Siyasi Partiler Milletvekili Aday Listelerini Açıkladılar

07/04/2015 22:35

Artvin Listelerinde Sürpriz Gerçekleşmedi.


Haber: Hayati Akbaş7 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Milletvekili genel seçimleri öncesinde kritik bir süreç daha sonlandırılmış oldu. Milletvekili listeleri açıklanırken, açıklanan listeye göre Artvin’inde siyasi partilerden milletvekili olabilmek için siyasi partilerden yarışacak isimler belli oldu. AK Parti Artvin’de İsrafil Kışla, Vedat Kibar ile, CHP Uğur Bayraktutan, Musa Ulutaş ile, MHP Muhammet Altunal, Rafet Abay ile yarışa giriyor. Diğer siyasi partilerde milletvekili aday listelerini kesinleştirdi.

AK Parti’de Kışla, Kibar aday oldular

AK Parti milletvekili aday listesini açıkladı. Partinin genel başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'dan aday oldu. Listede Artvin Milletvekili 1. sıra adayı Dr. İsrafil Kışla, 2. sıra adayı ise Mali Müşavir Vedat Kibar’dan oluştu. Artvin’in takip ettiği isimlerden Bursa Milletvekili İsmet Su kendisine beşinci sıradan yer bulurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Bakan Yardımcısı Artvinli Halil Etyemez’de Konya’dan 9. sıradan milletvekili adayı oldu. Artvin’in yakından takip ettiği isimlerden Hüseyin Özçelik Bursa’dan, Ali Rıza Altunel İstanbul’dan, Eski Vali Cengiz Aydoğdu Aksaray’dan, Salih Şahin Ardahan’dan, Eski Yusufeli Kaymakamı Mevlüt Yeni Tokat’tan, SGK eski İl Müdürü Zafer Şimşek’de Çankırı’dan listeye giremediler.

AK Parti Üst Komisyonu, seçim çalışmalarını bitirdi. Adaylar belli oldu. Milyonların beklediği liste YSK'ya teslim edildi. AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu'na sunduğu listeye göre, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'dan birinci sırada aday oldu.

AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 70 vekil ile, 3 dönem kuralı dışında kalan 105 milletvekili yeniden aday olamadı.

Listeyi YSK'ya teslim eden AK Partili Mustafa Şentop, listeye dair şu açıklamalarda bulundu: "550 adaydan 99'u kadın aday. 70 arkadaşımız 3 dönem kuralına takıldığı için başvuru yapmadı. 3 dönem kuralı dışında kalan 105 milletvekili yeniden aday olamadı. Geri kalan arkadaşlarımız değerlendirmeye alındı. Adaylardan 321 üniversite mezunu, 186 lisansüstü eğitim derecesinde. "

CHP’de Bayraktutan, Ulutaş aday oldular

2015 seçimlerinde CHP'nin milletvekili aday listesi netleşti. Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'den aday oldu. 14 il kadın adaylara teslim edildi. 2015 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin milletvekili aday listesi netleşti. Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'den aday oldu. 14 il kadın adaylara teslim edildi. CHP Artvin’de mevcut Milletvekili Avukat Uğur Bayraktutan’ı 1. sıradan, eski Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş’ı ise ikinci sıradan milletvekili adayı olarak gösterdi. Artvin’in yakından takip ettiği isimlerden İsmet Demiröz Bursa’dan, Nazmiye Halvaşi ise Muğla’dan listeye giremediler.

Yüksek Seçim Kurulu'na 2015 Genel Seçimleri için belirlediği milletvekili aday listesini teslim eden ilk parti Cumhuriyet Halk Partisi oldu.

CHP'nin milletvekili aday listesini YSK'ya Genel Başkan Yardımcısı Aydın Milletvekili Bülent Tezcan verdi.

İstanbul 3. bölgede 8, 2. bölge 7, 1. bölgede ise 6 kadın aday var. Ankara 1. ve 2. bölgede birinci sırada kadın adaylar var. Ankara, İstanbul, Adana, Bursa, Denizli, İzmir, Eskişehir ve Afyonkarahisar birinci ve ikinci bölgede ilk sırada kadın aday getirildi.

3 engelli adayı var. Toplam 103 kadın adayı mevcut ayrıca 10 genç aday var. 354 aday üniversite mezunu. Adaylar arasında 91 avukat, 43 doktor, 62 mühendis aday var.

Kılıçdaroğlu vekillere noktayı koydu

Kılıçdaroğlu'nun listesinde, kontenjandan aday olan İstanbul Milletvekilleri Faik Tunay, Müslüm Sarı, Aydın Ayaydın, Ali Özgündüz, Umut Oran, Ankara Milletvekili Sinan Aygün ve Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Ali Demirçalı, Refik Eryılmaz, Ayşe Eser Danışoğlu, Hüseyin Aygün, Kamer Genç, Güldal Mumcu ve Sabahat Akkiraz'ın da aralarında bulunduğu 82 milletvekili yer almadı.

MHP’de Altunal, Rafet Abay dönemi

MHP, aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti. MHP lideri Devlet Bahçeli Osmaniye'den aday oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu ise İstanbul 2. bölgeden seçime girecek. 7 Haziran Milletvekili Seçimleri için takvim hızla işlemeye devam ediyor. Seçimler için aday listeleri belirlenirken Milliyet Hareket Partisi (MHP) de aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti. Teslim edilen listeye göre Artvin İl Teşkilatının sürekli talep ettiği Avukat Muhammet Altunal birinci sıradan, işadamı Rafet Abay’da ikinci sıradan milletvekili adayı oldular.

İstanbul'da Ekmelledin İhsanoğlu Sürprizi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP'nin de aralarında bulunduğu pekçok siyasi partinin "çatı aday" olarak çıkardığı Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP'nin İstanbul 2. bölge 1. sıradan aday gösterildi.

ANAP'lı Eski Bakan Da MHP Listesinde

ANAP döneminin bakanlarından Ahad Andican da, MHP Listesinde yer aldı. Andican, İhsanoğlu'nun aday gösterildiği İstanbul 2. bölge 4. sıra adayı oldu. Merkez Bankası eski Başkanlarından, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı Durmuş Yılmaz da MHP Listesinde, Uşak'tan 1. sıra adayı oldu.

HDP’nin adayları Demirci ve Osmanağaoğlu oldu

2015 Genel Seçimlerinde HDP'nin milletvekili aday listesi netleşti. Eş Başkanlar Demirtaş İstanbul, Yüksekdağ ise Van'dan aday oldu. 2015 seçimleri için aday listesini açıklayan HDP'de ilginç isimler listede kendine yer buldu. HDP eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş, İstanbul 1. bölgeden, Figen Yüksekdağ ise Van'dan aday gösterildi. Altan Tan Diyarbakır, Meral Danış Beştaş Adana, Ferhat Encü ise Şırnak 3. sıradan aday gösterildi. Adaylığı tartışılan Leyla Zana Ağrı'dan listeye girerken, Sırrı Süreyye Önder Ankara'da kendine yer buldu. HDP Artvin’de ise Recep Demirci’yi birinci sıradan Celal Osmanağaoğlu’nu da ikinci sıradan aday oldu.

Demokrat Parti Adayları Özdemir ve Erşahin oldu.

7 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek olan milletvekili genel seçimleri öncesinde, YSK’ya listeler teslim edildi.

Edilen listeye göre, Demokrat Parti’nin Milletvekili aday listesi; 1. sıra Serbest Mali Müşavir Osman Özdemir, 2. sıra Makine Mühendisi işadamı Ferman Erşahin oldu.

Saadet Partisi’nin tercihi Soydan ve Sayer oldu

7 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek olan milletvekili genel seçimleri öncesinde, YSK’ya listeler teslim edildi. Edilen listeye göre, Saadet Partisi’nin Milletvekili aday listesi; 1. sıra mevcut il başkanı Gültekin Soydan, 2. sıra Küçükçekmece eski ilçe başkanı Metin Sayer oldu oldu.

Bağımsız Türkiye Partisi’nin adayları Yıldırım ve Keskin oldu

Bağımsız Türkiye Partisi’nin de listesi kesinleşti. Kesinleşen listeye göre Bağımsız Türkiye Partisi’nin Artvin Milletvekili birinci sıra adayı işadamı İbrahim Yıldırım olurken, ikinci sıra adayı yine işadamı Mürsel Keskin oldu.

DSP’nin adayları Usta ve Kara

Demokratik Sol Parti Artvin Milletvekili adayları da belli oldu. Buna göre Nihat Usta birinci sıradan aday olurken, ikinci sıra adayı ise Mete Kara oldu.

Vatan Partisi’nin adayları Özdemir ve Vahiç oldu

Vatan Partisi’nin YSK’ya sunduğu listelerde yurttaşları kucaklayacak, dikkat çekici isimler koyduklarını belirterek listesini açıkladı. Vatan Partisi’nin Artvin’de birinci sıra için işadamı Cengiz Özdemir’i, ikinci sırada ise yine işadamı Yusuf Vahiç’i listeye koydu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Milletvekili Aday Listeleri Ysk’ya...
 » Tbmm’de Artvinli Vekil Sayısı Arttı...
 » Chp Genel Başkan Yardımcısı Akkaya...
 » Artvinli Bürokrat İsimler Vekillik...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Artvin Chp’de Kabine Açıklandı...
 » Artvin’de Chp Kadın Kolları Seçim S...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Artvin’in 2 Eski Vekili, Yeni Mille...
 » Artvin’de Sandıktan Erdoğan Çıktı...
 » “ Hizmet İçin Kolları Sıvadık ”...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Demokrat Parti “Artvin’e Talibiz” D...
 » Artvin’de İşçi Partisi’de Belediye...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Artvin’de Dsp’nin Milletvekili Aday...
 » Chp Artvin İl Başkanlığına Yücel Ku...
 » Artvin’de Seçim Sakin Geçti...
 » Bayraktutan Chp Disiplin Kuruluna S...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...