Artvin’de Yapılan Halk Oyunları Grup Yarışmaları Sona Erdi

14/04/2015 10:55

Artvin’de Yapılan Halk Oyunları Grup Yarışmaları Sona Erdi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de gerçekleştirilen Türkiye Halk oyunları Grup yarışmaları sona erdi. Yarışmalara 12 ilden 60 kulüp katılırken, Gençler Geleneksel Düzenlemeli dalda, birincilik ve ikinciliği Artvin’den çıkarken, büyükler geleneksel düzenlemeli dalda Artvin Belediyesi GSK aldığı 91, 80 puanla elde ettiği birinciliğin yanı sıra şampiyonaya damga vurdu.

Türkiye Halk oyunları Federasyonu faaliyet programında bulunan horonlar Grup'u iller arası halk oyunları bölge yarışmaları 10-11-12 Nisan 2015 tarihinde Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kültür merkezinde gerçekleşti. Zengin ve köklü değerlere sahip Türk Halk Oyunlarımızın yayılıp yaşatılması, sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için yapılan bu faaliyetlere tüm ilgi yoğundu. Artvin, Rize, Trabzon, Kocaeli, Ordu, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Ankara, Zonguldak, Düzce ve Samsun illerinden elli beş takım yarıştı.

Yarışmalar kortej yürüyüşüyle başlarken, son gün müsabakalar nefes kesti. Artvin gruplarının da yer aldığı yarışmalar da 12 hakem görev aldı. Artvinli hakemlerinde yer aldığı yarışmalarda özellikle Türkiye Halk Oyunlar Federasyonu merkez hakem kurulu üyesi Artvinli hemşerimiz Mehmet Öngüner’in de bulunması göğsümüzü kabarttı.

Kategori sırasında ekipler sahnede boy gösterirken ilk gün Minikler Geleneksel Düzenlemesiz dalda sahneye çıkan Tütüncüler Gençlik ve Spor Kulübü muhteşem performansıyla göz doldurdu. Rize temsilcisi Ranihli Spor Kulübü, Trabzon Temsilcisi Trabzon Folklor Spor kulübü, Artvin Temsilcisi Tütüncüler Gençlik Spor Kulübü ve yine Trabzon temsilcisi Kuşak Gençlik Spor Kulüplerinin kıyasıya mücadele ettiği yarışmalarda, hakemlerden 87, 40 puan alan temsilcimiz Tütüncüler GSK birinci olurken, ikinci 83, 90 puanla Trabzon Folklor SP, üçüncülüğü ise 83, 30 puanla Ranihli Spor Kulübü oldu. Minikler Geleneksel Düzenlemesiz Dalda ise ordu Temsilcisi Erfad GSK, Kocaeli temsilcisi Turkuaz GSK ve Artvin Temsilcisi Arhavi Belediyesi GSK kulüpleri katıldı. Müsabakanın ardından Kocaeli temsilcisi olan Turnuaz GSK Artvin oyunu ile 87. 20 puan toplayarak birinci, Arhavi Belediyesi GSK 86, 20 puanla ikinci, Erfad GSK ise 86. 00 ile üçüncü oldu.

Müsabakaların üçüncü ve son günündeki yarışmalara Artvin, Rize, Trabzon, Kocaeli, Ordu, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Ankara, Zonguldak, Düzce ve Samsun illerinden elli altı takım yarıştı. Yarışmalara Artvin Millet Vekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Fahrettin Tilki ve Aydın Tüfekçioğlu, bazı kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Oldukça zevkli ve bir birinden muhteşem gösterilerin yapıldığı yarışmada Gençler Geleneksel ( Düzenlemesiz ) Dalda; 1. Yeşilköy S. K. / Trabzon 90 puan, 2. Rize Belediye G. S. K. / Rize 88, 60 puan, 3. Trabzon Müzik ve H. O. G. S. K. / Trabzon 88 puan elde etti.

Gençler Geleneksel ( Düzenlemeli ) Dalda ise; 1. Artvin Anadolu Lisesi G. S. K. / Artvin 91 puan, 2. Arhavi Belediyesi G. S. K. / Artvin Arhavi 88, 80 puan, 3. Batı Karadeniz H. O. G. S. K. / Zonguldak 87, 80 puan toplamayı başardı.

Büyükler Geleneksel ( Düzenlemesiz ) Dal; 1. Akçaabat S. K / Trabzon 90, 20 puan, 2. İmece G. S. K. / Trabzon 90 puan, 3. Kuşak S. K / Trabzon 89, 20 puan la yarışmayı tamamladı. Büyükler Geleneksel ( Düzenlemeli ) Dal ise; 1. Artvin Belediyesi G. S. K / Artvin 91, 80 puan2. Samsun Halk Oyunları S. K. / Samsun 89, 20 puan, 3. Düzce Gençlik Hiz. S. K. / Düzce 87 puanla toplamayı başardı dereceye giren takımlara madalyaları takdim edildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Horon Grup Yarışmaları, Artvin'de B...
 » Artvin Valilik Kupası Halk Oyunları...
 » Artvin’de Halkoyunları Yarışması Al...
 » Arhavi’de Halk Oyunları Şölenine...
 » Artvin Kulüpler Arası Halk Oyunları...
 » Artvin’de Okullararası Folklor Yarı...
 » Artvinli Folklorcular Türkiye Birin...
 » Artvin’de Okullar Arası Halk Oyunla...
 » Artvin Halk Oyunları Ekiplerinden B...
 » Arhavi’de Halkoyunları Şöleni Başla...
 » Artvin’de Folklor Yarışması Yapıldı...
 » Horonlar Türkiye Finali Artvin'de...
 » İzmir Alsancak’ta Artvin Rüzgârı Es...
 » Artvin'de Folklor Yarışması Şölene...
 » Artvin Ekibi Türkiye Birinciliği İç...
 » Artvin’e Birincilik Madalyası İle D...
 » Artvin Ekibi Türkiye Şampiyonu Oldu...
 » Başkan Özgün’den Folklorculara Jest...
 » Giresun’dan Başarılı Sonuçlarla Dön...
 » Arhavili Folklorcular İstanbul’dan...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...