Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn Tatbikatı

28/10/2015 14:34

Artvin Valiliği'nin Koordinasyonunda, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (kbrn) Tatbikatı Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği'nin koordinasyonunda, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) tatbikatı gerçekleştirildi.

Artvin - Köprübaşı mevkiinde sağanak yağış altında gerçekleştirilen tatbikatı, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Kerim Yeşildağ, ilgili kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Valiliğin koordinasyonunda, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Artvin Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden yaklaşık 40 kişinin görev yaptığı tatbikat gerçeğini aratmadı.

-TATBİKATIN SENARYOSU ARTVİN KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ’NCE HAZIRLANDI-

Tatbikatın senaryosu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince hazırlandı. Senaryo gereği Artvin Belediyesinde görevli işçilerin çevre temizliği ve düzenleme çalışması yaptığı sırada toprak altında 2 adet varil buldu. Üzerinde biyolojik madde olduğunu gösteren uyarı levhalarının bulunduğu varilleri bulan işçiler çalışmalarını bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra sahada çalışan personel olay yerinde bulunan amirlerine durumu ilettiler.

Belediye Başkanlığı görevlileri 122 AFAD Yönetim Merkezini arayarak çevre düzenlemesi yapılmakta iken üzerinde ne anlama geldiği bilinmeyen uyarı levhaları olan 2 adet varil bulunduğunu ve çalışma esnasında etkilenen kişiler olduğunu söyler.

Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ekibi 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine olay yerinde 2 adet varil bulunduğunu, Biyolojik ve Kimyasal atık olabileceği ihtimalini, etkilenen kişiler olduğunu ve mevcut durumda etkilenen kişi sayısının belli olmadığını bildirilir. Kriz merkezi üyeleri toplanır ve Mülki İdari Amirine Bilgi verir.

112 Acil Komuta Kontrol Merkezi; KBRN atak ve olaylarına karşı hazır bulundurulan UMKE KBRN Ekibini, KBRN atakları için hazır bulundurulan 2 adet 112 Ambulansını, olay yeri ile 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi arasındaki bilgi akışı sağlayacak 1Adet Mobil Komuta Kontrol Aracını ve olay yerinde görev alan Kamu Kurum ve Kuruluş personeli için olay yerine 1 adet 112 Acil Sağlık Ambulansını yönlendirir.

112 Acil Komuta Merkezi; 122 AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği, İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, 155 Polis İmdat İhbar Hattı, İl Sağlık Müdürlüğü, Artvin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne gerçekleşen olay hakkında bilgi verir. Etkilenen kişi sayısının belli olmadığını belirterek İLSAP KBRN Protokolünü ve Diğer Kamu, Kurum ve Kuruluşların Acil Durum Eylem Planlarının başlatılmasını sağlar.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden rüzgârın yön ve hızı, hava sıcaklığı, nem, hava basıncı bilgilerine ulaşılır. Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı KBRN Ekibi olay yerinde yerini alır. Vali Yardımcısı aranarak olay hakkında bilgi verilir. KBRN İlk Müdahale Ekibi olay bölgesine şevki talimatı verilir. 155 Polis İmdat hattına gelen olay ile ilgili bildirim üzerine Haber merkezi Trafik, Asayiş ve toplu kuvveti olay yerine sevk eder. Sevk edilen Trafik ekipleri güzergâhta ulaşımın sağlanması için gerekli tedbirleri alır. Asayiş ve Toplu Kuvvet personeli olay yeri girişinde tedbir alır. Haber merkezi ayrıca günün sorumlu Nöbetçi Amir ve Müdürünü bilgilendirir.

-MÜDAHALE SENARYOSU-

Çalışma alanında KBRN olayı olduğu ve ikinci bir talimata kadar toplanma bölgelerinde beklemeleri, daha önce oluşturulan Güvenlik Emniyet Şeridi içerisinde bulunanların bu alan dışına çıkmamaları uyarısında bulunulur. AFAD Artvin KBRN Keşif ekibi ölçüm yaparak alana girer. Kimyasal veya Biyolojik Maddeyi (Şarbon, Veba, Çiçek, Tularemi, Botulinum A, Risin, SEB) tespit ettiği bölgeden itibaren sıcak bölge sınırını işaretler. Ardından meteorolojik verilere ve alanın arazi yapısına göre Sıcak, Ilık ve Soğuk Bölgeleri belirler. Sıcak bölge sınırı müdahalede görevli tüm personelin görebileceği şekilde işaretlenir. AFAD ekibi Sıcak ve Ilık bölge geçişi için kapı belirler. Burada sıcak bölgede çalışacak personelin takibinin yapılması için kayıt masası oluşturulur. Kayıt masasında sıcak bölgede çalışacak personelin alana giriş-çıkış saati, adı, soyadı, kişisel koruyucu Donanımı (A, B, C Düzeyi) kurum bilgileri alınır ve personele yaka kartı verir.

KBRN ekibi Mobil Dekontaminasyon ünitesini ılık bölgeye konuşlandırır. Üniteleri ve personeli göreve hazır hale getirir.

UMKE KBRN ekibi 112 Ambulansları alanda hazır olarak bekletilir. AFAD ekibi güvenli alanda bekletilen kişileri sıra ile ılık bölgeye alır kişi bilgilerini kayır eder. Dekontamine edilen kişiler soğuk bölge sınırında ilk kontrollerin yapılması amacıyla UMKE ve 112 Acil Ambulans Ekibine teslim eder.

Kayıt altına alınıp gelen kişilerin sağlık kontrollerini yapar, Sağlık kontrolü sonucu izlenmesi gereken kişiler müşahede altına alınır. İzlenmesi gerekmeyen kişilerin iletişi bilgileri alınarak hastalanmaları durumunda 112 komuta kontrol merkezini ya da 122 AFAD Afet ve Acil Durum yönetim merkezini aramaları söylenir.

AFAD ARTVİN keşif ekibi sıcak bölgede etkilenen kişileri, ılık bölge sınırına getirir. Ilık bölgede görevli personel dekontaminasyon için kişiyi hazırlar. Dekontaminasyonun ardından etkilenen kişinin üzerinde tekrar ölçüm yapılır, etkilenen kişi kayıt masasında kayıt edilir ve soğuk bölgede bulunan UMKE ekibine teslim edilir. UMKE ekibi etkilenen kişileri Soğuk bölge tiraj alanına alınır. Triaj alanına gelen etkilenen kişilerin sağlık kontrollerini yapar. Triaj kodlarına göre ayılan kişiler İlk Muayeneleri yapılan, hastaneye nakledilmesi gereken kişilerin Artvin Devlet Hastanesine nakledecek ambulanslara nakillerini sağlar. Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından numune alınır.

AFAD ARTVİN ve KBRN ekibi Sıcak ve ılık bölgede görevli tüm personel ile araç-gereç, malzeme, ölçüm cihazları ve taşıtlar dekontamine edilir. Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne ait ekipler olay yerinde temizlik çalışması yapmasıyla tatbikatın ilk bölümü sona erdi.

-TATBİKATIN İKİNCİ BÖLÜMÜ ARTVİN DEVLET HASTANESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ-

Kimyasal maddeden etkilenen 35 yaşlarında 1 erkek hasta kendi imkânları ile hastaneye gelerek acil servise başvurulur. Acil ekibinin olaydan haberi yoktur. Hastayı triajda bulunan sağlık personeli karşılar. Sağlık personeli anamnezini alır, tansiyonunu ölçer. Hastada baş ağrısı gözlerde yaşartı ve mide bulantısının başladığını beyan eder. Ve hastayı yeşil alana yönlendirir.

Bu arada hekim hastanın karın muayenesini yapar. Hekim hastanin anamnezini alırken AFAD tarafından hastane aranarak vatandaşların kimyasal madde ile zehirlenmiş olabileceği ve hastaneye başvuru yapabileceği bilgisi iletilir. Triajdaki sağlık personeli bu bilgiyi hekim ile paylaşır. Hekim bu haberi alınca hastaya olayın olduğu yerde bulunup bulunmadığı sorulur. Hasta evet belediye çalışanlarının köprüde bir şeyler yaptığını, kendisinin de dolmuş beklediğini ve eve gittikten yarım saat sonra bu şikâyetlerinin başladığını söyler.

Hekim kriz müdahale merkezine ve hastane yöneticisine bilgi verir. Gerekli işlemler başlatılır. Hekim ve triajdaki, sağlık personeli sarı alanda bulunan kimyasal maddeden etkilenmiş olan sağlık personeline bilgi vererek yeşil alana kendilerinin hasta ve hasta yakınlarının geçişlerinin olmamasını söyleyerek konu hakkında bilgi verir. Sağlık personeli ve gelen hasta boş bir odaya alınıp kapı ve pencere altları kapatılarak hava ile teması engellenmiştir. Bu arada teknik birime bilgi verilerek havalandırma sistemi kapattırılır.

Hastane yöneticisi acilin kapatılıp kapatılmamasına dair kararını verir. Acil servise yeni ekip çağrılır. Dekontamınasyon ünitesi açılır ve yeni gelen personeller kbrn kıyafetini giyerler. Etki eden maddeye göre hasta ve hastaya temas eden sağlık personeli dekontomanısyon ünitesine alınıp arındırma yapılır.

Hastane yöneticisi acil servisi kapattıktan sonra giriş ve çıkışlar kontrol altına alınır emniyet şeridi çekilir ve emniyet personelinden destek istenir. Kriz müdahale personeli hastalar ile ilgili bilgileri kayıt altına alır. Gerekli yerlere iletir.

İki aşamalı yapılan tatbikat, VHF Kanalından tatbikatın bitiş anonsu verilmesiyle sona erdi.

-VALİ CİRİT: SINIR KENTİ OLAN ARTVİN’İN HER TÜRLÜ TEHLİKELERE KARŞI HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİR-

Tatbikatın ardından bir değerlendirme yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin’in bir sınır kenti olduğunu ve bu kentin her türlü olumsuzluğa karşı hazır olması gerektiğini söyledi.

Vali Cirit, “Bu olumsuzluklara karşı hazır olmamız için AFAD İl Müdürlüğünün Müdahale ekibi, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin, Belediyenin, Çevre Müdürlüğünün ve Çevre Güvenliğini alacak olan emniyet ve jandarmanın katılımlarıyla bir tatbikatı gerçekleştirmiş olduk. Dünyada teknolojinin hızla değiştiğini düşünürsek insanlara zarar verecek, kimyasal, radyoaktif, nükleer malzemelerinde kullanılabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir. Bugün ki tatbikatımız KBRN tatbikatıydı. Olası kimyasal, radyoaktif, nükleer ve biyolojik saldırılara karşı Artvin olarak sınır kenti olmamız münasebetiyle hazır olmamız gerekir. Bu nedenle de böyle bir tatbikatı kurum ve kuruluşların katkılarıyla kimyasal maddenin bulunmuş olduğu bir alanda ılık, sıcak, soğuk bölgede nasıl müdahale edilebilir. Bunu birlikte yaşamış olduk. Bu tatbikatı gerçekleştirmiş olduk. ” dedi.

Bu tatbikata değişik kurumların katıldığını belirten Vali Cirit “AFAD ekibi zaten arama kurtarma esnasında vazifeleri gereği üzerlerine düşen görevi yapıyor. Sağlıkçılarımız burada radyoaktif maddeye maruz kalmış vatandaşlarımıza nasıl müdahale edilmesi gerekiyorsa onları yaptılar. Belediye başkanlığının itfaiye aracı buranın temizlik işlerine katıldı. Numuneleri alınmak üzere çevre müdürlüğü ekipleri hazır bulundu. Burada ki arkadaşların bu tarz durumlara zaten hazırlıklı olması gerekir, görevleri bu. Bu görevlerini layıkıyla yerine getiriyor olmalarını görmek bizi ziyadesiyle memnun etti. ” diye konuştu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.10.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kamu Hastaneler Birliğind...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Sınırda Dostluk Tatbikatı...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » 112'nin Önemi Bir Kez Daha Anlaşıld...
 » Kafkasör'de Hıdrellez Şenliği Coşku...
 » Sınır Ticaretinde Yeni Düzenleme Ge...
 » Bahar Yüzünü Gösterdi, Fidan Satışl...
 » Artvin’de 110.000 Pembe Domates Top...
 » Yeni Turizm Merkezleri Belirlendi...
 » Hopa'da İlk 10'a Giren 8 Öğrenci Fe...
 » Türkiye-gürcistan Sınırında Dostluk...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin’de 112 Acil’ciler Toplandı...
 » Borçka - Macahel Yolunda Tur Minibü...
 » Trabzon Demiryolu Ve Lojistik Merke...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Hopaport Her Türlü Tehlikeye Karşı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...