Hopa’da Demokrasi Güçleri Meydana İndi

12/09/2015 16:33


Haber: Hayati AkbaşHopa’da, AKP iktidarının ve sarayın çıkan olayların ve savaş politikalarının sona erdirilmesi için, Haziran Hareketi-Halkevleri-Eğitim-sen ve Dayanışma Evi tarafından organize edilen Barış yürüyüşü gerçekleştirildi.

Hopa Belediye parkında toplanan ve kendilerine Demokrasi güçleri adını veren grup sloganlar atarak başlattıkları yürüyüşlerini İnönü Caddesi üzerinden devam edip, Dumlupınar Caddesini geçerek Cumhuriyet meydanına geldiler.

Yürüyüşü organize eden Demokrasi Güçleri bileşenleri içinde yer alan Halkevleri adına Kamil Ustabaş bir konuşma yaptı. Ustabaş konuşmasında 12 Eylül’ün ürünü olan AKP’nin halklara karşı savaş başlattığını, sarayda organize edilen savaş politikalarının demokrasi güçlerinin Barış söylemi etrafındaki direnci ile durduracaklarını söyledi.

Kamil Ustabaş konuşmasında “Dağlıca’da 16 asker şehit edilirken bu ülkenin Başbakanının Konya’da gülerek maç seyrettiğine şahit olduklarını ifade ederek, olaylar ve ölümler sonrasında “bizim oylarımız artıyor” diye konuşması tarihe not düşmüştür. Cizre’de 150 bin kişiye 8 gün hapis hayatı çektiren AKP iktidarının savaş politikalarını uygulayanlar keskin nişancıları ile çocukları-gençleri öldürdüklerini, vatandaşların ölülerini buzdolaplarında tutmak zorunda kaldığına hep birlikte şahit olduklarını” söyledi.

Ustabaş “Bunların tekbir derdi var, 400 milletvekili çıkartmak ve Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmak. Bunun uğruna savaş politikalarını hayata geçiriyorlar, gençleri öldürüyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. ” diye konuştu.

Ustabaş “geçtiğimiz günlerde Hopa’da yaşanan olaylara da değinerek, Hopa’ya bir grup-faşist bir sürü geldi, iş merkezine saldırdılar. O gün buraya gelen kan emiciler Trabzon’dan-Rize’den Ardeşen’den geldiler. Bu sürüde bulunanlardan dolayı biz Trabzonlu, Rizeli, Ardeşen’li lerin hepsine mal etmiyoruz. Böyle taşkınlık yapanlarda yanlış yapıyor, tasvip etmiyoruz. O il ve ilçelerde demokrasiye sahip çıkanlar, HES’lere karşı çıkanlar, Çevreye ve yaşam alanlarına sahip çıkanların yanında bunlar küçücük kalırlar” dedi.

Kamil Ustabaş konuşmasının sonunda “halkların kardeşliğini savunuyorsak, sarayın 400 vekil için çıkarttığı savaş politikalarını boşa çıkartıp Barış’ı sağlamak en önemli öncelikli sorunları olduğunu” söyledi.

Hopa’nın geçtiğimiz günlerde bir sel ve heyelan afeti yaşadığını söyleyen Ustabaş “derelerle oynamayın, dere kenarlarını iskâna açmayın, alt yapıyı da bu günleri düşünerek adam gibi yapın uyarılarını yine çevrecilerin yaptığını, kendilerinin ne kadar haklı olduğunu da yaşayarak gördüklerini ifade etti. Hopa’nın yaşadığı afet karşısında dayanışma ruhunu geliştirerek Hopa’ya gerek iş makinesi, gerek gıda-su-temizlik malzemesi gönderen her kurum-kişi ve STÖ’lerine teşekkür ediyoruz” diyerek bitirdi.

Haziran Hareketi adına konuşan Serpil Hacımuratoğlu konuşmasında AKP’nin 7 Haziranda bir yenilgiye uğradığını, tek başına iktidarını kaybeden AKP’nin saray darbesi ile seçim sonuçlarını geçersiz kılmaya çalıştığını söyledi.

Hacımuratoğlu “Görülüyor ki AKP rejimi altında seçiminde parlamentonun da yargının da hiçbir anlamı kalmamıştır. Kendi iktidarını sürdürmek için halka karşı top yekûn bir savaş ilan eden AKP rejimi bu savaşta tüm muhalefet dinamiklerini bastırmaya, halkı teslim almaya çalışıyor. Saray kendi ikbali için gözü dönmüş bir saldırganlığı ve savaşı örgütlüyor. Emekçi çocuklar oy toplamak için ölüme gönderiliyor.

Bizler sarayın 400 vekil savaşına karşı, her yerde barışın, bir arada yaşamanın ve kardeşliğin sesini daha da yükseltmeliyiz. Her ölüm demokrasinin ve barışın değil, ancak bir başka ölümün habercisidir. Artık öldürmeyin” dedi.

Hacımuratoğlu konuşmasının sonunda şunları söyledi “80, 12 Eylül faşist darbesinden bugüne 35 yıl geçti. Ancak 12 Eylül faşizmi AKP eliyle devam ettiriliyor. Bugün ülkemizin dört bir tarafında saray rejimine karşı alanlara çıkanlara selam olsun. AKP İktidarına karşı ilk başkaldırı ve direnişin başladığı Hopa’da Metin Lokumcu meydanından haykırıyoruz. Faşizme teslim olmayacağız. Saray rejimini yıkacağız, savaşı durduracağız” dedi.

Basın açıklaması Dayanışma evi adına Ertuğrul Çelik’in yaptığı konuşma ardından sona erdi. Polisin yürüyüş ve basın açıklaması boyunca yoğun bir şekilde çevrede toplanması gözlerden kaçmazken, basın açıklaması da olaysız bir şekilde sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.09.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Demirci, " Hdp Türkiye’nin Sigortas...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Hopa Ödp Belediye Başkan Adayında D...
 » Birleşik Haziran Hareketi Artvin’de...
 » Artvin’de Chp Seçimler İçin Seferbe...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Hopa Ödp’den Zama-zulme-savaşa-tecr...
 » Halkevleri Yöneticileri Hopa’da...
 » Hdp Mitingine Yapılan Saldırı Hopa’...
 » Metin Lokumcu Hayatını Kaybettiği H...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Tso Seçimleri Yaklaşırken Adaylarda...
 » Hopa Tso’nun Misafirleri Vardı...
 » Hopa'da 1 Mayıs Çoşkusu Yaşandı...
 » Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçe...
 » Prof. Dr. Hurşit Güneş, Hayırlı Bir...
 » Artvin Eğitim-sen Üyeleri Bordoları...
 » Murat Karayalçın Artvin Halkıyla Bu...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...