Ak Parti Milletvekili Adayları Basın Mensuplarıyla

15/04/2015 12:02

Artvin Akparti Milletvekili Adayları Basınla Biraraya Geldi.


Haber: Hayati AkbaşAdalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Artvin İl Başkanlığı uzun bir aranın ardından yaklaşan genel seçimler öncesi basın mensuplarının karşısına çıktı. Öğretmenevinde gerçekleşen toplantıya Ak Parti Artvin Milletvekili ve aynı zamanda 25’inci dönem Ak Parti birinci sıra Milletvekili adayı İsrafil Kışla, ikinci sıra adayı Vedat Kibar, İl Başkanı Erkan Balta, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, merkez ilçe başkanı Maksut Koçak, Kadın Kolları başkanı Reyhan Güneri, il başkan yardımcısı Teşkilat başkanı Fatih Tahtalı, Halkla ilişkiler il başkan yardımcısı Turgut Sarı, başkan yardımcısı Yerel yönetimler başkanı Yüksel Kantar, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan ve basın mensupları katıldı. Ayrıca toplantıya yerel basın mensubu Sami Özçelik ve Cihan Haber Ajansı Artvin temsilcisi Doğan Olcabay davet edilmedi.

Toplantıda ilk söz alan Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla 4 yıldır Artvin Milletvekilliği yaptığını, bu süre içerisinde Artvin'de her köyün her ilçenin problemleriyle ilgilendiği belirterek, “bunları tarih yazacak” dedi.

Kışla kendisine yöneltilen eleştiriler üzerine; "Burada ki 170 bin Artvinli ne kadar Artvinliyse bende o kadar Artvinliyim. Artvin’e kazandırdığım eserler yatırımlar gün gelecek tarih bunların hepsini yazacak. Benim bir yere, bir makama gelmek gibi bir derdim yok. Artvin'e bir şeyler kazandırmak gibi bir derdim var. Milletvekilliği sürecimde de Artvin'e neler yaptığımızı eğitim, sağlık ve ulaşım başta olmak üzere Artvin halkı görüyor. Yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığımız sonuçlar ortada. Bu millet bir şeyi takdir ediyorsa bilinçli olarak taktir ediyor. Ders vermesi gereken noktada da dersini veriyor. Milletimiz körü körüne bir siyaset bağnazlığı içinde değil. Gerçekten feraset sahibi bir milletimiz var" dedi.

Artvin'de eğitimi gerçekten çok önemsediğini ve bunun en önemli göstergesi olarak Artvin'in iller sıralamasında 79'uncu sıralardan ilk 30 il arasına girmesi olarak gösteren Milletvekili Kışla bu seviyeyi ilk 10'a girecek kadar yükseltmek için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kışla; “Eğitim yatırımları ortada. Kampüsünden üniversitesinden, yurtlarından daha birçok yatırım. İkinci Fen Lisesi’nin Arhavi'de açılmasından tutun şuanda bütün okulları kolej haline getirme noktasında ki onarım çalışmalarımız yeni okul yatırımları, üniversite ve yurt yatırımları ile Artvin'de eğitimi iyi bir noktaya taşımak istiyoruz” dedi.

Artvin'in sağlık alanında önemli mesafeler aldığını belirten Kışla " Artık Artvin'de beyin ameliyatları bile yapılıyor. Anjio servisi kurulacak. Kalp ameliyatları da yapılınca Artvin'de ki hastaların başka bir ile sevki minimuma inecek. Bugün Şavşat Hastanesi bitti, Hopa Hastanesi bitiyor, Borçka Hastanesinin temelini atacağız, Arhavi Hastanesi de ihalede. Artvin'de de bir hastane bitti ikincisinin de 6 milyon liraya mal olan onarımı devam ediyor.

Eğer bir ilde sağlık, ulaşım ve eğitim noktasında temel problemleri çözemezseniz, orada turizmi ileriye taşıyamazsanız. Yaşayan insanların göç ettiği bir yere turist getiremezseniz. Son 5 yılda 4-5 bin nüfus artışı var. 2010 yılı Artvin'de nüfusun 164 binle dibe vurduğu yerdir. 2015 yılı itibarıyla nüfusumuz 170 bin seviyelerinde. Göçü durdurup yaşayanların huzur içinde yaşadığı bir Artvin oluşturmak bizim görevimiz" ifadelerini kullandı.

Hopa Tünelinin açılması ve Rize Artvin arasında sahilde yapılacak havaalanın Artvin'de turizmin gelişmesi noktasında kritik bir önem arz ettiğini belirten Kışla havaalanın Artvin'in ulaşımını yüzde 50 kısaltacağını söyledi.

Milletvekili Kışla konuşmasının devamında; "Bugün Borçka Karagöl'ün planları bitti turizme açılmak üzere, plan dahilinde büyümeyi düşünüyoruz. Hatila Vadisinin planları bitti, Şavşat Karagöl'ün revize planları onay aşamasında. Kafkasör'ün 670 hektar yeni imar planlarını belediye ihale etti. Turizm yatırımlarında 5'inci bölgenin teşviklerine sahip. Artvin'e bu yıl 30 Milyon Lira ek ödenek getirdik. Bu suyu olmayan köyün suyu, yolu olmayan köyün yolu demek. Geçen yıl İl Özel İdare 90 kilometre asfalt yaptı. İnşallah bu sene içme suyu problemi olan il kalmayacak. Benim iktidar partisi milletvekili olarak görevim bu ile yatırım getirmektir. Muhalefet milletvekilinin işi de eleştirmek. Bize de düşen bu eleştirilerden pay çıkarmak. Biz Uğur Bey'le siyaseti hiç kişiselliğe dökmedik. Onunda benimde karşılıklı eleştirilerimiz olmuştur. Ama ikimizin de derdi uğraşı Artvin. Uğur Bey benim için çok değerli bir arkadaş" diye konuştu.

Bu dört yıl boyunca umarım benim Vanlı olmadığımı anlamıştırlar diye espiri yapan Milletvekili Kışla’nın konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularına geçildi.

İlk soruyu Artvin Arena Gazetesi İmtiyaz sahibi Orhan Sevinç sordu. İsrafil Kışla’nın telefonuna ulaşamadıklarını ve basın mensuplarına uzak olduklarını ifade eden Sevinç, sorusu ve eleştiri yaptığı sırada CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ı cep telefonuyla arayarak sesi dışarı yansıtarak hoparlörden konuştular. CHP’li vekille kısa bir konuşma yapan Orhan Sevinç telefonu kapatmasıyla ortam bir anda gerildi. Sevinç’e ilk tepki Milletvekili İsrafil Kışla’dan geldi. Kışla kendisini şov yapmakla suçlarken Kışla’yı sakinleştirmek İl başkanı Erkan Balta’ya düştü. Kısa bir gerginliğin ardından diğer basın mensuplarının Artvin’le ilgili sorular sorması üzerine ortam yeniden sakinleşti.

Konuşmaların ardından basın mensupların sorularını yanıtlayan Kışla, Can Kurtaran tüneli diğer projelere dair bir soru üzerine Hopa Tünelinde tünelleri delme işinin bittiğini, betonlama işinin devam ettiğini kaydetti. Kışla; " Hopa tarafında iki küçük tünelimizde bitti. Orda ki viyadük ve kamulaştırmada bir buçuk yıl zaman kaybettik. Mahkemeler sürdüğü için kamulaştırma meselesinde mahkeme kararını beklemek durumunda kaldık. Sonra acil kamulaştırma kararı alındı. Aslında hiç olmasa tünele giden servis yolundan bir tüpü açabilir miyiz diye uğraşıyoruz. Hiç yoktan bu yaz insanlar gelirken o tünelden geçsin diye arzu ediyoruz. Karayolları da yılsonuna kadar tamamen açılacağını söylüyor. Hopa tarafında ki kamulaştırmadan dolayı bir buçuk sene zaman kaybettik.

Kent park projemizin bir ihalesi yapıldı o ihaleyle bitirilemedi. Geri kalan kısımlarıyla ilgili ikinci bir ihale yapıldı. Bu yılsonuna kadar da Kentpark'ın tamamının biteceğini umuyoruz. Umarım işi yürüten firma işini hızlı yapar. 18 Milyon liraya ihale edildi. Yetmedi bir 10 Milyon daha eklendi.

Hastane tadilatı da bu yılsonu itibariyle bitecek. Firma yetkilileri bunu bize söylüyor. Diş Hastanesi için yer sıkıntımız vardı. Ormandan 7 dönümlük yer tahsisini yaptırdık. Çok güzel bir Diş Hastanesini de İskebe'de stadın orada yapacağız. Artvin'de proje yaparken ciddi bir yer sıkıntısı çekiyoruz. Yer sıkıntısını çözmek için askeriyenin bulunduğu yerden kaldırılıp başka bir yere taşınması durumu için uğraşıyoruz. Deriner Barajının inşaat sahsından arda kalan 400 dönüm kadar bir yer var. Orasını askeriyeye kabul ettirebilirsek önümüz açılacak. Askeriye eğer benim ihtiyacım olan binaları yaparsanız, benim arsamı bırakırım. Hem askeriyenin işi görülür. Modern binalara kavuşmuş olur. Yılların eskittiği binalardan çıkıp daha nezih ortamlara geçmiş olur ve o arazinin boşalmasıyla şehir rahatlar. Buradan askeriyenin gitmesini lojmanlarının gitmesini istemem sadece asker kısmı gitse iyi olur. Şehre canlılık noktasında ailelerin burada olması önemli. Lojmanların kalıp tabur kısmının taşınmasından yanayım" dedi.

Kışla, Cerattepe konusunun Artvin'in en önemli konusu olduğunu ifade ederek madene karşıyız gibi bir yaklaşımla sonuç alınmasının mümkün olunmayacağını söyledi.

Cerattepe İçin Platform Oluşturulsun Çağrısını Yineledi

Artvin'de bu konuda bir platform oluşturulması teklifini yineleyen Kışla; "Değişik kuruluşlardan siyasi partilerden, mühendislerden, gazetecilerden oluşacak bir platform kurulabilir. Artvin'le ilgili böyle bir komite olsa gerekli görüşmeleri sağlama noktasında elimiz güçlenir. Burada bir maden çıkacaksa burada ilgili firmanın düşünceleri nedir? Bizim itiraz ettiğimiz konular nedir? Bizim itiraz ettiğimiz konularda biz haklı mıyız? Firma bizi ikna ediyor mu edemiyor mu? Böyle bir platform olsa kaygılarımızı bu platformla birlikte genel müdürüne de, Bakanına da, Başbakanına da Cumhurbaşkanına da götürme benim görevim. Bunun da burada sözünü veriyorum. Yaparım bunu. Benim sadece bir STK ile onun yaptığı eylemlerin içerisinde iktidar partisi milletvekili olarak yer almam doğru değil. Böyle bir şeyin benden beklenmesi doğru değil. Neye karşı olduğumuz ortaya koyup bununla ilgili bilimsel raporlar hazırlayıp bu çerçevede hareket etmeliyiz. Dünyanın hiç bir yerinde demir, kurşun, altın çıkmıyor mu? Artvin'e verecek zarar neyse bunun bilimsel olarak ortaya konması, açık işletme olursa şu zararları olur, kapalı olursa şu zararları olur diye ortaya koymalıyız. Çevrecilik konusunda mıyız? Amenna. Yıllardır kanalizasyon suları Çoruh Nehrine aktı. Çöpleri İskebe deresine döktük kimsenin sesi çıkmadı" dedi.

Artvin için çok önemsediği 4-5 projenin olduğunu ifade eden İsrafil Kışla seçilmesi durumunda bunlar hayata geçirebilmek için çaba sarf edeceğini söyledi. Kışla "İlk olarak Hopa'dan Batum'a 33 kilometrelik bir demir yolu ağı yapmak. Bu benim çok önemsediğim bir projedir. Eğer Batum'dan 33 kilometrelik demir yolunu Hopa'ya getirebilirsek bu yol bizi Çin'e kadar bütün Kafkaslar'a bağlayacak bir yoldur. Kars, Bakü Tiflis demir yolu ağından daha önemlidir. Çünkü burada deniz ulaşımı da var. Kafkaslardan geleni Hopa Limanından Avrupa'ya sevk etmek, Avrupa’dan geleni demir yoluyla Kafkaslara Çin'e kadar göndermek harika bir şey olacak. Bu Hopa'yı çok canlandıracak. İkincisi Artvin'e Çevre yolu, Üçüncüsü Ardanuç ve Şavşat'ı Varyant yolundan Yusufeli-Erzurum yoluna bağlayacak asma köprü, Sahara Tüneli, Teleferik, Güreşen Köprüsü Macahel Tüneli bunlar benim için ve bu il için çok önemli projeler" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantıda 2 sıra Milletvekili adayı Vedat Kibar’da kendini tanıttı. Kibar bilgi birikimi ve tecrübesini Artvin için kullanmak istediğini ifade ederek geleceğe dönük proje ve düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaşarak, soruları cevaplandırdı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Akpartililer Basınla Bira...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Vali Kalkan Mersivan´da Artvin Bası...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Khb Gn.sekreteri Akalın, Viz...
 » Artvin'e Anjiyo Merkezi Açılıyor...
 » Vali Kalkan, İşadamlarıyla Yemekte...
 » Artvin Lif-levha Fabrikası Emekçile...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Agc’den Artvin Valisi Kemal Cirit’e...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Kışla’dan Çarpıcı Açıklamalar...
 » Artvin’de Mhp Seçim Startını Verdi...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...