Arhavi’de Hamsili Ekmek Ve Laz Börekli Anma

21/07/2015 11:30

Dik Yamaç Köyünde Merhum Naim Özkazanç Anısına Etkinlik Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşArhavi’nin Dikyamaç Köyü’nde hafta sonu Hamsili Ekmek ve Laz Böreği Şenliği yapıldı. Bayramın son günü olması nedeniyle de gerek ilçe halkı, gerekse köylerden katılım bir hayli yoğundu. Yapılış amacının tamamen 5 ay önce hayata veda eden merhum Naim Özkazanç anısına düzenlenen şenlik yöresel yarışmalar, gösteriler ve sanatçıların sunumuyla devam etti. Özellikle komşu ülke Gürcistan’ın Batum şehrinden gelen ve yaşları 60-70 arasında olan yaşlılardan meydana gelen halk dansları ekibiydi. Geleneksel kültürünü sahneleyen ekibe Arhavililerin ilgisi bir hayli yoğundu.

Dikyamaç Köyü Muhtarlığı ev sahipliğinde ilçede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin desteği ile ve bu yıl 6. sı yapılan yöresel Hamsili Ekmek ve Laz Böreği Şenliği’nin hayata geçirilmesinde Arhavi Belediyesi, Arhavi Turizm Derneği, Laz Kültür ve Sanat Derneği, Aroff, arhavim. net, Arhavizyon gibi dernek ve kuruluşların katkıları ile gerçekleştirildi. Etkinlik hafta sonu olması ve bayramın son günü olması nedeniyle yoğun katılım sağlandı. Açılış konuşmasını Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu yaptı. Ardından sırasıyla Arhavi Turizm Derneği başkanı Refik Lakerta, merhum Naim Özkazanç’ın kardeşi Rüştü Özkazanç ve Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu günün anlamına uygun konuşmalar yaptılar. Konuşmanın ortak teması iş adamı Naim Özkazanç’ın hatıralarının yaşatılması ve devam ettirilmesiydi. Ayrıca turizm adına kazandırılan ve ilçenin tek köy müzesi olan Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi’nin koruyup yaşatılmasına vurgu yapıldı.

Ayrıca etkinlik adının sadece Hamsili Ekmek ve Laz Böreği Şenliği değil de, yöresel yemekler ve kültürel yarışmalar adı altında daha geniş çaplı bir çalışma yapılabileceği ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. Etkinlikte halk oyunları gösterileri, köy halkının tulum eşliğinde yöresel oyunların sunumu, kültürel yarışmalar (Kampara Oyunu, Kütük Taşıma, Dik Hızarla Tahta Kesme, Lahana Yemeği (Dudeyi) Yapma, Grestada Hamsili Dolma (Kapça Geçveyi) Yapma Yarışmaları) ve yöresel sanatçılardan oluşan etkinlik yapılmış oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.07.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Arhavi’de 7. Hamsili Ekmek Ve Laz B...
 » Naim Özkazanç Öykü Ve Fıkra Yarışma...
 » Naim Özkazanç Resim Ve Karikatür Ya...
 » Arhavi Bir Değerini Kaybetti...
 » Güngören Köyündeki Şenlik Muhteşemd...
 » Arhavi’de Köy Müzesinde Resim Ve Ka...
 » Naim Özkazanç El Sanatları Yarışmas...
 » Yaşam Tarzı Müzesi’ne Profesyonel E...
 » Hamsili Ekmek Ve Laz Böreği Etkinli...
 » El Sanatları Yarışması...
 » Arhavi’de Naim Özkazanç Adına Yarış...
 » Arhavi’de Dikyamaç Köyü Yaşam Müzes...
 » 4. Hamsili Ekmek Ve Laz Böreği Şenl...
 » Bayraktutan Arhavi’deki Sorunların...
 » İstad Aylık Yönetim Kurulu Toplantı...
 » Yaşam Tarzı Müzesi Ek Bina Açılışı...
 » Pilarget Köyü Omatğore Düzü Şenliği...
 » Müze Ek Binası İçin Temel Atma Töre...
 » 7. Geleneksel Mençuna Şelalesi Yürü...
 » Dik Yamaç Köyü Önemli İsimleri Ağır...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...