterlilik Şart...
 » Hopa Tso’nun Etkinlikleri Devam Edi...
 » Çetin Demirkaya Eski Görevine Geri...
 » Türklim 19. Genel Kurul Toplantısı...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...