Artvin Halk Sağlığı Domuz Gribi Belirtilerini Anlattı

30/03/2015 11:04

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Domuz Gribi Ve Korunma Yolları Hakkında Bilgilendirmede Bulundu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Halk Sağlığı Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Domuz Gribi;(H1N1)

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla artık insandan insana geçen, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi belirtilerle seyreden son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. 2009 Mart ayında Meksika ve Amerika’da görülen ilk vakaların ardından Amerika’dan Avrupa'ya; Afrika'dan Asya'ya kadar tüm dünyaya yayılmış, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın geniş çaplı salgın olduğu belirterek Pandemi düzeyini 6 olarak duyurmuştu. DSÖ' ne göre Pandemik İnfluenza H1N1 salgını son 50 yılın en önemli salgınıdır. 2015 yılında görülen vakalar, önceki yıllarda Aralık-Ocak aylarından farklı olarak Şubat sonu ve Mart ayına sarkmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde son haftada vaka sayıları artmış durumda.

İşte domuz gribinin belirtileri:

Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Vücut ağrıları, Baş ağrısı, Titreme, halsizlik. Bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

Hastalık nasıl teşhis edilir

Hastalığın teşhisi, burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesi ile konabilir. Ancak bu yöntemler zaman alıcıdır. Bir salgın sırasında genellikle klinik bulgular ile tanı koymak kolaydır. Ancak son yıllarda hızlı tanı testleri de geliştirilmiştir. Bu testler ile klinik örneklerden saatler içinde virüsün antijenleri saptanabilmektedir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı yüksek iken; yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Her yaş grubunda tehlikeli olabilmekle birlikte özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, kalp-akciğer-böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalığı olan her yaştaki kişiler, AIDS, kanser gibi bir hastalık veya kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişilerde hayati tehlike oluşturur. Akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır. Grip sonrası gelişen zatürre, ölümlerin başta gelen nedenidir.

Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar

Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü, Mavimsi cilt rengi, Yeterince sıvı alamama, Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe, Huzursuzluk, Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük.

Hastalığa yakalanmamak için ne yapmak gerekir

Mevsimsel influenza aşısını olmak yeterlidir, çünkü domuz gribi etkeni H1N1 de bu aşı içeriğinde bulunmaktadır. Grip aşısı; herkese tavsiye edilmekle birlikte özellikle hastalığın daha ağır seyretme riski olanlara ve işgücü kaybı nedeni ile hizmette aksamalara neden olacak gruplara yapılır. İnfluenza aşısı gereken riskli gruplar; 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar, küçük bebeklere bakanlar, gebeler (gebeliğin her döneminde), 24-65 yaş arasında kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanları olarak belirlenmiştir.

Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar

Solunum güçlüğü veya nefes darlığı, Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç, Ani baş dönmesi, Şiddetli bulantı ve kusma

Nasıl bulaşır

Domuz gribi, mevsimsel gribin bulaşma özellikleriyle benzerlik gösterir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen hasta insanların ağız ve burunlarına dokunup cep telefonu kapı kolu merdiven korkuluklar vb eşyalara temas etmesi yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir. Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi, hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki 7 gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu gösterir.

Gripten korunmak için;

Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu kolunuzun iç kısmıyla veya bir kâğıt mendille kapatın. Kullandığınız mendili hemen çöpe atın. Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. En az 15 ila 20 saniye yıkama önerilir. Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çünkü virüs ellerinizle başka kişilerle tokalaşma yoluyla da bulaşabilir. Hasta kişilerle yakın temastan kaçının. Genel sağlığınıza dikkat ediniz. İyi uyuyun, fiziksel aktivitelerde bulunun, stresten kaçının, bol sıvı alın ve iyi beslenin. Bu hastalıkla bulaşma olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçının. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.03.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Domuz Gr...
 » Kaymakam İşi Ciddiye Aldı, İlçede D...
 » 20 Soruda Domuz Gribi…....
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Memorial Hastanesi Doktoru'ndan Öz...
 » Artvin Devlet Hastanesinde Ebola Eğ...
 » Hayvan Yetiştiricileri Burusella Ha...
 » Domuz Gribi Semineri Verildi...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Kuş Gribinin Belirtileri Ve Bulaşma...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Açü’lü Öğrenciler Kan Bağışında Bul...
 » Koah Hastalarının Aşı Mevsimi Geldi...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Hopa'da Verem Haftası Nedeniyle Etk...
 » Artvin Halk Sağlığından Dünya Astım...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Dünya Koah Günü Nedeniyle Açıklama...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...