Artvin Devlet Hastanesinde Bir İlk Daha

12/05/2015 10:10

Artvin Devlet Hastanesinde, Laparoskopik Radikal Nefrektomi (kapalı Böbrek Kanseri) Ameliyatı Yapılmaya Başlandı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ Açıkladı. Artvin Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanları Op. Dr. Serkan Özcan, Op. Dr. Ömer Faruk Yağlı ve Hopa Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Özay Demiray tarafından Kapalı Böbrek Kanser Ameliyatı yapılmaya başlandı. 6 Mayıs 2015 tarihinde 71 yaşındaki sol böbrek kanseri teşhisi konulan hastaya kapalı böbrek kanser ameliyatı ( Laparoskopik Radikal Nefrektomi) başarıyla uygulanarak hasta ameliyat sonrası 2. gün taburcu edildi.

Ameliyat hakkında açıklama yapan Yeşildağ : “Yaklaşık 1 yıldır Artvin Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde böbrek taşı tedavisinde Perkutan Nefrolitotomi ve Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC) teknikleri uygulanmakta olup bu kapalı ameliyatlara bir yenisi eklenmiştir. Başarıyla Laparoskopik Radikal Nefrektomi ameliyatı uygulanmıştır. Laparoskopik nefrektomi böbreğin çıkartılması işleminin laparoskopik yöntemle, minimal invaziv (az travmaya yol açan) olarak yapılması işlemidir. Bu cerrahi yöntem; infeksiyon, taş, tıkanma, doğuştan gelişememe ve böbrek damar darlıklarına bağlı yüksek tansiyon gibi nedenlerle böbrek fonksiyonu kaybedilmiş hastalarda böbreğin çıkarılmasına uygulanmaktadır. Laparoskopik radikal nefrektomi ise, böbrek kanserinde tümörlü böbreğin çıkartılmasında yapılan ameliyata denir.

Laparoskopik ameliyatta böbreğe büyük bir kesi, yani açık yara ile yaklaşmak yerine, 3-5 adet 0, 5 ve 1 cm. lik mini kesilerden (deliklerden) ulaşılır. Bu deliklerden birinden içerideki görüntüyü sağlayan kamera, diğerlerinden ameliyatı gerçekleştirmekte kullanılan çeşitli cerrahi aletler ameliyat sahasına iletilir. İşlem esnasında, karın içinde cerraha çalışma alanı yaratabilmek için, karın içi gazla doldurulur. Böbreğinizin tamamı veya hastalıklı kısmı uygun yöntemle tüm bağlantılarından ayırıldıktan sonra bir torbaya konarak vücut dışına alınır. Vücut dışına çıkarma esnasında 1 cm olan kesilerden bir tanesi birkaç cm. büyütülür veya yeni bir kesi yapılır.

Laparoskopik nefrektomide cerrahi süre yaklaşık 2-3 saat iken, özellikle basit nefrektomide bu süre 45 dakikaya kadar iner diğer taraftan böbrek etrafına yapışık ve büyük kanserlerde bu süre 4 saate kadar uzayabilmektedir. Tümörler büyük olsa bile genelde hasta ameliyattan sonraki 1. ya da 2. gün evine gönderilmektedir.

Laparoskopik Nefrektominin avantajı büyük bir yara yerine birkaç mini kesi olması ameliyat sonrası ağrıyı azaltır, iyileşme dönemini kısaltır ve günlük hayata dönüşü hızlandırır. Laparoskopik ameliyatlarda kan kaybı daha azdır; bu nedenle ameliyatta kan veya kan ürünü alma gereksinimi ve ameliyat sonrası halsizlik daha azdır.

Bu kapalı ameliyat üroloji branşında ilimiz bünyesinde ilerleyen günlerde devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Yeşildağ operasyonu başarıyla gerçekleştiren Artvin Devlet Hastanesi doktorları Üroloji Uzmanları Op. Dr. Serkan Özcan, Op. Dr. Ömer Faruk Yağlı ve Hopa Devlet Hastanesi doktoru Üroloji Uzmanı Op. Dr. Özay Demiray’a teşekkür etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.05.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin’de Bir İlk Daha Gerçekleşti...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Anlamlı P...
 » Hopa Devlet Hastanesinde 192 Bin Ha...
 » Artvin'de Bir İlk...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...
 » Arhavi Devlet Hastanesi Temel Atma...
 » Arhavi Devlet Hastanesi İnşaatı Tüm...
 » Artvin Gazeteciler Derneği Bu Kez B...
 » Sarp Sınır Kapısında Modernizasyon...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Artvin Devlet Hastanesi Gelişmeye D...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Vali Cirit, Şavşat İlçesinde Bazı A...
 » İşaret Dili Kursunu Tamamlayanlara...
 » Açü’lü Öğrenciler Kan Bağışında Bul...
 » Artvin’de İlk Omurga Kırığı Ameliya...
 » Artvin Devlet Hastanesine Koroner Y...
 » Artvin’de Sağlık Çalışanları İş Bır...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...