Artvinli Genç Girişimcilerin İlk Toplantıları

03/04/2015 10:34

Artvinli Genç Girişimciler İlk Toplantılarını Gerçekleştirdi.


Haber: Hayati AkbaşTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Genç Girişimciler Kurulu üyeleri bir araya geldi. Mehmet Genç Kültür Evinde gerçekleşen akşam yemeğine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Genç Girişimciler Kurulu başkanı Taner Köse ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Tarihçi Mehmet Genç Kültür evinin otantik ortamında yenilen yemeğin ardından konuşan Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel yaptığı açıklamada; “Genç girişimciler kurulunun amacı; girişimciliği geliştirmek nitelikli, ekonomiye katma değer yaratacak, Türkiye ekonomisinin potansiyelini artıracak, genç nitelikli iş adamları ortaya çıkartmak. Bizde Artvin’de genç girişimciler ve kadın girişimciler kurullarını kurduk bunlar faaliyete geçti. Yeni bir yönetim anlayışıyla icra kurulunu da oluşturduk. İcra kurulu başkanı olarak Taner Köse arkadaşımız ve ekibi göreve geldi. Bu arkadaşlarımız sizlerin fikirlerini almak, girişimciliği desteklemek olacaktır.

Gelişen ve büyün ülkelere baktığımızda bunların en başında girişimciliği destekleyen ülkeler ekonomisiyle başarılı olmuştur. Bunlara örnek verirsek Japonya ve Almanya, biliyorsunuz birinci ve ikinci dünya savaşlarından yenik çıkan ülkeler fakat bunlar orta sınıf girişimciliği destekleyerek kalkınma modelini geliştirmişlerdir. Türkiye’de son yıllarda bunu görerek girişimciliğin önemini benimsedi ve gençlere önem verdi. Gençleri ne kadar ticaretin içine katarsak ülke ekonomisi de o kadar geliş diye düşünüyoruz. İskandinav ülkelerde kadın girişimcilerin sayısı oldukça fazla hem iş dünyasında yüzde elli beş gibi bu dünya ortalamasının çok çok üzerinde Türkiye’nin de bir hedefleri var, bu hedefler içinde 2023 hedefi var bu hedef ne derseniz, 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolar gayri safı milli hasılayı hedefini yakalamak onun içinde her sene girişimci sayısını arttırsak bu rakama ulaşmamız mümkün” dedi.

Özel, konuşmasının son bölümünde; “genç girişimcilere, bizim eğitimlerimiz olacak, bu eğitimleri önemseyin gençleri bu eğitimlere ve odamıza yönlendirin. Girişimcilik ruhunun olmasa olmazı ortaklık kültürü, bunu geliştirin” diyerek sözlerine son verdi.

Ardından ise Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Taner Köse konuşmasına Ticaret ve Sanayi odası başkanı Kurtul Özel’e yaptığı konuşmasından dolayı teşekkür ederek başladı. Köse, 2005 yılından itibaren odalar bünyesinde genç girişimciler diye bir kurul var yalnız bazı sebeplerden dolayı Artvin’de pek aktif olmadığını söyleyerek şu ifadelerle konuşmasına devam etti: “Biz Samsun, Ankara’ya gittik gördük ki diğer illerde hepsinde olmasa da birçoğunda çok aktif bir kurul olduğunu gördük. Örneğin Trabzon’da genç girişimciler 60 kişi birleşmiş bir şirket kurmuş, herkes isteği doğrultusunda sermaye koyarak 400. 000 TL ana sermaye oluşturulmuş. Şirket bünyesinde seracılıkla sebze üretimine başlamışlar, şu an başlangıçta olmalarına rağmen sermayelerini artırarak gün geçtikçe daha başarılı bir şekilde üretimlerini artırarak gelişim sağlamaktalar. Şirket sürekli para kazanıyor büyüyor ama kar payı almıyorlar. Tek amaç ortak bir şey yapalım bir araya gelelim diye bir şirket kurmuşlar. Bu arkadaşlar bir sohbet ortamında buna karar vermişleri bizde bir şekilde başlayalım dedik, belli dönemlerde toplanalım fikir alış verişinde bulunalım. Bizimle aktif olarak çalışabilecek arkadaşlara ihtiyacımız var bu tür toplantılar vasıtasıyla basın yayın kuruluşları sayesinde herkese ulaşmak bizimle çalışabilecek görev alacak odamıza kayıtlı genç arkadaşlarımızı her zaman bekliyoruz. Tek başlarına aşamayacakları sorunlarında yanlarında olmak sıkıntılarını paylaşmak ve gerekli mercilere ulaşmak konusunda elimizden geleni yapacağımızı belirterek saygılarımı sunarım” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından toplantı karşılıklı sohbet şeklinde devam etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Foru...
 » Trabzon-gümüşhane Hattı Örnek Olaca...
 » Borçka Karagöl’e Giriş Paralı Sosya...
 » Hopa’ya Bir Yardım Elide Genç Giriş...
 » Akpartili Aday Adayları Kendilerini...
 » Artvin'de Girişimcilik Ve Kosgeb De...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...
 » Artvin Hdp Milletvekili Adaylarını...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » “Hopa” Gelişim Sürecinde...
 » Artvin Gazeteciler Cemiyetinden Ziy...
 » Defterdar Zeki Aydoğan Atso’nı Ziya...
 » Ali Osman Ulusoy "İran Önemli, Soru...
 » Şavşat Kadınları Sanatsal Etkinlikl...
 » Hopa Dağı Tüneline Doğru Adım Adım...
 » Artvin Tso’dan Rusya Federasyon Baş...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Artvin’de Sigortacılar Maçahel’de T...
 » Erdoğan Köse Akparti'den Aday Adayı...
 » Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Rize'de...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...