Sel Murgul’u Da Vurdu

13/11/2015 15:19

Murgul’da Okullar Tatil Edildi, Hastalar Helikopterle Taşındı, Yollar Yıkıldı, Ulaşım Kesildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de 11 Kasım tarihinden itibaren etkili olan yoğun yağmur Murgul ilçesini de vurdu. 3 gün boyunca etkili olan yağış sonucunda Murgul’da eğitimden sağlığa, ticaretten ulaşıma kadar tüm alanlarda olumsuzluklar yaşandı. Murgul ilçesinde yoğun yağmurun beraberinde getirdiği heyelan ve sel nedeniyle ulaşım aksadı, okullar tatil edildi, acil hastalar helikopterlerle sevk edildi. Murgul tam anlamıyla 72 saat teyakkuzda kalırken, İl Özel İdaresi, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Belediyeler ve Karayolları Ekipleri 7/24 çalışarak sel ve heyelanda yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmeye çalıştılar. Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam’ın başkanlığındaki ilçe kriz masası an ve an gelişmeleri takip ederken, ilçede meydana gelen sel ve heyelanlarda can kaybı yaşanmaması büyük sevinç kaynağı oldu. Can kaybının yaşanmadığı Murgul ilçesinde büyük çapta maddi hasar var. Yağmurun geriye alması, suların çekilmeye başlanması ile birlikte bir yandan hasarlar tamir edilmeye diğer yandan da hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Murgul ilçesi 3 günde işte bunları yaşadı:

Murgul’da Ulaşım Felç Oldu

Yoğun yağmur en fazla ulaşımı olumsuz etkiledi. 3 gün süren yağmurda dereler taştı, heyelanlar geldi. İlçenin Artvin ve Borçka ilçeleri ile bağlantısını sağlayan tek karayolu olan Murgul-Borçka-Artvin-Rize Karayolu 10 kilometrede meydana gelen sel ve heyelanlar nedeniyle ulaşıma kapandı. Murgul Damar Köyü yolu ile ilçenin köylerle bağlantısını sağlayan birçok yolunda da ulaşım sağlanamadı. Ekipleri geceli gündüzlü çalışması sonucu acil durumlarda kullanılmak üzere Murgul-Borçka ulaşımını Erenköy-Kamilet üzerinden(eski Murgul yolu) sağlandı. Kapanan Yukarı Küre Köyü yolunda ulaşıma açma çalışmalar yoğun şekilde gerçekleştirilerek ulaşım sağlandı. Başköy yolunu ulaşıma açma çalışmaları sürüyor. Erenköy ve Kamilet yolu başta olmak üzere birçok yolda ulaşım kesildi. Bu güzergâhlarda da çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor. İlçe genelinde ulaşımı sağlayabilmek için Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam başkanlığındaki kriz masası yönlendirmelerini yaparak ulaşımın ekiplerce yeniden sağlanması için yoğun gayret sarf ediliyor.

Okullar Tatil Edildi

Murgul ilçesinde ilk ve orta öğretim okulları ulaşımda yaşanan aksamalar ve selin etkisi nedeniyle tatil edildi. Vatandaşlara yapılan uyarılarla acil durum hasıl olmadıkça yola çıkmamaları istendi. Vatandaşların dere kenarlarından uzak durmaları, riskli evlerde oturmamaları anons edildi. Riskli güzergâhlardaki evler boşaltıldı ve vatandaşlar can güvenliği mümkün mertebe sağlanmaya çalışıldı.

DSİ’nin Gerçekleştirdiği Çalışma, Hasarı Engelledi

DSİ Murgul dere yatağında kısa bir süre önce temizleme çalışmaları gerçekleştirilmişti. Bu kritik hamlenin zamanında yapılması derenin daha fazla tahribat vermesinin önüne geçti.

Hastalar Helikopterle Nakledildiler

Murgul ilçesinde ulaşımın felç olması en çok hasta vatandaşları olumsuz etkiledi. Acil durumdaki hastalar ile hamile bayanlar köylerden helikopterlerle Artvin Merkez’e getirilirken, ilçede 112 acil servis ve AFAD yoğun mesai yaptı.

Murgul Stadyumu Sel Altında Kaldı

Selden bir zarar gören yerde Murgul stadyumu oldu. Murgul ilçe stadı sular altında kalırken tel örgüler ve duvarlarda hasar meydana geldi.

Maddi Hasar Tespitine Başlandı

Murgul ilçesinde şuana kadar yapılan belirlemelere göre sel ve heyelanlar nedeniyle can kaybı yaşanmadı. İlçede devlet ve özel kurumlar ile vatandaşlara ait ev ve iş yerlerinde de maddi hasar meydana geldi. Murgul Kaymakamlığı maddi hasar tespiti için vatandaşların dilekçelerini toplamaya ve maddi hasar tespit çalışmalarına başladı. Artvin Valiliği de Başbakanlığa başvurarak Murgul ve Borçka başta olmak üzere selden etkilenen ilçeler için maddi yardım talebinde bulundu.

Vatandaşlar Uyarılıyor

Murgul Kaymakamlığı yağışların devam ettiğini belirterek vatandaşları uyarıyor. Kaymakamlık yaptığı açıklamada; “ Değerli vatandaşlarımız, her ne kadar yaşanan felaket ilk günkü şiddetini kaybetse de tehlike henüz bitmiş değil! meteorolojiden aldığımız bilgilere göre öğle sağanak yağışlar ilçemizde yer yer etkisini gösterecek. Vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını, acil bir durum oluşmadıkça araçları ile seyahat etmemelerini tavsiye ediyoruz” ifadeleri kullandı.

Murgul ilçesinin yoğun yağmurla imtihanı sürerken, ekipler 7/24 teyakkuz halinde çalışmalarını sürdürüyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.11.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Hopa Ve Arhavi’de Sağanak Yağış Etk...
 » Artvin İl Genelinde Yağışlar Hayatı...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin’de Kar Yağışı Çocukları Sevi...
 » Aşırı Yağmurlar Arhavi’de Hayatı Fe...
 » Murgul’da Hamile Kadınlar Helikopte...
 » Hopa'da Felaketin Boyutu Sular Çeki...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Dp Artvin Belediye Başkan Adayı Fer...
 » Yargı Cerattepe İçin Nihai Kararlar...
 » Artvin Ve İlçelerinde Sağanak Yağış...
 » Trabzon Valisi Yavuz Sel Ve Heyelan...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Yusufeli Ve Şavşat’ta Selin Faturas...
 » Vali İnce, Sel'den Etkilenen Yusufe...
 » Dağ Bisiklet Yarışmacıları Murgul’d...
 » Chp Artvin’de Adaylarını Tanıttı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...