Batum’da Geleneksel İftar Yemeği

17/07/2015 15:34


Haber: Hayati AkbaşTürkiye’nin Batum Başkonsolosluğu ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan’da dördüncüsü düzenlenen iftar programı gerçekleştirildi.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti Batum'da Artvinli işadamı Metin Arifağaoğlu ile Nevşehirli işadamı Erol Avgören’e ait LEOGRAND Otel’de verilen iftar yemeğine Türk Heyeti adına Vali Kemal Cirit, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Gürcü heyeti adına Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, TİKA Koordinatörü Mustafa Korkmaz, Din İşleri Müşaviri Nebi Gümüş, Batum Meclis Başkanı Avtandil Berizde, Sağlık Bakanı Nugzar Surmanizde, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tamamishvili, Finans ve Ekonomi Bakanı Davit Baladze, Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakovi, Azerbaycan Başkonsolosu Huseyin Nacepov, Gürcistan Müftüsü Beglar Kamaşidze, Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri Osman Çalışkan katıldı.

Dost ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar yemeğinde bir konuşma yapan Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, iftar yemeğinin amacının iki komşu ülkenin iki komşu ilini bu tür anlamlı vesileler ile bir araya getirmek olduğunu söyledi.

Artvin ile Acara Özerk Cumhuriyeti ilişkilerinin üst düzeyde olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkonsolos Temizkan; ”Gürcistan ile ortak bir sınır kapısına sahibiz. Ekonomik, kültürel, sosyal ilişkilerimiz var. Bunların geliştirilmesine yönelik olarak Başkonsolosluğumuzun çalışmaları var. " diye konuştu.

Vali Kemal Cirit ise yaptığı konuşmasında, Türkiye ile Gürcistan ülkeleri arasındaki mevcut dostluk ve kardeşlik ilişkilerini sürdürmek istediklerini söyledi.

Her iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişiklerinin ekonomiden turizme kadar her alanda kendisini gösterdiğini belirten Vali Kemal Cirit; “Başkonsolosluğumuzun iftar daveti üzerine Batum’a geldik. Batum’da bir iftar organizasyonu yapmasını bizler ciddi anlamda önemsemekteyiz. Bunun en büyük çıktısı iki ayrı ülkenin dostluk ve kardeşliğinin bir bütün olarak devam etmesidir. İki gün sonra Ramazan Bayramını hep birlikte yaşayacağız. Bayram öncesi Batum’da yaşayan Türk vatandaşlarımızla iftar açma şansımız oldu. Bu vesile ile burada yaşayan vatandaşlarımızın kardeşlerimizin bayramlarını kutluyorum. İftar gecemize katılarak bizleri onurlandıran Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sayın Archil Kahabadze’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye olarak Gürcistan ülkesi ile olan ilişkilerimize önem veriyoruz. “ dedi.

Sarp Sınır Kapısı’nın kara yolculuğu anlamında Türkiye’nin en önemli kapısı olduğunu belirten Vali Cirit, ”Yıl içerisinde yaklaşık 6 milyon 500 bin kişi giriş-çıkış yapılıyor. Bir buçuk milyona yaklaşan bir araç trafiği yaşanıyor. Günlük 18 bin kişi, yaz sezonunda ise 30 binleri bulan yolcu giriş ve çıkışı yaşanıyor. Bu istatistikî bilgiler çok ciddi rakamlardır. Kapıdan hızlı geçişlerin sağlanması noktasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, hükümetimizin bu konudaki yetkilileriyle görüşülerek bir sonuç elde edilmeye çalışılıyor. Şu anda bizim kapımızda biraz daha düzenleme yapılması elzemdir. ” ifadelerini kullandı.

Acara Özerk Cumhuriyeti Archil Kahabazde ise Türk halkının kutlanan Ramazan Bayramlarını kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Sayın Batum Başkonsolosumuza iftar yemeğinde dost ve kardeş iki ülkeyi bir araya getirdiği için nazik davetinden dolayı teşekkür ediyorum. Batum’a gelerek iftara katılan Artvin Valimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Kardeş iller arasında birçok ortak projemiz var. Bu projeler arasında Sarp Sınır Kapısı’nın çok önemi var. Sayın Artvin Valimiz ile Sarp Mülki İdare Amirine yardımlarından ve işbirliğinden dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Kendilerinin yardımları olmasaydı kapıdaki birçok sorunu çözemezdik. ” Dedi.

Muratlı Sınır Kapısı hakkında da bilgi veren Khabazde; “Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması ile ilgili olarak çalışmalarımız devam ediyor. Ben Artvin’de verdiğim sözü yerine getireceğim. Bizim taraftaki yol en kısa zamanda yapılarak asfaltlanacak. Ayrıca ortak kullanımda olan Batum Havaalanı başarılı ortak projelerimizden birisidir. Bu tür projelerin ilişkilerde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bunun artarak devam edeceğine inanıyorum. ” Dedi.

Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması noktasında Eylül 2012 tarihinde iki ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre bir komisyon oluşturulduğunu belirten Khabazde, ”Bu komisyonda değişik kurumlardan temsilciler yer alıyor. Sınır konuları Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı uhdesindedir. Bu konular merkezi hükümetin yetkisindedir. Bu konu üst düzey görüşmeler sırasında da dile getiriliyor. Her iki tarafın aktif çalışmalarıyla kısa zamanda olumlu sonuç alacağımıza inanıyorum. ” diye konuştu.

İftar programı, Türk ve Gürcü heyetlerinin karşılıklı sohbetlerinin ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.07.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Temizkan’d...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Art...
 » Türk - Gürcü Dostluk Gecesi...
 » Artvin Valisi Cirit Batum’u Ziyaret...
 » Agc Başkanı Tolga Gül Batum Başkons...
 » Artvin Valisi Cirit Batum Beleiyesi...
 » Vali Cirit, Batum’da Bazı Ziyaret V...
 » Batum Başkonsolosu Temizkan’dan Hop...
 » Vali Cirit Batum Gezisini Değerlend...
 » Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali C...
 » Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Kop...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Milletvekili Kışla Hopa Nakliyecile...
 » Sarp Sınır Kapısından Batum’a Geçme...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...