Artvin'de Yoğun Yağış Heyelanlara Neden Oldu

11/11/2015 21:25

Artvin-borçka-hopa Yolu 2 Noktada Trafiğe Kapatıldı, Yoğun Gayretle Trafiğe Yeniden Açıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin yoğun yağışlı günlere girdi. Metre kareye yer yer 150 metreküpü aşan yağışın yağdığı Artvin’de yoğun yağış heyelanlara neden oldu. Artvin-Trabzon Karayolu iki noktada meydana gelen heyelanlar nedeniyle trafiğe kapanırken, Artvin-Borçka yolu Borçka Barajı Gövdesi’nin karşısında meydana gelen heyelan yaklaşık bir saatlik çalışma sonrasında trafiğe açılsa da Hopa Dağı Cankurtaran mevkiindeki heyelan nedeniyle Artvin-Trabzon karayolu trafiğe kapalı durumda.

Yoğun yağışı Artvin’de hayatı olumsuz etkiledi. 11 Kasım 2015 Çarşamba günü sabah saatlerinde başlayan yağış aralıksız olarak yağmaya devam ediyor. Artvin ve ilçelerinde yer yer metrekareye 150 metreküpü aşan yağış miktarı heyelanlara neden oldu. İlk heyelan haberi Artvin-Borçka yolundan geldi. Borçka Barajı gövde sahasının tam karşısında akşam saatlerinde meydana gelen heyelan nedeniyle trafik ulaşıma kapandı. Bu heyelanı açmak için Karayolları ekipleri yoğun uğraş verirken, Artvin ve Borçka tarafında yüzlerce araç yolda kaldı. Artvin-Borçka ve Borçka-Artvin yönlerine araç geçişlerine bir süre izin verilmez iken, yolun trafiğe açılmaya başlanması ile birlikte yolda kalan araçların tahliyesi sağlandı.

Konuya ilişkin olarak Artvin Valiliği tarafından açıklamada; “Borçka Baraj gövdesi yakınlarında ve Borçka Cankurtaran arası yoğun yağış dolayısıyla Heyelan meydana gelmiş olup trafik akışı durmuştur. Sürücülerin yol çalışması tamamlana kadar Borçka ilçe merkezi ya da Hopa da beklemeleri uygun olacaktır. Karayolu ekipleri çalışmaktadır. Şavşat Ardahan arası Sahara mevkiinde yoğun tipi ve kar yağışı dolayısıyla Trafik akısına Şavşat ilçemizden itibaren izin verilememektedir. Karayolları ekipleri çalışmaktadır. İl merkezi dahil sahil ilçelerimize doğru yoğun yağmur devam etmektedir” bilgileri verildi.

Vali Kemal Cirit: Sosyal medyadan sürekli bilgilendirme yapıyoruz

Artvin Valisi Kemal Cirit, yaptığı açıklamada yoğun yağışın etkili olduğunu ve Artvin-Hopa-Trabzon Karayolunun Cankurtaran mevkiinde meydana gelen heyelan nedeniyle bu yönde araç geçişlerine engel olunduğunu ifade etti. Vali Cirit, güvenlik ekipleri ile Karayolları ve İl Özel İdare ekiplerinin teyakkuzda olduğu ve olumsuz gelişmeler olmaması için tedbirlerin alındığını belirtti.

Artvin’de yoğun yağış nedeniyle il genelinde birçok noktada ufak çapta heyelanlar meydana gelirken, İl Özel İdare, Karayolları ve Belediye ekipleri bu heyelanlar nedeniyle kapanan ulaşım yollarını açıyorlar. Ekiplerin yoğun mesai harcadığı il genelinde aşırı yağış sürüyor. Yağışın sürmesi vatandaşları tedirgin ederken, 24 Ağustos 2015 tarihinde Hopa-Borçka ve Arhavi ilçelerinde büyük sel felaketi yaşayan Artvin tam anlamıyla teyakkuza geçmiş durumda. Yoğun yağışın 13 Kasım Cuma günü akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.11.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin İl Genelinde Yağışlar Hayatı...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin Belediyesi Borçka’ya Yardıma...
 » Artvin Belediyesi Teknik Ekipleri B...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » 20 Yıllık Özlem Sona Erdi...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Artvin Yusufeli Yolu Kapandı...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Hopa 2 Gündür Yağmura Teslim Oldu...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Aşırı Yağmurlar Arhavi’de Hayatı Fe...
 » Sel Murgul’u Da Vurdu...
 » Artvin’in Toprağı Nereye Gidiyor Ko...
 » Vali Kalkan Hopa’da Hasar Bölgesind...
 » Borçka'da 5 Kişi Toprağa Verildi...
 » Borçka Kaymakamı Örnek Sel Bölgesin...
 » Artvin Stk Ve Platformları Türkiye...
 » Artvin’de Şiddetli Yağan Yağmur Ve...