Hopa Devlet Hastanesi Personelide Protesto Etti

01/06/2015 13:59

Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşTürk Tabipler Birliği, Dr. Kamil Furtun'un öldürülmesi üzerine bir açıklama yaparak, 1 Haziran Pazartesi günü Türkiye genelinde iş bırakma eylemi başlattı.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi, sağlık camiasını olduğu kadar hastalarını derinden üzdü. Türk Tabipler Birliği, olayı protesto için Türkiye genelinde sağlık çalışanlarının iş bırakması için bildiri yayımladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİNALARA GİRMEYECEK

Doktorların ve sağlıkçıların acil hizmet dışında görev yapmayacağı belirtilen bildiride, doktorların hastane binalarına girmeyeceği kaydedildi. Doktorlara ve sağlıkçılara yönelik şiddetin sona erdirilmesi için gereken yasaların çıkarılmasını talep eden TTB, tüm vatandaşları muayene olmak için değil, sağlıkçılara sahip çıkmak için hastanelere çağırdı. Mesai saatinin başlaması ile eylemin startıda verildi.

BİR PROTESTO DA HOPA DEVLET HASTANESİNDE

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi Hopa Devlet Hastanesinde de protesto edildi. Sabah saatlerinde hastane kapısında toplanan Hastane yönetimi, doktorlar, hemşireler ve çalışanlarda ellerinde sağlıkta şiddete hayır yazıları ile protesto eylemi yaptı.

Tüm hastane personeli adına Şiddete hayır protesto metnini de Başhekim Hakan Çelik okudu. Hakan Çelik tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Ülkemizin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla sizlerin sağlığı için emek veren büyük bir ailenin mensuplarıyız.

Sunduğumuz hizmetin hakkaniyeti, niteliği ve her şeyden önce sürdürülebilirliği için bu açıklamayı temsil ettiğimi sağlık camiası adına medyamız aracılığıyla sizlerin takdirine sunuyoruz.

Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan “sağlık ve Şiddet” kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız.

Bizlere güvendiniz, okuttunuz, büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece-gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişe tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz.

Ülkemizi sağlık alanında çağ atlatan ve dünyada zirve yarışına taşıyan bu büyük başarı, sizlerin desteği olmadan hizmet sunumunda tek başına yeterli olamayacaktır.

Şifa sunan ellerin sahipleri, her gün yastığa başını koyarken sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapayamıyor, bundan emin olunuz. Ne var ki, üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş durumdadır.

Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki:

Şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor…

Ve bu saatlerde tüm hastanelerimizden yükselen sese kulak vermeye çağırıyoruz.

Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur”

Basın açıklaması alkışlar ardından sona ererken, doktorlarda polikliniklerde bekleyen hastalarına hizmet vermeye devam etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.06.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Sağlık Çalışanları İş Bır...
 » Hopa’da Sağlık Çalışanları Terörü K...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na S...
 » Artvin’de Tıp Bayramı Kutlandı...
 » Hopa’da Sağlıkçılardan Tıp Gecesi...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » 3 Lig 2 Grup Da İşler Yine Karışaca...
 » Demirci, " Hdp Türkiye’nin Sigortas...
 » 400 Avukat Hopa Olaylarını Aihm'ne...
 » Hopa’da Sağlık Çalışanları İş Bırak...
 » Hayvan Severler Ayaklandı, “ Av Spo...
 » Uğur Mumcu Hopa'da Da Anıldı...
 » "Nefes" Filmi Arhavi'de İzlenme Rek...
 » Artvin Chp'de Uğur Mumcu Şiirlerle...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Hrant Dınk'in Katil Zanlısı İstanbu...
 » Avukatlar, Hopa Adliyesi Önünde Bas...
 » Artvin Çoruh Üniversites Rektörlük...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...