Doka Bölgesi’nde Turizm’de Artış Devam Ediyor

13/08/2015 10:42

Doka Yönetim Kurulu Toplantısı Dönem Başkanı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz Başkanlığında Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşDOKA’nın 2015 yılı başında bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması adına lokomotif sektör olarak değerlendirilen turizmin geliştirilmesi amacıyla proje teklif çağrısına çıktığını kaydeden Vali Öz, “Bu mali destek programları kamu kesimi ve özel sektöre yönelik ayrılmış programlar dâhilinde kamu için 15 milyon TL ve özel sektör için 18 milyon TL dir” dedi.

Tarihi, Kültürel ve Doğal Değerlerin Korunması ve Geliştirilmesi Mali Destek Programına 41 proje başvurusunda bulunulduğunu açıklayan Vali Öz, Yenilikçi Yöntemlerle Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programına ise 112 proje başvurusu yapıldığını söyledi.

Vali Öz, konuşmasına şöyle devam etti: “Gümüşhane Üniversitesi’nin başvuru sahibi olduğu proje kapsamında bölgemizin/ülkemizin ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak ve Gümüşhane’nin organik tarımda cazibe merkezi haline gelmesi temel amacıyla Gümüşhane ili Kelkit İlçesinde 87. 475 m² alanda Gümüşhane Organik Tarım Uygulama ve Araştırma Merkezinin alt yapısının kurulması amaçlamaktadır. Projenin bütçesi yaklaşık 5 milyon TL’dir ve Ajansımızdan 3 milyon 749 bin 250 TL destek talep edilmektedir. Ayrıca “Bölge Organik Ürün” imajının oluşturulması ve dış satım noktasında markalaştırma çalışmalarının yürütülmesi adına önem arz ettiği düşünülmektedir. Projenin hedef grubunda toplamda 232 üretici KOBİ bulunmaktadır. Proje kapsamında;

- İdari Birim, Süt Ürünleri İşleme Merkezi, Bal Paketleme Ünitesi, Çiftçi Eğitim Merkezi ve Misafirhane,

- Yetiştirme ve Üretim Seraları (2 Adet), Mantar Üretim Ünitesi, Tavuk Kümesi, Yem Kırma ve Hazırlama Ünitesi,

- Laboratuvar, Sosyal Alan, Gübre Depolama Ünitesi, Satış Mağazası ve Kafeterya, Uygulama Bahçesi bölümleri bulunacaktır.

- Proje dâhilinde toplamda; 4. 000 m²’ lik çevre düzenlemesi, mekanik tesisat ve elektrik tesisatı, çevre aydınlatması ve ağaçlandırma işi yapılacaktır. ”

Vali Öz, Türkiye’ye gelen turist sayısı ve otellerdeki doluluk oranında yaşanan düşüşe rağmen DOKA’nın yurtdışı ve yurtiçinde yapmış olduğu tanıtım çalışmaları ve pazar araştırmaları sonucunda bölgemizde turizm konaklama tesislerinin doluluk oranında ve gelen turist sayısında yüzde 15 artış yaşandığını söyledi.

DOKA merkez binasında yapılan toplantıya Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon Valileri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları katıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.08.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Doka Y.k. Başkanı Her Alanda Destek...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » Çedaş Müessese Müdürü Agd'yi Ziyare...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Türkel Resti Çekti...
 » Yöresel Ürünleri Geliştirme Çalışma...
 » Arhavi Anadolu Lisesi İlk Olmaya Do...
 » Hopa Tso Meclisi Aylık Olağan Topla...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Ayder'e İlgi Her Geçen Gün Artmaya...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Sınır Ticaretinde Yeni Düzenleme Ge...
 » Artvin İl Genel Meclisi Ekim Ayı Ka...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Borçlar Kanunu 86 Yıl Sonra Yenilen...
 » Doka Teklif Çağrısını Tanıtmak İçin...
 » Trabzon’un Yüzünü Araplar Güldürece...
 » İl Genel Meclisi Aralık Ayı Kararla...
 » Arhavi'de Tulum Eşliğinde Yol Açtıl...
 » Hopa Sağlık Meslek Lisesinin Çekosl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...