Artvin İl Genelinde Yağışlar Hayatı Felç Etti

12/11/2015 15:21

Borçka’da Ölü Sayısı 2’ye Çıktı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İl Genelinde 11 Kasım 2015 Çarşamba günü sabah saatlerinde başlayan yoğun yağış aralıksız şekilde sürüyor. İki gündür süren yoğun yağmur sel ve heyelanlara neden olurken, olayda Borçka Merkez 1 ve Borçka İbrikli Köyü’nde 1 olmak üzere toplam iki kişi hayatını kaybetti. 24 Ağustos tarihinde Hopa-Arhavi-Borçka ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ardından ikinci sel ve heyelan felaketi ile karşı karşıya kalan Artvin il genelinde devlet teyakkuzda. 7/24 ayakta olan kriz masası oluşturulurken, devlet tüm imkanları ile bu felaketin üstesinden gelmeye çalışıyor.

Borçka ilçesi Maradit Caddesi’nde 4 katlı binaya giren çamurlar Zühre Naz Durmuş adında 3 yaşındaki çocuk vefat ederken, ilin birçok noktalarında da sel ve heyelan haberleri geliyor. Artvin adeta SOS verirken, 24 Ağustos’a göre çok daha geniş bir alanı etkileyen aşırı yağışlarda başka olumsuz olaylar yaşanmaması için vatandaşlar sürekli uyarılıyorlar.

Mecbur kalmadıkça yollara çıkılmaması istenen Artvin’de ulaşımda ciddi aksamalar yaşanıyor. Artvin-Borçka-Hopa karayolunda 7-8 ayrı noktada meydana gelen heyelanlar nedeniyle ulaşım kesilirken, Borçka-Murgul, Artvin-Yusufeli, Artvin-Şavşat-Ardahan karayollarında da ulaşım sık sık kesiliyor. Artvin’de vatandaşta devlette tam bir teyakkuz halinde. Meteoroloji yetkilileri yağışın bir gün daha etkili bir şekilde süreceği bilgisi verirken, yağış miktarının yer yer metre kareye 200 metre küpü geçeceği belirtiliyor.

Borçka’da bir can yitip gitti

Artvin’in Borçka ilçesinde yoğun yağış heyelana neden oldu. Borçka Maradit Caddesinde 4 katlı binanın en üst katına gelen heyelanda bir çocuk çamur birikintisinin altında kaldı. Kurtarma ekipleri tarafından yaklaşık yarım saat aranan 3 yaşındaki Zühranaz (Zümra)Durmuş adlı çocuk çamur birikintisinin arasında bulunarak Borçka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan çocuğu hayata döndürmek için yoğun gayret gösterilse de bol miktarda çamur yutan çocuk hayata daha fazla tutunamayarak vefat etti.

Zühranaz bebek hayata tutunamadı

Borçka ilçesi 24 Ağustos’tan sonra yine sel ve heyelan felaketi ile karşı karşıya. 11 Kasım 2015 günü sabah saatlerinden beri yağan yağmur ilçede birçok bölgede heyelan ve sellere neden oldu. En büyük heyelan ise Borçka Maradit caddesinde meydana geldi. 4 katlı binanın 4. katında oturan Durmuş ailesinin evi heyelan nedeniyle bir anda çamur birikintisi ile karşı karşıya kaldı. Talihsiz ailenin 3 yaşındaki Zühranaz Durmuş, çamur birikintisinin arasında kayboldu. Olay yerine gelen kurtarma ekipleri tarafından çocuğun bulunması için yaklaşık yarım saat arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Çalışmalar sonucunda kaybolan Zühranaz Durmuş bulunurken, bol miktarda çamur yuttuğu ve havasız kaldığı belirlenen çocuk 112 servisinin olay yerindeki müdahalesinin ardından Borçka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sağlık durumu kritik olan Zühranaz Durmuş’u hayata döndürmek için yoğun çaba sarf edildi. Yaklaşık bir saat yapılan müdahaleye rağmen Zühranaz Bebek hayata daha fazla tutunamayarak vefat etti.

İlçede kritik saatler yaşanırken yağış sürüyor.

Yollar tıkandı, ulaşım sağlanamıyor

Etkili yağış etkisini zaman zaman arttırarak sürüyor. Yağış en çok da ulaşımı etkiledi. Artvin-Borçka, Borçka-Hopa, Borçka-Murgul, Artvin-Yusufeli, Artvin-Ardanuç, Artvin-Şavşat ve Artvin-Ardahan karayollarında ulaşım zaman zaman saatlerce kapanıyor. Bu güzergâhlarda sürekli heyelanlar gelirken, Artvin Valiliği bünyesinde kurulan kriz masasının talimatlarıyla bu güzergahlara araç geçişine izin verilmiyor. Özellikle Borçka-Hopa karayolunda İçkale Deresi’nin de taşması ile yolun bir bölümü yıkılırken, Borçka ve Hopa güzergâhlarında araçlar bekletilerek felaketin boyutunun artmamasına gayret gösteriliyor. Yapılan uyarılarda vatandaşların mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları istenirken, Artvin’in ilçelerinin büyük bölümünde felaketin boyutu saatler ilerledikçe artıyor. Artvin Merkez’de Küçük Sanayi Sitesi Su Hızarı deresi taşmış durumda. Sanayi sitesindeki sanayi esnafı da tedirgin bir şekilde yağmurun azalmasını beklerken, bu bölge de zaman zaman dere Artvin-Erzurum-Ardahan yol birleşimindeki Su Hızarı Köprüsünü alıyor.

Bu bölgenin dışında Artvin-Yusufeli karayolunda meydana gelen heyelanlar nedeniyle trafik aksaması yaşanıyor. Bölgede Karayolları ve DSİ ekipleri yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürürken, Murgul ilçesinde de benzer olaylar yaşanıyor. Murgul-Damar ve Damar köyü civarlarında da aşırı yağış dereleri taşırmış durumda. Dere yataklarına yakın bölgelerdeki evlerden vatandaşlar çıkarılırken, acı olaylar yaşanmaması için vatandaşların daha güvenli bölgelere nakledilmesine çalışılıyor.

Artvin Valiliği Uyarıyor

Öte yandan Artvin Valiliği kısa bir açıklamada bulunarak sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Valilik ayrıca Borçka ilçesinde vefat eden Zühra Naz bebek ve Borçka İbrikli Köyü’nde sel sularına kapılarak yaşamını yitiren Kamil Kara içinde başsağlığı dileğinde bulundu. Valilik yaptığı açıklamada; “İlimizde yoğun yağışlar devam etmektedir. Hopa Borçka arası heyelan sebebiyle kapalı olup yolu açma çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımızın Trafiğe çıkmamaları gerekmektedir. Maalesef İbrikli Köyünde heyelan ve sele kapılan bir vatandaşımızı kaybettik. Yedi vatandaşımız Yaralanmış olup tedavileri ayakta yapılmıştır. Başsağlığı ve Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ölü Sayısı 2’ye Çıktı

Sel felaketi en çok Borçka ilçesini vurdu. Tarihinin en kötü günlerini yaşamaya devam eden ilimizde bir acı haberde Borçka ilçesi İbrikli Köyü’nden geldi. Borçka ilçesi İbrikli Köyü Kaledibi Mahallesi’nde sel sularına kapılan Kamil Kara (74) yaşamını yitirdi. Sel sularından köylüler tarafından çıkarılan Kamil Kara’nın olay yerinde öldüğü belirlendi. Yaşanan bu ölüm olayının ardından ilimizin 24 Ağustos 2015 tarihinde yaşadığı felaketten sonra yaşadığı ikinci felakette ölü sayısı 2’ye çıkmış oldu.

İl genelinde teyakkuz halinde bulunuyor. Kriz masası 7/24 çalışmayı sürdürürken, İl Özel İdare, İl ve İlçe Belediyeleri, Karayolları ekipleri ile arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan AFAD ve UMKE ile 112 Acil servisi de aralıksız mesaisine devam ediyor. Felaketin boyutlarının artmaması için dua ediliyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.11.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Borçka Sel Ve Heyelana Teslim Oldu...
 » Artvin Belediyesi Borçka’ya Yardıma...
 » Sel Murgul’u Da Vurdu...
 » Hopa Ve Arhavi’de Sağanak Yağış Etk...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin Belediyesi Teknik Ekipleri B...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyada Artv...
 » Artvin’de Genç Annenin Ölümü İl’i Y...
 » Artvin’de Kar Esareti Yeniden Başla...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Borçka’da Selde Hayatını Kaybeden 2...
 » Hopa-arhavi Ve Borçka’da Ekipler Se...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Bayraktutan Arhavi’de Seli Meclis G...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Artvin'de Yoğun Yağış Heyelanlara N...
 » Hopa’da Sel’de Vefat Edenler Toprağ...
 » Cankurtaran Dağında Karla Mücadele...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...