Artvin’de Seçim Sakin Geçti

07/06/2015 23:36

İsrafil Kışla Ve Uğur Bayraktutan Yeniden Meclis’te.a


Haber: Hayati Akbaş7 Haziran Genel Seçimleri sonuçlandı. Genel Seçim sonuçlarına göre Artvin’de oyların yüzde 39, 6’sını alan AK Parti birinci, yüzde 31. 7 oy alan CHP ise ikinci oldu. Seçimin flaş partisi MHP ise bu seçimde de oylarını arttırarak 23. 4 oy ile üçüncü parti oldu. Bu sonuçlara göre AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile CHP’li milletvekili Uğur Bayraktutan, yeniden milletvekili oldular.

İşte Artvin’in resmi olmayan kesin sonuçları

Artvin genelinde oy sayma işlemi sandıkların kapanmasının ardından başladı. Sandık sonuçları 17. 00’dan itibaren siyasi partilere ve basın ajanslarına gelmeye başladı. Artvin genelinde toplam 621 sandıkta 129 bin 961 seçmen oy kullanacaktı. Bu seçmenlerin önemli bir bölümü sandığa gitmezken, il genelinde toplam geçerli oy miktarı resmi olmayan kesin sonuçlara göre 105 bin 799 oldu. Artvin Genelinde oy dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Adalet ve Kalkınma Partisi oyların yüzde 39. 6 ile 41 bin 907’sini alarak birinci oldu. CHP ise yüzde 31. 7 ile 33 bin 496 oy alarak ikinci parti olmuş oldu. Bu iki parti birer milletvekilliğini paylaşırken, bir önceki genel seçime oranla oylarını yaklaşık 10 bin 823 oy arttırarak oyların yüzde 23. 4 ile 24 bin 765 oy alarak Artvin’de üçüncü parti oldu. Artvin’de HDP ise yüzde 2. 5 oy ile 2 bin 623 oy alarak seçimin dördüncü partisi olmuş oldu. Saadet Partisi yüzde 1. 2 oy ile Bin 231 oy aldı. Saadet Partisi’nin bir önceki seçimde aldığı oy ise Bin 232 iken bu parti il genelinde bir önceki seçime göre sadece bir oy kaybı yaşadı. Seçimde büyük oy kaybına uğrayan DP ise bu seçimde de oyların 0. 2’si ile toplam 240 oy aldı. BTP oyların yüzde 0. 2 si ile 221 oy, Vatan Partisi ise yüzde 0. 2 ile 209 oy aldı DSP ise 0. 2 ile 181 oy aldı. Diğer partilerin oy oranı ise yüzde 0. 9 ile 926 oldu.

AK Parti 5 ilçede birinci oldu

Artvin’in ilçelere göre oy dağılımına bakıldığında ise köyleri ile birlikte ilçe merkezlerinin oy dağılımına göre Adalet ve Kalkınma Partisi 5 ilçede birincili elde etti. AK Parti, Artvin Merkez, Arhavi, Borçka, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde birinci olurken, Ardanuç, Murgul ve Hopa ilçelerinde ise ikinci oldu.

CHP 3 ilçede birinci oldu

Artvin’de Cumhuriyet Halk Partisi seçim sonuçlarının ilçelere göre dağılımında, köylerle birlikte ilçe merkezleri değerlendirmesinde Ardanuç, Hopa ve Murgul ilçelerinde birinciliği elde etti.

MHP iki ilçede ikinci olabildi

Seçimde oylarını çok yüksek bir oranda arttıran Milliyetçi Hareket Partisi toplam iki ilçede ikinciliği elde etti. MHP, Borçka ve Yusufeli ilçelerinde ikinciliği elde etmiş oldu.

Bu sonuçlara göre Adalet ve Kalkınma Partisi AK Parti’den Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, yeniden milletvekili seçildiler.

Seçim sonuçlarında istediğini alamayan siyasi partiler sonuçları sakin bir şekilde karşılarken, partilere göre siyasi partilerin aldıkları oyların resmi sonuçlarını ise il seçim kurulunun kısa bir süre içerisinde kesinleştirmesi bekleniyor.

Dr. İsrafil Kışla kimdir

İsrafil Kışla, 10 Mart 1959'da Artvin Şavşat'ta doğdu. Babasının adı Sultan Süleyman, annesinin adı Emine'dir.

Yönetici; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansı ile doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümünde yaptı.

1980 yılından itibaren bir sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevlerde bulundu. 1988 yılında aynı kuruluşun Genel Müdürü oldu. İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Orta düzeyde İngilizce, Arapça ve Gürcüce bilen Kışla, evli ve 5 çocuk babasıdır. 2011 Genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Artvin Milletvekili seçilmiştir.

Av. Uğur Bayraktutan kimdir

Uğur Bayraktutan, 25 Şubat 1965'te Artvin'de doğdu. Babasının adı Remzi, annesinin adı Yaşar'dır. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Serbest avukatlık yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Kurucular Kurulu Üyeliği ve Artvin Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. 2011 Genel Seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilmiştir.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.06.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’in 2 Eski Vekili, Yeni Mille...
 » Artvin Halkı Kışla Ve Bayraktutan'a...
 » Artvin’de Ak Parti’de Aday Adaylığı...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Artvin'de Akparti Oylarını Artırdı...
 » Bayraktutan’ın Temposuna Yetişmek Z...
 » Artvin’de Akparti Ve Chp 1’er Mille...
 » Tbmm’de Artvinli Vekil Sayısı Arttı...
 » Emin Özgün’ün Vefatı İçin Yüzlerce...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Artvin Chp’de Önseçim Heyecanı Yaşa...
 » Artvinli Bürokrat İsimler Vekillik...
 » Artvin Eski Valisi Cengiz Aydoğdu M...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Keipa 43. Genel Kurul Toplantısı At...
 » Balkanlara Türk Çayı Tanıtıldı...
 » Chp Tunceli Milletvekili Kamer Genç...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...