Artvin Hdp Milletvekili Adaylarını Hopa’da Tanıttı

22/04/2015 11:23

Artvin Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Adaylarını Hopa’da Tanıttı.


Haber: Hayati AkbaşHalkların Demokratik Partisi Artvin il örgütü düzenlediği bir etkinlikle seçim çalışmalarına start verdi. Coşkulu bir katılımın olduğu etkinlikle HDP Artvin milletvekili adayları Recep Demirci ve Celal Osmanağaoğlu partililerle ve halkla buluştu. Etkinlik, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın TBMM’deki grup toplantısındaki “Seni başkan yaptırmayacağız Recep Tayyip Erdoğan” konuşmasının olduğu sinevizyon gösterisi ile başladı. Gecedeki bütün konuşmalarda da buna vurgu yapıldı.

Artvin’de solun en iddialı olduğu ilçe olan Hopa’da gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşmasını yapan HDP Artvin İl Eş başkanı Hülya Vayiç, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin geleceği açısından son derece tarihi bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Vayiç, “Mevcut baskıcı rejim ya AKP hükümeti tarafından yeni bir gömlek giydirilerek daha da zorba otoriter bir hal alacak ya da halklarımızın öz gücüyle demokratik bir dönüşüme uğratılacağını” söyledi. HDP’nin Karadenizlilerin de partisi olduğuna değinen Eşbaşkan Vayiç, “Biz bu seçimde sadece yüzde 10 barajını değil, kendi zihinlerimizdeki barajları, kadınların önüne konan barajları ve Karadeniz’i yıllardır zehirleyen milliyetçilik ve şovenizm barajını da yıkmalıyız ve yıkacağız” diye konuştu. Vayiç, “Barajları yıkabiliriz, AKP’yi gerileterek tek adam diktatörlüğü planlarını bozabiliriz. Bunun için herkesin elinden geldiğinin fazlası yapması gerektiğini” söyledi.

HDP Artvin İl Eş başkanı olan Yılmaz Topaloğlu ise, “12 Eylülün getirdiği faşist yasaları kendi lehine kullanan AKP iktidarını, seçim barajını ve engellerini yıkmak, ezilenler, sömürülenler dışlananlar ve yok sayılanlar açısından çok önemlidir. Halkın Akp’ye verdiği kredi bitiyor, AKP hiçbir vaadini gerçekleştiremedi. Ne demokrasi ne kalkınma ne de istikrar vaadinin hiçbiri gerçek olmadı ve hala aynı şeyleri vaat ediyorlar” dedi. Topaloğlu, mevcut muhalefeti de eleştirerek, “muhalefet de bu süre zarfında hiçbir başarı gösteremediği gibi AKP politikalarına mahkûm değiliz deme cesareti bile gösteremiyorlar” dedi.

7 Haziran seçimleri iki çizgi arasında gerçekleşeceğini ifade eden Topaloğlu, “Akp’nin tek kişinin sultasını getirecek başkanlık vaadi ile hdp’nin daha demokratik, katılımcı, çoğulcu esasına dayanan çizgisi” olduğunu söyledi. AKP iktidarına tek gerçek muhalefeti yaptığı, her durumda halktan yana gerçekleri dile getirdiği için esas muhalefet partisi olarak tüm Türkiye’de olduğu kadar Artvin’de de halkımızın ilgisine mazhar kaldığını söyleyen Topaloğlu, seçimlerin demokratik rekabet ortamında geçmesi gerektiğini, partilerin her türlü provakatif söylem ve yönelimlerden uzak durmaya çağırdı.

Emekçi kadınlar, gençler, öğrenciler adına yapılan konuşmalardan sonra milletvekili adayları konuşmalarını gerçekleştirdi. İlk konuşmayı yapan Recep Demirci, HDP’nin yeni bir parti olmadığını, bu ülkedeki yüzyıllık demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası ve sürdürücüsü olduğuna değinerek, “geçmişten devraldığımız mücadele bayrağını onurla taşımaya gayret edeceğiz” dedi. 12 Eylül darbesinde öldürülen Alaattin Demirci’nin sayesinde devrimci mücadele ile tanıştığını anlatan Demirci, “sevgili abim, yoldaşım Alaattin’le son karşılaşmamızda bana söylediklerini hiç unutmadım. Aklımdan çıkarmadım. “onurlu bir insan ol, bizim düşüncelerimizi gelecek kuşaklara taşı” demişti. Faşizmin baskıları beni hiç yıldırmadı. Üniversite yıllarında, demokrasi mücadelelerinde, yaşam alanlarını korumada hep dik durmaya çalıştım” dedi.

Halkın ev kirasını ödeyemez, asgari ücretle geçinemez haldeyken milyonlarca lira harcanarak saray yapılmasını eleştiren Demirci, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşmasında bir gün benim de çok param, varlığım olursa bilin ki çalmışımdır demişti. Biz o konuşmasını unutmadık. Şimdi kendisine hatırlatıyoruz. Milyonlarca lirası, yatları, katları, hastaneler, şirketler, gemiler. Gözleri doymadı. Bu halkın her kuruşu gözlerinden gelsin. Kim ki halkın bir kuruşuna göz dikerse Allah onun belasını versin” dedi.

HDP Artvin 2. sıra adayı olan Av. Celal Osmanağaoğlu ise, konuşmasında Artvin’in yaşadığı sorunlara ayrıntılı yer vererek, HDP’nin kardeşçe, barış içinde tam bağımsız bir Türkiye’yi yeniden yaratmak için yola çıktığını ifade etti. Artvin’de birçok farklı kültür ve etnik grupların barış içinde bir arada yaşadığını belirten Osmanağaoğlu, bu yönüyle Artvin’in Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye’nin mümkün olacağına yürekten inanıyorum. Ülkemiz ciddi bir yol ayrımındadır, diye konuşan Celal Osmanağaoğlu, “ya devlet otoritesini daha da pekiştirecek ya da bütün ezilenlerin onurlu yaşam özlemlerini gerçekleştirecek radikal demokratik adımlarla köklü değişim yoluna gireceğiz. HDP halkın kendini doğrudan yönettiği, farklılıklarını özgürce ve gururla ifade ettiği geleceği hakkında söz ve karar sahibi olduğu bir dünyayı ifade ediyor. HDP en iyi hükümet en az hükmedendir diyor” dedi.

Konuşmalardan sonra, HDP il eş başkanları, Artvin milletvekili adayları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Emek Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Artvin temsilcileri ve HDP Rize Milletvekili adayları Turgay Köse ve Nurettin Durmuş hep birlikte katılımcıları selamladı. Etkinliğe ayrıca Hopa Halkevleri ve Hopa Dayanışma evi üyeleri ve Başlangıç dergisi üyeleri, sanatçı Birol Topaloğlu da katılarak destek sundular.

Etkinlik Grup Üç Kuşak’ın kısa konseri ile horonlar ve halaylarla son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’da Hdp Aday Tanıtım Toplantısı...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Hopa’da İlk Mitingi Hdp Yaptı...
 » Artvin Hdp Milletvekili Adayları He...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Hdp Mitingine Yapılan Saldırı Hopa’...
 » Demirci, " Hdp Türkiye’nin Sigortas...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Hdp Şavşatlılarla Buluştu...
 » Artvin’de Hdp Adaylarını Hopa’da Ta...
 » Hdp Artvin İl Eşbaşkanı Yılmaz Topa...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Milletvekili Aday Listeleri Ysk’ya...
 » Siyasi Partiler Milletvekili Aday L...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Bayraktutan’ın Temposuna Yetişmek Z...
 » Artvin'de Akparti Seçimin Galibi Ol...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...
 » Artvin Chp Merkez İlçe Gençlik Koll...