Hopa - Arhavi Ve Borçka’da Mücbir Sebep Uygulaması

16/09/2015 10:50

Selden Etkilenenlere Mücbir Sebep Uygulaması Hakkında Bilgilendirmede Bulunuldu.


Hopa-arhavi Ve Borckada Mucbir Sebep Uygulmasi Baslatildi

Haber: Hayati AkbaşArtvin Ticaret ve Sanayi Odası 24 Ağustos 2015 tarihinde Artvin’in Borçka, Hopa ve Arhavi İlçelerinde can ve mal kaybına yol açan sel felaketi ile ilgili olarak, mücbir sebep uygulaması hakkında bilgilendirme metni yayımladı.

Söz konusu ilçelerde selden etkilenen mükellefleri ve dolaylı olarak diğer ilçelerdeki ticarete de yansıyan etkilerini konu alan mücbir sebep uygulaması 29. 02. 2016 tarihinde sona erecek.

Konuyla İlgili bilgilendirme metni;

“Bakanlığımızca; 24. 08. 2015 tarihinde Artvin ilinin Arhavi, Borçka ve Hopa İlçelerinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle bu ilçelerdeki mükellefler için mücbir sebep hâli ilan edilmiş olup, mücbir sebep hâlinin; 24. 08. 2015 tarihinde başlaması, 29. 02. 2016 tarihinde (bu tarih dahil) sona ermesi uygun görülmüştür.

Buna göre:

- Mücbir sebep halinin başladığı 24. 08. 2015 tarihinden mücbir sebep halinin sona ereceği 29. 02. 2016 tarihine kadar verilmesi gereken vergi beyannamelerinin verilme süresinin 14. 03. 2016 günü sonuna kadar, bu beyannamelere istinaden tahakkuk edecek vergilerin ödeme süresinin 21. 03. 2016 günü sonuna kadar,

- 2015 yılına ilişkin olarak basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilme süresinin 25. 03. 2016, bu beyannamelere istinaden tahakkuk edecek vergilerin ödeme süresinin 31. 03. 2016 günü sonuna kadar,

- Mücbir sebep halinin başladığı 24. 08. 2015 tarihinden mücbir sebep halinin sona ereceği 29. 02. 2016 tarihine kadar verilmesi gereken Bildirimlerin verilme süresinin 14. 03. 2016 günü sonuna kadar,

- Mücbir sebep halinin başladığı 24. 08. 2015 tarihinden önce tahakkuk edenler ile mücbir sebep süresi içerisinde tahakkuk edecek olanlardan vadesi mücbir sebep süresi içerisine rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresinin 31. 03. 2016 günü sonuna kadar,

- 24. 08. 2015 tarihinden önce ikmalen, re’sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep süresi içerisine rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresinin 31. 03. 2016 günü sonuna kadar, uzatılması uygun bulunmuştur.

Diğer taraftan;

- 2015 yılı 3 üncü ve 4 üncü geçici vergi dönemlerine ilişkin geçici vergi beyannameleri verilmeyecek,

- 2015 yılına ilişkin olarak 01. 03. 2016-25. 03. 2016 tarihleri arasında verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamesi, kanuni süresinde verilecek ve tahakkuk edecek vergi kanuni süresinde ödenecek,

- 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa göre verilmesi gereken beyannamelere istinaden tahakkuk eden/edecek özel tüketim vergisi ile 492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince işlem yapılmadan ödenmesi gereken harçlar mücbir sebep kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Öte yandan, 24. 08. 2015 tarihinde meydana gelen sel felaketinden Artvin ilinin Arhavi, Borçka ve Hopa İlçeleri dışındaki ilçelerdeki mükelleflerin, durumlarını ispat veya tevsik eden bilgi ve vesikalarla etkilendikleri süreyi de belirtmek suretiyle gelir/kurumlar vergisi bakımından bağlı oldukları vergi dairesine müracaat etmeleri mümkündür.

Bu takdirde, mücbir sebep halinde olduğunu ileri süren mükelleflerin müracaatları tetkik edilerek, olaylardan vergi ödevlerinin yerine getirilmesine engel olacak derecede etkilendikleri anlaşılanların durumlarının, mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi ve bu mükelleflerin Vergi Usul Kanununun ilgili hükümlerinden faydalandırılması mümkündür.

Ayrıca, dileyen mükellefler, yukarıda belirtilen tarihlerden önce de vergi beyannameleri ile bildirimlerini vererek, ödemede bulunabilecektir”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.09.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vergi Affı Yürürlüğe Giriyor...
 » Selzedelere Taksit Ve Borç Affı Müj...
 » Tır Kontrol Önlemlerine Yeni Düzenl...
 » Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Deği...
 » Nakliyeciler İsyan’da “İflas Ettir...
 » Bayraktutan’dan Hükümete Rahat Yok...
 » Hopa'da Vergi Haftası Kutlanmaya De...
 » Hes'lerde İlk Kez Bir Üretim Lisans...
 » Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan...
 » E - Tebligat Sistemine Başvuru Süre...
 » Organ Bağışı İle Geleceğe Umut Olun...
 » Artvin Defterdarından Açıklama Geld...
 » Artvin’in Röntgeni Çekiliyor...
 » Av Remzi Kazmaz Akp Döneminde 150 A...
 » Hopa'dan Çıkan Bir Yönetmen, Bir De...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Yerel Çalışma Ziyareti...
 » Gençlik Çalıştayında Artvinli Gençl...
 » Ragıp Zarakolu'dan Hopa'ya Mesaj Va...
 » Hopa Belediyesi İlçeye Nefes Aldıra...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...