Artvin’de Sağlık Çalışanları İş Bıraktı

02/06/2015 10:22

Sağlık Çalışanları, Op. Dr. Kamil Furtun’un Görevi Başında Uğradığı Silahlı Saldırıda Öldürülmesini Protesto Ederek İş Bıraktı.


Haber: Hayati Akbaş30 Mayıs Cuma günü Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görevi başındayken uğradığı silahlı saldırı sonucunu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun için sağlık çalışanları saldırıyı kınayarak basın açıklamasında bulundular. Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması Artvin Devlet Hastanesi önünde gerçekleşti.

Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, Artvin İl Sağlık Müdür Yrd. Dr. Mehmet Şeker, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Şube Müdürleri, Artvin KHB Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Ömer Faruk Yağlı, Artvin KHB Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Op. Dr. Serkan Özcan, Artvin Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Op. Dr. İrfan Akalın, Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yrd. Op. Dr. İbrahim Duzcan, Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yrd. Uzm. Dr. Siraç Erten, Artvin Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi Dt. Kemalettin Alpaydın, Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Veli Küçük, Memur Sen Şube Başkanı Sağlık Sen İl Temsilcisi Fehmi Er, eksiksiz tüm doktorlar ve yaklaşık 200 sağlık personeli katıldı.

Sağlık çalışanları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun’ın fotoğrafını yakalarına takarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadılar. “ Şifa veren ele vefa, sevgi en iyi ilaçtır, biz aileyiz şiddeti kınıyoruz” yazılı pankartlarla bir dakikalık saygı duruşunda bulunan sağlık çalışanları daha sonra basın açıklamasını gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ gerçekleştirdi. Yeşildağ gerçekleştirdiği basın açıklamasında; “Ülkemizin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla sizlerin sağlığı için emek veren büyük bir ailenin mensuplarıyız. Sunduğumuz hizmetin hakkaniyeti, niteliği ve her şeyden önce sürdürülebilirliği için bu açıklamayı temsil ettiğimiz sağlık camiası adına medyamız aracılığıyla sizlerin takdirine sunuyoruz. Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, “Sağlık ve Şiddet” kelimelerinin sıkça yanyana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. Bizlere güvendiniz, okuttunuz, büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz. Ülkemizi sağlık alanında çağ atlatan ve dünyada zirve yarışına taşıyan bu büyük başarı, sizlerin desteği olmadan hizmet sunumunda tek başına yeterli olamayacaktır. Şifa sunan ellerin sahipleri, her gün yastığa başını koyarken sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapayamıyor, bundan emin olunuz. Ne var ki, üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş durumdadır. Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki; Şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor. Ve bu saatlerde tüm hastanelerimizden yükselen sese kulak vermeye çağırıyoruz. Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur” ifadelerine yer verdi.

Basın açıklamasının tamamlanmasının ardından yaşananları alkışlarla protesto eden sağlık çalışanları daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı. Hastane çalışanları, Op. Dr. Kamil Furtun’un Samsun’da görevi başında uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesini yarım gün iş bırakarak protesto etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.06.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Devlet Hastanesi Personelide P...
 » Artvin’de 120 Kısa Dönem Er Yemin E...
 » Artvin Devlet Hastanesine Koroner Y...
 » Artvin Hastanelerine Kavuşuyor...
 » İşaret Dili Kursunu Tamamlayanlara...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na S...
 » Artvin Gazeteciler Derneği Yönetimi...
 » Artvin’de Hemşireler Günü Mesajları...
 » Vali Cirit, Şavşat İlçesinde Bazı A...
 » Artvin’de Sağlıkçılar Disiplin Eğit...
 » Artvin Devlet Hastanesi Gelişmeye D...
 » Artvin’de Bir İlk Daha Gerçekleşti...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...
 » Hopa’da İftarlar Devam Ediyor...
 » Artvin Devlet Hastanesi’nde Yangın...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin Devlet Hastanesinde Bir İlk...
 » Artvin’de Adli Tıp İnşaatı Tamamlan...
 » Yaralı Dağcıları Hastanede Ziyaret...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...