Onun Organları İle 3 Kişi Hayata Tutundu

22/06/2015 18:20

3 Kişiye Umut Olan N.k. ‘nın (72) Organları T.k. Ve Ailesinin Vermiş Olduğu Karar Sayesinde Yeni Bedenlerinde Hayat Bulacak.


Haber: Hayati AkbaşGeçirdiği beyin kanaması sonucunda Artvin Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam ederken beyin ölümü gerçekleşen N. K. ’nın ailesi organlarını bağışladı. Bağışlanan organlar için gelen ekip organları alarak bu organlar sayesinde hayat bulacak vatandaşlara yetiştirdi.

Konuya ilişkin olarak Artvin Devlet Hastanesi’nde bir açıklama yapıldı. Aile tarafından ismi açıklanması istenmeyen N. K. ’nın organ nakli konusunda Devlet Hastanesi tarafından yapılan açıklamada; “16 Haziran 2015 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucunda Artvin Devlet Hastanesi’ne getirilen N. K. Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılarak tedavisine başlanıldı. Uygulanan tüm müdahalelere ve verilen tedavilere rağmen 18. 06. 2015 tarihinde beyin ölümü gerçekleşti. Yoğun Bakım sorumlu doktoru Ali AKDOĞAN ve Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Eylem AKSU tarafından N. K. ‘nın kızı T. K. ve ailesi ile organların bağışlanması için görüşme yapıldı. Ailenin vermiş olduğu tüm insanlara örnek olacak izin sonrasında dakikalar ile yarış başladı.

Bağlı bulunulan Erzurum Bölge Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçildi. Ulusal Koordinasyon Merkezinde gerekli eşleştirmeler yapılarak organların sağ böbrek Antalya, sol böbrek İstanbul ve karaciğerin Malatya iline gideceği belirlendi. Büyük bir özveri ile ameliyat anına kadar yoğun bakım çalışanları organların fonksiyonlarını kaybetmemesi için gerekli donör bakımını başarıyla gerçekleştirdi.

Organların alınması için ambulans helikopterle Malatya’dan görevli iki uzman hekim geldi. Ameliyathane ekibinin katkılarıyla Artvin Devlet Hastanesi ameliyathanesinde çok kısa sürede başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Görevli ekip, alınan organları aynı ambulans helikopterle alıcı hastanelere teslim etmek üzere Artvin Devlet Hastanesinden ayrıldı. Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi bu süreci başarıyla tamamlayan Organ ve Doku Nakil Koordinatörü başta olmak üzere tüm ekibe ayrı ayrı teşekkür etti.

Merhume N. K. ya Allahtan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz.

Ayrıca Artvin Devlet Hastanesi olarak donörümüzün kızı T. K. ve ailesine göstermiş oldukları duyarlılık için sonsuz teşekkür eder, bu duyarlı davranışın tüm vatandaşlarımıza örnek olmasını temenni ediyoruz.

MEKANIN CENNET, RUHUN ŞAD OLSUN N. K. ” ifadelerine yer verildi.

Olay ülke basının gündeminde yer aldı

Öte yandan ülke basını konuyu değerlendirdi. Konuya ilişkin ülke basının birçok kuruluşunda haber yayınlanırken, haberlerde “Organ Nakli İçin Zamanla Yarış” başlığı kullanıldı.

Haberin detayında ise “Artvin’de dün beyin ölümü gerçekleşen bir kadından alınan karaciğer ve iki böbrek, nakledilmek üzere Erzurum üzerinden Malatya, İstanbul ve Antalya’ya gönderildi. Artvin'de dün beyin ölümü gerçekleşen bir kadından alınan karaciğer ve iki böbrek, nakledilmek üzere Erzurum üzerinden Malatya, İstanbul ve Antalya'ya gönderildi. Yolcu uçağı, organların yetiştirilmesi için bir süre rötar yaptı.

Dün Artvin Devlet Hastanesi'nde geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 75 yaşındaki N. K. isimli kadından alınan karaciğer ve iki böbrek, Artvin'den alınarak ambulans helikopterle Erzurum'a getirildi. Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Uzman Doktor Fatih Kaciroğlu'nun refakatinde Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans helikopterle getirilen organlardan karaciğer, hazır bekletilen ikinci bir ambulans helikoptere alınarak Malatya'ya gönderildi. Böbrekler ise Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden ambulansla alınarak İstanbul'a gidecek uçak için Erzurum Havalimanı'na yetiştirildi.

Erzurum'dan saat 18. 50'de İstanbul'a gidecek olan Türk Hava Yolları'nın TK-2707 sefer sayılı tarifeli uçağı organlar için yaklaşık 30 dakika bekletildi. Havalimanındaki işlemlerin ardından uçağa alınan organları taşıyan uçak 30 dakikalık rötarla 19. 20'de Erzurum Havalimanı'ndan kalkış yaptı. Erzurum'dan İstanbul'a gönderilen organlardan sağ böbrek, aktarma ile Antalya'ya, sol böbrek ise nakil edilmek üzere İstanbul'dan alınacak. Nakil için adeta seferber olan Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Uzman Doktor Fatih Kaciroğlu şunları söyledi: "Dün akşam itibariyle Artvin Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 72 yaşındaki bir teyzemizin organlarını ailesi başkalarının hayatını kurtarmak için almamıza izin verdiler. 2 Böbrek ve 1 Karaciğer, bugün yapılan operasyonun ardından alındı. Organları Sağlık Bakanlığı'nın helikopter ambulansı ile hızlı bir şekilde buraya getirdik. Karaciğer, buradan ikinci bir helikopter ambulans ile Malatya'daki hastada kullanılmak üzere götürüldü.

Diğer iki böbreği helikopter ambulanstan aldıktan sonra saat 18. 50'deki İstanbul uçağına yetiştirmek için Türk Hava Yolları ile görüştük. Biz de buradan organları ivedi bir şekilde ambulansımızla birlikte havalimanına yetiştik. Süreç ne kadar uzun olursa olsun yetişme konusunda bir problemimiz olmadı.

Türk Hava Yolları ekibi ve kaptan pilotumuz uçağın kalkışını bir müddet beklettiler. Sonunda organları uçağa teslim ettik. Organların ulaştığı hastalarımız inşallah sağlıklarına kavuşacaklar. Organ bağışına bütün vatandaşlarımızın destek vermesini bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.06.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Hopa'da Organ Bağışı Haftasında Anl...
 » Hopa Kaymakamı Özkan’dan Organ Bağı...
 » Borçka - Macahel Yolunda Tur Minibü...
 » Organ Bağışı İle Geleceğe Umut Olun...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...
 » Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’ne 6 Yen...
 » Şavşat'taki Yangına Tepki Sürüyor...
 » Artvin Akparti Milletvekili Kışlada...
 » Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Artv...
 » Mhp Artvin Milletvekili Adayı Altun...
 » Afad Van'da Korkunç Bilânçoyu Açıkl...
 » Hopa’da Organ Bağışının Önemini Anl...
 » Artvin Şoförler Ve Otomobilciler Od...
 » 112'nin Önemi Bir Kez Daha Anlaşıld...
 » Hopaport Bu Defa Da Ambulans Sürücü...
 » Rize Yağmura Teslim Oldu...
 » Artvin’de 112 Acil’ciler Toplandı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...